Inwestowanie po pięćdziesiątce? Znajdź w sobie motywację

Dodano: 18 listopada 2020
emeryt inwestuje

Na wprowadzanie zmian nigdy nie jest zbyt późno. Ważne jest, aby dać sobie szansę na realizację siebie i swoich potrzeb. Jeśli więc od jakiegoś czasu myślisz np. o inwestowaniu, zrób to. Pozwól sobie na rozwój i spontaniczność.

 

Wiek dojrzały zwykle weryfikuje postawione wcześniej cele i zaspokajanie potrzeb. Często do zmian postawy dochodzi w wyniku stresu i przewartościowania dotychczasowego życia. By tak się stało, człowiek musi wyjść poza swoją strefę komfortu. To czas rozważań nad dotychczasowymi osiągnięciami rozwojowymi, w tym finansowymi. Nawet w przypadku gdy przez całe życie miałeś problemy z oszczędzaniem i inwestowaniem, być może teraz właśnie jest dobry moment. Twoje decyzje muszą być jednak przemyślane i oparte o konsultacje, doświadczenie ekspertów oraz nabytą wiedzę.

Nieprzepracowany kryzys wieku średniego
To on może blokować cię przed próbą podjęcia się nowych wyzwań, np. inwestowania. Czym w zasadzie jest kryzys, o którym się tak wiele mówi? Bo to, że stanowi on nieodzowny elementem życia człowieka jest już wiadome. Charakteryzuje się załamaniem dotychczasowych sposobów rozwiązywania problemów, kulminacją stresu, zamartwianiem się, podsumowywaniem. Niejednokrotnie towarzyszy temu krytyka i niezadowolenie. Poziom kryzysu zależy od dotychczasowego sposobu funkcjonowania i stosowania określonych wyborów i mechanizmów. Uczucia są wtedy mocno nasycone doświadczeniem bólu egzystencjonalnego. Człowiek zadaje sobie pytania – kim jestem? Co z moją przyszłością? Jak mam żyć? Czy moje życie jest cos warte? Co mogę zrobić dla siebie?
Jeśli kryzys wieku średniego nie zostanie przepracowany konstruktywnie, to stres, którego człowiek doświadczył nakłada się i powoduje używanie nieprawidłowych wzorców zachowań.

Osadzanie w rolach
Im więcej ról w naszym życiu, tym lepiej dla nas- bezpiecznej psychicznie i emocjonalnie. Osadzenie w rolach pomaga zabezpieczyć się przed kryzysem. Dlatego nie warto poświęcać swojego życia tylko jednej wybranej ścieżce np. zawodowej. Warto być mężem czy żoną, pracownikiem, przyjacielem, działaczem w kole zainteresowań, rodzicem, dziadkiem czy babcią… Role społeczne są na wyciągniecie ręki. Wypadniecie z jedynej roli powoduje utratę sensu życia, załamanie i kryzys. Bo co stanie się z człowiekiem, który zdecydował się na bycie pracownikiem i funkcjonuje tylko na tej płaszczyźnie? Wyobraź sobie, że traci pracę. Przez to może doświadczyć tak silnego stresu, że będzie to mieć przełożenie na psychosomatykę. Dlaczego? Bo nie posiada innych ról, w których mógłby odnaleźć wsparcie. Dlatego należy dzielić swoje życie na kilka etapów- rozwijać się nie tylko w sferze zawodowej rozwijać, ale i w relacjach społecznych oraz obszarze zainteresowań, tak aby wzmacniać swoje zasoby. Na przykład inwestycja w swoją wiedzę pozwoli zająć ci rolę eksperta.

Poznawanie na nowo swoich zasobów
Mając pięćdziesiąt lat i więcej posiadasz określony repertuar zasobów, z którego od dawna korzystasz. Jeśli ktoś zadaje ci pytanie jakie są twoje mocne strony – milczysz lub negujesz swoje atuty? W rzeczywistości jednak twoje pięćdziesięcioletnie życie ukształtowało szeroki zakres umiejętności i cech. Ty ich nie zauważasz, bo używasz ich na co dzień, nie oznacza to jednak ich braku. Co jest twoim zasobem? Zastanów się jakie cechy sprawiły, że wyszedłeś z krytycznych sytuacji w swoim życiu obronną ręką? Co takiego zrobiłeś, że osiągnąłeś rzeczy, z których jesteś zadowolony i dumny? Warto też zapytać najbliższych i współpracowników, co ich zdaniem jest twoją mocną stroną. Wyrzuć do kosza myśli porównujące i krytykujące- posiadasz przecież zestaw cech, które stanowią o twojej wyjątkowości. Wróć do swoich zainteresowań, tych które sprawiały ci dużo przyjemności. Zaplanuj czas, w którym możesz realizować swoje pasje. Dziel się nimi ze swoimi znajomymi lub poszukaj pasjonatów w swoim mieście tak, aby wspólnie wymieniać doświadczenia. To wszystko przełoży się również na chęć wprowadzenia zmian w domowych finansach, pozwoli na odwagę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ważnym krokiem jest praca nad tym, by stać się ekspertem w dostępnej dla ciebie dziedzinie. Uczestnictwo w kursach, szkoleniach i studiach to nie tylko inwestycja w rozwój wiedzy, ale też możliwość poznawania innych osób, która procentuje.

