Kiedy warto wystartować z własnym biznesem?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 28 kwietnia 2019
biznes

Otwarcie własnej działalności to odważny krok w budowaniu niezależności finansowej. Warto jednak zastanowić się, na jakim etapie życia opłaca się wystartować z własnym biznesem.

Drogę zawodową można śmiało rozpisać na trzy główne etapy.

·         Początkujący- pracownik nie ma doświadczenia, bądź ma bardzo małą wiedzą o tym, jak działa rynek pracy. Ten etap jest charakterystyczny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę, są to najczęściej osoby młode, startujące w dorosłe życie.

·         Zaawansowany- jest to moment w karierze, w którym pracownik zdobył odpowiednie doświadczenie w konkretnych dziedzinach. Ten etap to także czas kiedy pojawia się rozwinięta wiedza intuicyjna.

·         Szerokie doświadczenie zawodowe- oprócz zdobytego doświadczenia, pracownik dysponuje też bezpieczną posadą. Oczywiście, takie definicje są bardzo mgliste, co więcej, można stworzyć swoje własne etapy rozwoju kariery. Niezależnie od tego, czy stworzymy swój osobisty opis poziomów kariery, czy też wykorzystamy ten powyższy, celem będzie nakreślenie swojego obecnego położenia na tej drabinie.

Jeśli nie na początku, to kiedy

Bycie początkującym ma sporo plusów. Największą zaletę stanowi fakt, że możemy swobodnie rozporządzać swoją ścieżką kariery, nie jesteśmy uwikłani w „ogon” zawodowy, a co za tym idzie, możemy dopasować swoje oczekiwania zawodowe do rynku pracy. Stworzenie własnego biznesu od podstaw, bez stosownego doświadczenia jest trudne, co nie oznacza, że niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że wybór tego momentu na swoją działalność może być bardzo ryzykowny, ponieważ osoby na tym poziomie najczęściej nie mają zabezpieczenia finansowego, a prowadzenie swojego biznesu wiąże się z wydatkami. Jeśli pierwszy etap nie jest odpowiedni na otwarcie działalności, może warto zastanowić się nad przeczekaniem tego okresu. Takie podejście pozwoli zdobyć: po pierwsze finansowe zabezpieczenie, a po drugie doświadczenie w prowadzeniu małego obszaru biznesowego, dzięki czemu nauczymy się odpowiedzialności za swoje decyzje.

Biznes jako dodatkowe zajęcie

W kolejnych latach rozwoju kariery zawodowej możemy doświadczyć większej dynamiki biznesowej, co łączyć się będzie z rosnącą płacą za wykonywaną pracą. W momencie, kiedy poczujemy się dostatecznie pewnie, możemy zastanowić się nad zbudowaniem dodatkowego filaru dochodów.
Zanim to zrobimy, warto wyliczyć koszty, jakie poniesiemy za prowadzenie biznesu. Zachowanie balansu finansowego pozwoli na rozwój firmy i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Każda decyzja dotycząca kariery zawodowej będzie inna, wiele zależy od finansów, doświadczenia, wieku i dyspozycyjności czasowej. Budowa własnego biznesu to proces pracochłonny, lecz czasami warto rozważyć połączenie go z pracą zawodową. Dopiero po rozkręceniu działalności, można pomyśleć o rzuceniu etatu. Dzięki temu w razie niepowodzenia, nie zostaniemy z niczym. 

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.