Na początku trzeba sobie szczerze odpowiedzieć na kilka pytań. Po pierwsze, czy mamy czas by samodzielnie inwestować swoje pieniądze? Po drugie czy mamy zwyczaj oszczędzania i odkładania kapitału na przyszłość? Po trzecie, czy mamy odpowiednie kompetencje, by zadbać o swój portfel i uchronić się przed inflacją?
Jeśli mamy odpowiednią wiedzę, sporo czasu i dobre nawyki, możemy z czystym sumieniem zrezygnować z PPK. Jednak, jeśli nie do końca wiemy, jak wygląda inwestowanie (a z pewnością większość uczestników PPK tego nie wie), to warto zdać się na ekspertów i zarządzających PPK. Dlaczego?
Podstawowy argument to oszczędność, zarówno czasu, jak i pieniędzy. W ramach PPK jesteśmy lekko „zmuszani” do odkładania na przyszłość. W tym modelu od razu z naszej wypłaty potrącana jest część na PPK, zatem nie musimy myśleć o tym, że należy zrobić kolejny, mniej lub bardziej, skomplikowany proces. Drugim argumentem są pieniądze, które otrzymujemy z kilku źródeł. Najwięcej oczywiście na nasze konto Pracowniczych Planów Kapitałowych wpłaci pracodawca i my sami z naszych wypłat, trochę też w ramach zachęty dorzuca się państwo. Na powitanie otrzymamy 250 zł i 240 zł za każdy rok oszczędzania. Wydaje się niedużo, jednak spoglądając na długoterminowość inwestycji, to kwota ta może urosnąć o kilka procent. Kolejny argument za to tanie zarządzanie PPK. Limit, który jest nałożony to 0,5 proc. wartości aktywów rocznie. Jest to bardzo mała kwota w porównaniu do tego, ile za zarządzanie pieniędzmi życzy sobie fundusz inwestycyjny.
Dobrą zmianą jest także sprywatyzowanie oszczędności, czyli, innymi słowy, pieniądze wpłacone na PPK są w 100 proc. nasze, możemy dowolnie nimi zarządzać, możemy je dziedziczyć, w razie poważnego wypadku można je nawet wypłacić.
Zatem, czy warto? Jeśli mamy w sobie wystarczająco dużo woli i chęci do inwestowania na własną rękę, zrezygnujmy z PPK. Jednak jeśli czujemy, że możemy na tym zyskać, widzimy sens w długofalowym oszczędzaniu, a także mamy minimalne zaufanie do rozwiązań państwowych, przyjmijmy PPK z radością.
Na koniec warto zauważyć, że PPK to rozwiązanie popularne w krajach zachodnich, zatem ten model inwestowania i oszczędzania został już przetestowany.