500 plus dla biznesu

Dodano: 27 września 2019
500 plus biznes

500 plus dla małych firm to część Pakietu dla Przedsiębiorców. Program zakłada, że wszystkie firmy o przychodach do 10 tys. zł miesięcznie i dochodach do 6 tys. złotych miesięcznie, będą płaciły składki do ZUS-u o ok. 500 złotych mniejsze, niż dotychczas.  

Inne ułatwienia w ramach programu to prosty PIT (ryczałt do 2 mln euro). W ramach tego elementu zostanie czterokrotnie podniesiony limit przychodów, do którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać PIT. Granica zostanie podniesiona z 250 tys. euro do 1 mln euro rocznych przychodów. W przyszłych latach ma wzrosnąć do 2 mln euro.
Kolejne ułatwienie to 9-procentowy CIT (do 2 milionów przychodów). Ostatnim punktem jest przeznaczenie ponad 1,1 mld zł na wsparcie małych i średnich firm, które chcą rozwijać się w kraju. Proponowane uproszczenia mają promować przedsiębiorcze zachowania. Dodatkowo mają pomóc w tworzeniu lepszej przestrzeni dla biznesu w Polsce.

Dotychczasowe ułatwienia
Dotychczas wprowadzono częściowe ułatwienia dla biznesu. Sporo zmian miało miejsce w bieżącym roku. Od 1 stycznia funkcjonuje obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. (poniżej limitu dochodowego).
Od 1 sierpnia wprowadzono zmiany w obszarze podatku dochodowego. Dzięki PIT 0 absolwenci szkół średnich i uczelni do 26 roku życia, którzy podejmą pracę, będą zwolnieni z podatku dochodowego (poniżej limitu zarobków). Zmniejszona została także stawka PIT. Od 1 października: zmniejszenie stawki PIT z 18 do 17 proc. Co ciekawe, dotyczy to także osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą.

Nie wiadomo kiedy nastąpią zmiany
Warto podkreślić, że planowane zmiany związane z pakietem dla przedsiębiorców będą wprowadzone w życie dopiero po wyborach i ewentualnej wygranej obecnej władzy. Zatem póki co większość zmian to dopiero plany. W ciągu najbliższych miesiącach sporo może się zmienić, warto więc trzymać rękę na pulsie i śledzić wydarzenia.