Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 14 maja 2019
dom

W życiu różnie się układa. Czasami trzeba zmienić miejsce zamieszkania ze względu na pracę, innym razem obecne mieszkanie okazuje się za małe, niekiedy po prostu musimy się wyprowadzić ze względu na sytuację losową. Co w przypadku gdy mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym? Czy można je sprzedać? A jeśli tak, to jak to zrobić?

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem jest możliwa. Osoby, które sfinansowały jego zakup poprzez kredyt hipoteczny, spotkają się jednak z pewnymi ograniczeniami. Bank jest wpisany w hipotekę nieruchomości, co za tym idzie, musi i chce wiedzieć, co dzieje się z daną nieruchomością. Pierwszym krokiem do sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym jest stosowne poinformowanie banku o swoim pomyśle. Już na tym etapie dowiesz się o wymaganych formalnościach.

Przybliżony proces – jak to wygląda?

Na początku z pewnością musisz znaleźć osobę, która będzie zainteresowana kupnem mieszkania. W tym celu, najlepiej stworzyć ofertę z informacją o sprzedaży, warto ująć tam niezbędne informacje na temat nieruchomości, a także zaznaczyć to, że sprzedaż wiąże się z kredytem hipotecznym. Gdy już znajdziesz potencjalną zainteresowaną osobę, idź do banku, w którym wziąłeś kredyt hipoteczny i poinformuj, że chcesz sprzedać mieszkanie. Pracownik wystawi ci zaświadczenie o tym, ile kredytu zostało ci jeszcze do spłacenia. Oprócz tego musi ono zawierać: dane kredytobiorcy, datę udzielenia kredytu, wysokość finansowania, aktualne saldo, numer rachunku technicznego, prowizję za wcześniejszą spłatę, deklarację wydania dokumentów pozwalających na zwolnienie zabezpieczenia. Dzięki temu zdołasz ustalić cenę sprzedaży, która będzie optymalna. Należy pamiętać o kwestii wcześniejszej spłaty zadłużenia. Spytaj, jaką opłatę pobiera za to bank. Jest to niezbędne dlatego, że kupujący musi przelać pozostałą do spłaty kwotę kredytu na rachunek banku, a nadwyżkę na twoje konto.

Bank udzieli informacji

Jest to dopiero początek sprzedaży, dla bezpieczeństwa pamiętaj o tym, by zadbać o kwestie formalne. Bank, z którym masz podpisany kredyt hipoteczny, z pewnością dysponuje dokładnymi informacjami na temat procesu sprzedaży nieruchomości. Pytaj zatem śmiało, jeśli masz wątpliwości. Bank pomoże ci w większości spraw, ponieważ jest to obszar, który dotyczy go bezpośrednio.

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.