Uwolnij się od spirali zadłużenia

Dodano: 27 marca 2019
długi

Dość już masz ciągłego zadłużenia np. karty kredytowej? Oto skuteczne rady na stale przekroczony limit na koncie.

Pieniądze

Jesteś ciągle na minusie? Nawet jeżeli się do tego przyzwyczaiłeś, musisz wiedzieć że długi mogą mieć wpływ na twoje poczucie wartości – i to bardziej niż myślisz. Dodatkowo wysokie odsetki to stracony kapitał. Lepiej przecież ulokować gdzieś te pieniądze i zarabiać. Dlatego uwolnij się od długów. Poniżej przeczytasz, jak urządzić „półroczny post”. Z reguły bank gwarantuje ramy kredytu w wysokości dwóch lub trzech naszych pensji. To znaczy, że jeżeli uda Ci się przez cztery do sześciu miesięcy zmniejszyć o połowę swoje wydatki, znowu będziesz na plusie. Nie rób przez pół roku żadnych dużych zakupów, zrezygnuj z wyjść do restauracji i jazdy taksówką.

Duża możliwość oszczędzenia wiąże się z autem: pomyśl o mniejszym modelu, który mniej spala albo, jeszcze lepiej- przesiądź się do transportu publicznego lub na rower.

Nasz trik: Sprzedawaj auto na wiosnę (wtedy ceny są najlepsze) i kupuj w jesienią (wtedy dostaniesz największy rabat). Potraktuj swoje półroczne oddłużania nie jako porażkę, ale jako sportowe wyzwanie, na którym możesz tylko zyskać.

Płać wyłącznie gotówką

Jeżeli nie możesz połapać się w swoich finansach, zastosuj stare, dobre, radykalne rozwiązanie – używaj swojej karty wyłącznie do podejmowania gotówki z bankomatu i zablokuj w znacznym stopniu wypłaty z konta. Podziel pieniądze na codzienne wydatki i umieść je w kopertach: jedna na jedzenie, druga na kino i tym podobne, trzecia na przejazdy itd. Wychodź z domu z dokładnie odliczoną i przeznaczoną na konkretny cel gotówką. W ten sposób unikniesz spontanicznych zakupów i innych wydatków, które do tej pory nadwerężały Twój budżet.

Trzymaj się tego!

Najgorszym wrogiem procesu wychodzenia z długów jest… milczenie. Wielu zadłużonych ludzi wstydzi się swoich kłopotów. Wpadają w pułapkę długów, ponieważ chcą utrzymać dotychczasowy poziom konsumpcji i status społeczny – żeby nikt nie dowiedział się o ich trudnej sytuacji finansowej. Porozmawiaj przynajmniej z jednym człowiekiem, któremu możesz zaufać. Najlepiej powiedz ludziom z kręgu rodziny i przyjaciół, że chwilowo masz długi i chcesz z nich wyjść – bez poczucia winy z tego powodu.

Uzyskaj dodatkowe dochody

Sprzedaj część swojego majątku (np. książki czy przedmioty na portalach aukcyjnych). Podejmuj bez

wstydu prace dodatkowe. W biografiach wielu milionerów można przeczytać o fazach w ich życiu, kiedy pracowali na kasie w supermarkecie, sprzątali lub smażyli hamburgery. Film „ W pogoni za szczęściem”, nakręcony na podstawie autentycznej historii, pokazuje, jak można się przebić i pokonując przeciwności, dojść do sukcesu. Zaoferuj swoje usługi – nawet w niekonwencjonalny sposób: powieś kartkę na tablicy ogłoszeń w supermarkecie, wrzuć ją do skrzynki pocztowej pobliskiej firmy (np. „Wykonam prace ogrodowe”, „Posprzątam biuro”).