Zanim przejdziemy do opisu praktycznego zagadnienia testu pianki, warto nakreślić historię tego badania. W latach 60. ubiegłego wieku Walter Mischel zaprosił grupę dzieci. Ich zadaniem było powstrzymanie się przed zjedzeniem pianki marshmallow przez określony czas. Jeśli dziecku się to udało, to po powrocie badacza otrzymywało drugą piankę. Badanie ukazywało, że silna wola ma duży wpływ na przyszły rozwój dzieci. Im dłużej dane dziecko zdołało powstrzymać się przed zjedzeniem przysmaku, tym większe szanse miało na osiągnięcie większych sukcesów w życiu dorosłym.
„Test pianki” – sprawdź, jak sobie poradzisz
Jak zarządzasz pieniędzmi? Jeśli masz z tym lekkie trudności, przyczynę problemów możesz odnaleźć w początkowych latach swojego życia. Dlaczego? W świecie finansów w dużej mierze podlegamy impulsom i szybkim decyzjom. Wzorce na temat tego, jak podstępować czerpiemy często z otoczenia i właśnie tutaj pojawia się pytanie- czy określone wzorce były właściwe?
Odroczona gratyfikacja to umiejętność powstrzymania się od natychmiastowego sięgnięcia po nagrodę, z zamiarem, że w przyszłości ugra się jeszcze więcej. Inaczej możemy nazwać to zjawisko odroczoną satysfakcją. Jeśli przyjrzymy się dokładniej całemu zagadnieniu, zauważymy, że nasze decyzje często podlegają właśnie takiemu działaniu. Co więcej, nasze reakcje na konkretne bodźce często są zautomatyzowane, a brak cierpliwości możemy zauważyć w wielu obszarach naszego życia. Gdzie dokładnie?
* Inwestycje – kiedy inwestujemy na giełdzie bądź innych instrumentach, gdzie liczy się wytrwałość i czas, często możemy ulec presji. Przykładowo zbyt szybko zrealizujemy zyski, sprzedając akcje zbyt wcześnie.
* Oszczędności – zbierając pieniądze na wybrany cel, taki jak poduszka finansowa, wakacje, samochód, możemy nagle skusić się na kupno substytutu w promocji, który chwilowo zaspokoi wewnętrzną chęć kupna, ale będzie gorszej jakości.
* Nawyki i postanowienia – oprócz aspektów finansowych, efekt pianki ma wpływ na inne nasze decyzje. Na przykład kiedy decydujemy się, by przerwać wybrany kurs, ponieważ nagle znaleźliśmy inne szkolenie. W efekcie poprzedni kurs został przerwany, straciliśmy przy tym zarówno czas, jak i pieniądze.
Dla osób, które zauważają u siebie problem z kontrolą zachowania w odroczeniu gratyfikacji, pocieszeniem może być fakt, że umiejętność tą można ćwiczyć. Podstawowym czynnikiem, który zwiększa naszą motywację w konkretnym postępowaniu, jest posiadanie celu, który będzie nas stale angażował i zachęcał do ponownej weryfikacji swojego postępowania. Ważne jest to, by wybrany cel nie przytłaczał nas, lecz był raczej elastycznym punktem, do którego pragniemy dążyć. Dobrym początkowym celem może być otwarcie dwóch kont. Jedno będzie przeznaczone na długoterminowe oszczędności, a drugie na comiesięczne wydatki. Takie połączenie pozwoli z jednej strony odkryć sens odkładania pieniędzy, a także pozwoli zauważyć osobiste tendencje w podejmowaniu decyzji.
Szymon Maj