Sprawdź, które strony WWW spowalniają Twoją przeglądarkę

Dodano: 12 grudnia 2020
www

Niespostrzeżenie i bez rozgłosu przeglądarka internetowa stała się najważniejszą aplikacją na komputerze. Może być wykorzystywana do wielu zadań: od zakupów w sieci, poprzez czytanie wiadomości, aż po odbieranie maili. Tym gorzej, gdy przeglądarka nagle zaczyna działać wolno i często przestaje reagować.

Winę za to może na przykład ponosić przeciążone połączenie internetowe – ale także ,,ciężka” lub źle napisana strona internetowa. Poniższy test przeglądarki Firefox pomoże Ci w odpowiedni sposób namierzyć stronę internetową odpowiedzialną za problemy:

  1. Uruchom przeglądarkę Firefox i surfuj po Internecie, tak jak zwykle. Otwórz potrzebne strony internetowe w poszczególnych kartach przeglądarki.

  2. Kiedy zauważysz, że Twoja przeglądarka w zauważalny sposób zwalnia, najpierw otwórz nową kartę w przeglądarce. W tym celu kliknij mały znak Plus po prawej stronie obok ostatniej karty przeglądarki.

Rys. 1. Jednym kliknięciem znaku plusa otworzysz nową kartę przeglądarki

  1. Kliknij pasek adresu, a następnie wpisz tam adres: about:performance. Następnie naciśnij [Enter]. Zobaczysz lista otwartych stron internetowych i aktywne dodatki oraz obciążenie, jakie powodują.

  2. Zwróć uwagę na kolumnę Zużycie energii. Jeśli zużycie energii przy danej stronie internetowej pokazuje się jako Wysokie, oznacza to wysokie obciążenie komputera i spowolnienie działania Twojej przeglądarki.

Rys. 2. Firefox pokazuje zużycie energii dla wszystkich otwartych stron

Krótko po otwarciu strony nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Jednak chwilę później wskaźnik zazwyczaj pokazuje wartość Średnią lub Wysoką.

Tak więc gdy strona przez cały czas wykorzystuje dużo energii, wskazuje to na złe zaprogramowanie witryny lub niepożądane działania.

  1. W taki sposób zareagujesz w odpowiedni sposób: przesuń wskaźnik myszy nad pozycję ze stroną internetową, która cały czas wykazuje wysokie zużycie energii. Następnie z prawej strony zobaczysz X, służący do zamknięcia strony. Kliknij X, aby zamknąć kartę z daną stroną.

  2. Zamknij także kartę, gdzie wyświetlona jest wydajność stron, klikając ikonę Zamknij na karcie

Teraz Twoja przeglądarka ponownie działa zauważalnie szybciej.

W przypadku stron internetowych, które wymagają tak wiele zasobów komputera, zawsze istnieje podejrzenie, że w kodzie witryny ukryte są złośliwe funkcje. Na przykład mogą one wykorzystywać moc obliczeniową komputera, aby ,,wykopywać” cyfrową walutę, taką jak Bitcoin. Jeśli nie jest to strona, co do której masz stuprocentowe zaufanie, natychmiast zamknij kartę, w której jest ona otwarta.