Znajdź swoją osobistą motywację do regularnego treningu: chęć schudnięcia, przezwyciężenia stresu, zwiększenia poziomu energii, przygotowanie do długiej wyprawy rowerowej.
Jak wkomponować trening sportowy w codzienne życie
Bieganie, spacery, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie... Istnieje wiele aktywności sportowych, które pozwolą ci zachować kondycję bez zbytnich nakładów finansowych, pod warunkiem, że trenujesz regularnie. Ale jak przezwyciężyć kryzys, gdy minie początkowy entuzjazm?
Nasza rada: Przede wszystkim nie rób tego dla innych, tylko dla samego siebie.
Zarówno krótkoterminowy (na następny miesiąc) jak i długoterminowy (na cały rok). Połącz swoje cele z motywacją. Wyznacz cele, które są dla ciebie realne, ale jednocześnie stanowią wyzwanie. Znajdź coś, co będzie miarą Twojego wysiłku podczas biegania: kiedy mogę mówić bez trudu, oznacza to, że za mało się staram, a gdy już nie jestem w stanie wydusić z siebie słowa, to znak, że wysiłek jest zbyt intensywny.
Nasza rada: Jeśli dopiero zaczynasz uprawianie sportu lub rozpoczynasz treningi po dłuższej przerwie, najpierw sprawdź swój poziom i wydolność. Wiele ubezpieczeń zdrowotnych (w tym BEK, TK, AOK) zapewnia dostęp do wyczerpujących informacji na temat dyscyplin sportowych i pomoc w ułożeniu osobistego planu treningowego.
Czy mógłbyś biegać co wieczór o tej samej godzinie? Optymalnie! Kto ma lepiej zaplanowany wieczór, ten ma większe szanse o poranku. Ale nawet jeśli nie możesz ćwiczyć zawsze o tej samej porze, powinieneś uczynić z tego stały element planu dnia: powiąż trening z powtarzającą się czynnością: poranna gimnastyka kwadrans po pobudce (bez względu na to, czy budzik zadzwoni o 6:15 czy 9:00), jazda na rowerze godzinę po kolacji.
Nasza rada: Wpisz swój trening tak jak spotkanie w terminarzu. W ten sposób unikniesz zaplanowania czasu inaczej. Jeśli naniesiony w kalendarzu termin treningu jest zagrożony, na przykład przez długi wieczór w biurze, od razu ustal datę zastępczą.
Jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu, potrzebujesz odzieży odpornej na warunki atmosferyczne - w przeciwnym razie nie unikniesz wymówek („Dzisiaj jest za mokro”). Nie polegaj na wysłużonej bawełnie, ale na nowoczesnych oddychających materiałach.
Nasza rada: Mimo że sport nie jest rewią mody, powinieneś czuć się w swoich ubraniach dobrze, komfortowo i fotogenicznie.
To niekoniecznie musi być drogi fitness klub. Kluby sportowe oferują tanie kursy i otwarte szkolenia. Nawet jeśli ćwiczysz dla samego siebie, skorzystaj z takich ofert, aby sprawdzić swoją technikę zanim nabierzesz złych nawyków.
Nasza rada: Na pewno w twoim kręgu znajomych jest doświadczony biegacz, pływak lub rowerzysta. Poproś go, aby ci towarzyszył i udzielił kilku rad.
Spraw, aby twoje osiągnięcia stały się widoczne. Pokaż swoją wytrzymałość i wytrwałość zaznaczając każdy dzień treningu gwiazdką w harmonogramie. Liczby motywują: prędkościomierz w rowerze, krokomierz podczas joggingu, regularna kontrola wagi. Nagradzaj siebie. Ciesz się z zasłużonej powieści kryminalnej, świeżej sałatki czy wizyty w kwiaciarni. Mniej wskazane są nagrody zawierające dużą ilość kalorii.
Nasza rada: W wielu miastach organizowane są charytatywne imprezy sportowe. Biorąc w nich udział możesz zrobić coś dobrego dla innych dzięki swojej sportowej pasji.
Jednodniowa przerwa w uprawianiu sportu może wzmocnić twoje morale treningowe o wiele bardziej niż 2 lub 3 dniowa. Jeśli twój wewnętrzny drań nadal ma przewagę przez kilka dni, nie gardź sobą. Zawsze ciesz się z udanego powrotu.
Nasza rada: Jeśli powrót do treningów kosztuje cię zbyt wiele, miej odwagę przyznać: „Poddam się po 10 minutach, jeśli będzie to konieczne”. Zauważysz, że w większości przypadków po 10 minutach będziesz ćwiczył dalej.