Jak działa rynek? Dlaczego warto analizować niektóre wskaźniki ekonomiczne?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 8 maja 2019
analiza rynku

Dzisiejszy światowy rynek finansów działa jak ogromny organizm, złożony z wielu mniejszych lub większych organów. Jeśli przyjrzymy się rozwojowi światowych trendów, to większość wielkich wydarzeń finansowych ma miejsce w państwach, które są głównymi graczami na rynku- w USA, Chinach, ale także w Unii Europejskiej. Dlaczego spoglądanie na działania tych państw jest tak istotne dla nas?

Podstawowym powodem jest to, że to tam skierowane są oczy zarówno inwestorów, jak i firm, które pragną rozwijać swój biznes. Dla nas, jako osób, które raczej nie mają wpływu na rynek finansów, istotne jest spojrzenie na trendy, które mogą pojawić się na tamtych rynkach. Wśród inwestorów giełdowych popularne jest powiedzenie, że kiedy chorują Stany Zjednoczone, choruje cały świat. Oznacza to, że wahania na rynku akcji, na przykład w USA odbijają się negatywnie na innych rynkach. Warto jednak zauważyć, że szczególny wpływ Stany Zjednoczone mają na te państwa, z którymi są mocno połączone biznesowo. W wolnym czasie warto zagłębić się w to zagadnienie szerzej, analizując historię kryzysów finansowych, co pozwoli uchronić się przed ich przykrymi skutkami.

Istotne wskaźniki gospodarcze

Działanie rynku można analizować poprzez ogólnodostępne wskaźniki gospodarcze. Na które warto zwrócić szczególną uwagę? Najlepiej na te elementy, które dotyczą nas na co dzień.

·         PKB – czynnik, który jest bardzo popularny, chociaż posiada kilka uchybień. Warto szczególnie zwrócić na niego uwagę, jeśli pragniemy analizować opłacalność zmiany miejsca pracy albo zamieszkania, zarówno w skali kraju, jak i świata.

·         Stopy procentowe – określają to, czy trzymanie pieniędzy na lokacie może być w ogóle opłacalne. Jeśli stopy procentowe rosną, rośnie również oprocentowanie lokat. W ostatnich latach Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje wciąż ten sam poziom stóp procentowych.

·         Inflacja – jest to czynnik, który „pożera” nasze pieniądze, jeśli nie są zabezpieczone odpowiednim oprocentowaniem. Inflacja osłabia nasze możliwości kupna. Oznacza to, że nasze pieniądze mają mniejszą zdolność nabywczą.

Dodatkowo warto spoglądać na takie elementy jak WIBOR, szczególnie przydatne dane dla osób z kredytem hipotecznym, a także na stopę bezrobocia, wzrost wynagrodzeń, tempo wzrostu PKB. Czynniki te mają duże powiązanie z naszym codziennym życiem, zatem krótkie zagłębienie się w ten temat być może pozwoli w przyszłości zwiększyć zyski. 

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.