Odpuszczanie kontroli
Nikt nie jest w stanie zarządzać kilkoma projektami naraz. Potrzeba takiej kontroli jest męcząca i niemożliwa na dłuższą metę. Powoduje to dużo frustracji. Dorzucanie sobie kolejnych obowiązków nie sprawi, że będziemy bardziej kompetentni i zaradni. Kumulacja zadań powoduje zaniedbywanie jednych obowiązków kosztem drugich. Skutek może być odwrotny od zamierzonego- obniżenie poczucia sprawczości, zaniżona samoocena, problemy ze zdrowiem. Warto więc wybrać obszar, nad którym możesz pracować i mieć na niego realny wpływ. Poczucie niskiej sprawczości, impulsywność oraz zaniżona samoocena mogą wpływać na niewłaściwe decyzje. Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka, czym jest np. gra na giełdzie czy obstawianie zakładów. Zamiast tego warto zainwestować w kupno gruntu czy nieruchomości mieszkalnej. Ziemia może zostać wydzierżawiona pod inwestycje lub może posłużyć jako przestrzeń rekreacyjna. Dość powszechnym zjawiskiem inwestycji jest wynajem wyremontowanego lokum krótko lub długoterminowo. Często bywa to stałym dochodem inwestorów.

Akceptacja siebie i swojej rzeczywistości
Akceptacja siebie ze swoimi wadami i zaletami jest niezbędna do osiągnięcia spokoju wewnętrznego. Pogodzenie się z tym, że motywacja nie musi być na najwyższym poziomie, bo taka jest jej natura. Rodzaj twoich sił witalnych i mentalnych jest na innym poziomie niż dziesięć lat temu. Akceptacja wieku i wynikających z niego ograniczeń jest ważnym elementem dojrzałości. Frustracja wynikająca z upływu czasu bywa dotkliwa, ale jest też zjawiskiem naturalnym, prowadzącym do aprobaty aktualnego stanu rzeczy. Warto więc zastanowić się nad tym, czy twoje zasoby materialne są wystarczające i czy nie lepiej zrezygnować z gonitwy za dobrami w zamian za inwestowanie w swój rozwój i spokój, którego potrzebujesz.

Pozytywne myślenie
Zamartwianie się, wybieganie w przyszłość i wpadanie w lęki to główne hamulce pozytywnych odczuć w życiu człowieka. Obsesyjne pozostawanie w mechanizmie myślenia i mówienia o danej sytuacji nie sprawi, że będziesz mniej odczuwać napięcie. Ważne jest to, by przerwać nastawienie lękowe i nie zamartwiać się, poprzez urealnianie faktycznych obaw. Warto korzystać wtedy ze społecznego wsparcia w omawianiu doświadczanych trudności. Pomocne może być także korzystanie z relaksacji, medytacji, uczęszczanie na jogę lub wprowadzania technik uważności.

Stawianie celów, czyli próbowanie nowych rzeczy
Wychodzenie z lękowej postawy czy przeświadczenia „to nie dla mnie” bywa trudne. W próbowaniu nowych rzeczy, takich jak inwestowanie, sporo zależy od poziomu lęku przed oceną innych ludzi.
Zwykle myśli blokujące naszą aktywność są irracjonalne, wyolbrzymione i wynikają z lęków, poczuciem wstydu czy porównywaniem się do innych. Odpowiedź sobie na pytania z czego wynika, że ty blokujesz się na doświadczanie nowości? Obawiasz się straty zainwestowanych pieniędzy i wstydu z tego powodu? Możesz przecież wybrać najmniej ryzykowny sposób inwestowania, np. obligacje lub kupowanie nieruchomości.

Jak zacząć próbować nowych rzeczy?
Znajdź czas wolny i zastanów się, czego potrzebujesz, co jest twoim marzeniem. Zapisz to co przyjdzie ci do głowy i poszereguj według skali możliwości realizowania na już i na potem. Realizuj te założenia małymi kroczkami i proś o pomoc, aby je osiągnąć. Chcesz zacząć oszczędzać na inwestycje? Zrób bilans wydatków, stwórz listę możliwych sposobów na pomnażanie pieniądze, otwórz konto oszczędnościowe i realizuj swoje pomysły. Możesz zacząć czytać poradniki dla inwestorów albo skontaktować się z doradcą finansowym. Prowadź dziennik i zapisuj ważne dla ciebie wnioski.
Cele są ważne w życiu człowieka, ponieważ determinują jego działanie. Warto dzielić się swoimi zamierzeniami z innymi i relacjonować im na jakim etapie aktualnie jesteś.

 

Izabela Torczuk-Łajca