Spowolnij licznik energii elektrycznej

Dodano: 27 marca 2019
wtyczka

 

Planujesz dłuższy urlop? Przed wyjazdem nie zapomnij wyłączyć domowych urządzeń elektrycznych. Dzięki temu zmniejszysz rachunki i poprawisz swój budżet domowy.

Według niemieckiego portalu porównawczego Toptarif.de, prywatne gospodarstwo domowe mogłoby zaoszczędzić około 200 kilowatogodzin energii elektrycznej (około 60 euro według aktualnych cen energii elektrycznej) podczas trzytygodniowego urlopu, gdyby w tym czasie domowe urządzenia elektryczne nie zużywały niepotrzebnie energii elektrycznej. W zaledwie kilku prostych krokach można poprawić bilans energetyczny domu, a także zmniejszyć ryzyko pożaru spowodowanego przez urządzenia pozostawione w trybie czuwania.

Jest więcej urządzeń w trybie czuwania niż myślisz!

Nie wszystkie urządzenia posiadają kontrolkę wskazującą, że znajdują się w trybie czuwania. Coraz więcej urządzeń – w tym pralki i zmywarki do naczyń – wywołuje u konsumenta fałszywe poczucie bezpieczeństwa dzięki automatycznemu wyłącznikowi. Nawet jeśli wydają się być wyłączone, potajemnie nadal pobierają energię. W związku z tym wyślij elektronikę (system stereo, telewizor, konsolę do gier itp.) oraz sprzęt AGD (pralka, zmywarka, mikrofalówka, w pełni automatyczny ekspres do kawy itp.) na wakacje, wyciągając wtyczkę z gniazdka. Stanie się to łatwiejsze dzięki listwowym przedłużaczom z jednym wyłącznikiem.

Nasza wskazówka: Stare systemy stereofoniczne i telewizory często charakteryzują się bardzo wysokim zużyciem energii w trybie czuwania, tak więc warto je wyłączać również na co dzień.

Wokół komputera i telefonu

Nie tylko komputery i monitory, ale również drukarki i routery WLAN są potencjalnym pożeraczem prądu. Zaleca się, aby podczas wakacji całkowicie odłączyć router od sieci. Jednak w takim wypadku nie będzie działać ani telefon, ani automatyczna sekretarka. Istnieje również alternatywa – można ręcznie wyłączyć samą funkcję WLAN. Uniemożliwia to również osobom niepowołanym korzystanie z sieci WLAN i nadużywanie jej.

Drukarki laserowe zazwyczaj posiadają ręczny wyłącznik. Generalnie należy zawsze naciskać ten przycisk, gdy nie korzystamy z drukarki. W przypadku drukarki atramentowej nie warto wyciągać wtyczki, ponieważ większość urządzeń rozpoczyna procedurę czyszczenia głowicy drukującej po ponownym włączeniu, co pochłania dużo atramentu.

Nasza wskazówka: Czy masz kilka słuchawek telefonicznych aparatu bezprzewodowego? Sprawdź w instrukcji obsługi jak je wyłączyć. W większości przypadków należy przytrzymać czerwoną słuchawkę przez dwie sekundy i potwierdzić przyciskiem O.K.

Ładowarki i lampy

Niektóre lampy posiadają transformator obniżający napięcie. Jeśli znajduje się on przed przełącznikiem, pobiera energię nawet, gdy lampa jest wyłączona. Cichy szum wskazuje, że tak właśnie jest. Ładowarki do szczoteczek do zębów, golarek, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych itp. również w sposób ciągły pobierają energię elektryczną – można to poznać po tym, że nieco się nagrzewają.

Nasza wskazówka: W przypadku ładowarek i lamp motto brzmi: wyłączamy z kontaktu!

Nie zapomnij o piwnicy

Pożeracze prądu kryją się też w piwnicach domów jednorodzinnych. Na pierwszym miejscu znajduje się system ogrzewania. Należy upewnić się, że jest ustawiony na „lato”, a pompa jest wyłączona. Stałe zaopatrzenie w ciepłą wodę kosztuje dużo energii. W przypadku dużych kotłów warto wyłączyć je na kilka dni. Zrób to w odpowiednim czasie, aby można było nadal korzystać z wody, która została już ogrzana.

Nasza wskazówka: Jeśli po wakacjach ponownie włączysz kocioł, najpierw ze względów higienicznych ustaw najwyższy poziom temperatury.

Puste chłodziarki i zamrażarki

Przed wakacjami, systematycznie zjadaj żywność przechowywaną w lodówce i zamrażarce, a także rozdaj nadmiar znajomym. Następnie rozmroź urządzenia, umyj je i pozostaw wyłączone prądu. Ogólna zasada? Lodówki można przygotować w ten sposób już na kilkudniowy wyjazd. Przy zamrażarkach opłaca się to już przy wakacjach dłuższych niż tydzień. Jeśli usuniemy lód, a kurz na zewnątrz lodówki nie będzie utrudniał cyrkulacji powietrza w wymienniku ciepła, zużycie energii w lodówce również będzie mniejsze.

Nasza wskazówka: Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, należy pozostawić otwarte drzwi urządzeń (zgodnie z zaleceniami producenta), nawet jeśli wyczyściliśmy wnętrze lodówki.

Czy wyciągnięcie wtyczki może spowodować uszkodzenie urządzenia?

To pytanie jest przedmiotem gorącej dyskusji na forach internetowych. Niektórzy twierdzą, że przerwa w pracy urządzenia może im dobrze zrobić.

Nasza wskazówka: Niektóre urządzenia trzeba ponownie ustawić po wyciągnięciu wtyczki. Będziesz musiał się zastanowić, ile ci to zajmie.