Mądry Polak po szkodzie... Co zrobić, by ubezpieczenie opłaciło się nam w nagłych wypadkach
Gdy byłeś na urlopie, pękła rura i woda zalała całą piwnicę? Dziecko przypadkowo rozbiło szybę w samochodzie sąsiada? Wstawienie implantów u dentysty będzie kosztowało 8 tys. złotych? Masz zwolnienie na kilka tygodni z powodu wypadku i nie możesz pracować? Nie wiesz jak dobrze się ubezpieczyłeś, dopóki nie stanie się nieszczęście i nie zostaną ci wypłacone pieniądze. Oto 6 prostych zasad postępowania, które należy wziąć sobie do serca, aby wszystko dobrze zadziałało w nagłym wypadku.
- Data: 02.12.2020
Inwestowanie po pięćdziesiątce? Znajdź w sobie motywację
Na wprowadzanie zmian nigdy nie jest zbyt późno. Ważne jest, aby dać sobie szansę na realizację siebie i swoich potrzeb. Jeśli więc od jakiegoś czasu myślisz np. o inwestowaniu, zrób to. Pozwól sobie na rozwój i spontaniczność.
- Data: 18.11.2020
Pułapki finansowe, których należy unikać
Oferuje piwo zmieszane z octem balsamicznym, pozwala uczestnikom badania chodzić w fałszywych okularach przeciwsłonecznych i niszczy mozolnie skonstruowane przez nich budowle z klocków. Izraelsko-amerykański profesor psychologii Dan Ariely jest mistrzem w tworzeniu niezwykłych eksperymentów. Razem z komikiem Jeffem Kreislerem napisał książkę „Dlaczego nie potrafimy obchodzić się z pieniędzmi”, która w zabawny sposób pokazuje naszą finansową rzeczywistość. Wybrane wnioski zmieniliśmy w dobre rady.
- Data: 10.11.2020
Zawieszenie, prolongata a może wakacje? Na czym polega przerwa w spłacie kredytu?
Zaciągnięty kredyt stanowi zobowiązanie, które bardzo często będzie obciążało budżet kredytobiorcy przez wiele lat. Spłacany w miesięcznych ratach kredyt, trzeba regulować terminowo o ile nie chcemy przysporzyć sobie problemów. Życie niestety pisze różne scenariusze i zdarza się, że z losowych powodów kredytobiorca może czasowo stracić możliwość terminowego regulowania wymaganych rat. Co w takiej sytuacji?
- Data: 18.05.2020
Bezpieczny portfel. Jak chronić oszczędności przed inflacją i kryzysem
Inflacja to wzrost cen produktów i usług, lub – innymi słowy – utrata przez pieniądz siły nabywczej. Gdy wymyka się spod kontroli, jesteśmy w stanie kupić mniej dóbr za tę samą kwotę pieniędzy. A gdy dojdą do tego dojdzie trudna sytuacja na rynkach finansowych nasze pieniądze ulokowane np. w funduszach albo na lokacie w banku nie zarabiają, a... przynoszą straty. Jak zatem je chronić?
- Data: 30.03.2020
Ziarnko do ziarnka, czyli jak nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi
Wielu z nas narzeka, że dzieci nie wiedzą, czym są pieniądze – nasze pociechy domagają się spełniania wszystkich zachcianek i nie dociera do nich tłumaczenie: „nie stać nas”. Warto jednak pamiętać, że nauczenie malucha szacunku do pieniędzy i pomoc w zrozumieniu ich wartości to nasze zadanie – kilkulatek nie „załapie” tego sam, podobnie jak nie nauczy się wiązać sznurowadeł bez odpowiedniego wsparcia. I dokładnie tak, jak w przypadku nauki wiązania, tak i tutaj nie wystarczy jedna lekcja czy rozmowa.
- Data: 24.02.2020
Stłuczka i co dalej? Spisanie oświadczenia, formalności, odszkodowanie
Kolizja drogowa może przydarzyć się nawet najlepszemu kierowcy. Za refleks i umiejętności innych użytkowników ruchu nie możemy przecież ręczyć. Co więc powinniśmy zrobić, gdy dojdzie do stłuczki? Jak bez problemu uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia?
- Data: 17.02.2020