Pomocy! Jak skutecznie o nią prosić

Dodano: 26 kwietnia 2019
pomoc

Choć większość z nas myśli, że egoizm społeczny osiągnął szczyt, z pewnością istnieje dużo ludzi, którzy chętnie pomagają – wystarczy zadać odpowiednie pytania odpowiednim osobom. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci poprosić o pomoc.

Dom

Twój problem: Chcesz, by w domu panował porządek i prosisz o to domowników.

Nasza wskazówka: Prosząc domowników o zachowanie czystości, ogranicz się do jak najbardziej zwięzłego uzasadnienia. Na przykład: „Chcę, żeby dom wyglądał ładnie, nawet gdy przyjdzie niezapowiedziany gość.” Dlaczego? Ponieważ argumenty często rodzą kontrargumenty („No przecież rzadko ktoś wpada bez zapowiedzi”). Przejdź wtedy na poziom osobisty i podkreśl, że czysty dom jest dla ciebie szczególnie ważny: „Lepiej się czuję, gdy wiem, że nic nie wala się po pokojach.” Zaakceptuj fakt, że dla twojego partnera schludny dom nie jest żadnym priorytetem, ale daj mu do zrozumienia, że to dla ciebie istotne: „Zrób to dla mnie.”

Alternatywa: Możecie uzgodnić, że utrzymanie porządku jest twoim obowiązkiem, podczas, gdy partner podejmie się innych zadań domowych, które są dla niego ważne.   

Organizacja imprezy

Twój problem: Planujesz dużą imprezę, ale masz za mało czasu, by ją zorganizować, więc prosisz przyjaciół o pomoc.

Nasza wskazówka: Niektórzy czerpią mnóstwo radości z organizacji imprez – pod warunkiem, że mogą jednocześnie podzielić się własnymi pomysłami. Inni są chętni do pomocy, pod warunkiem, że otrzymają dokładne instrukcje, co należy zrobić (np. „Czy możesz odebrać ciocię Anię z pociągu około 19:00 w przeddzień imprezy?”). Zastanów się jakiego typu pomocnika potrzebujesz – kreatywnego, czy obowiązkowego i jacy znajomi wchodzą w tym przypadku w grę. Żeby być zadowolonym z imprezy, powinieneś sam robić coś, co jest dla ciebie szczególnie ważne (np. planowanie posiłków lub dekorowanie stołu).

Alternatywa: Skorzystaj z profesjonalnej, płatnej pomocy – np. zamawiając catering.   

Wyjazd na wakacje

Twój problem: Rozpaczliwie szukasz kogoś, kto podczas twojego wyjazdu zajmie się zwierzakiem lub ogrodem.

Nasza wskazówka: Poproś kogoś, kto znajduje się w podobnej sytuacji. Każdy, kto ma zwierzę domowe, doskonale zna problem ze znalezieniem opieki dla pupila. Każdy, kto urządził sobie ogród wie, że młode rośliny trzeba regularnie podlewać. Przyznaj otwarcie, że to nagła prośba, ale jednocześnie zaproponuj, że odwdzięczysz się tym samym, gdy zajdzie taka potrzeba.

Alternatywa: Zapytaj kogoś, kto nie ma ogrodu i zaproponuj, aby podczas twojej nieobecności cieszył się nim.   

Wsparcie

Twój problem: Zbliża się wielkie wydarzenie – przemówienie podczas uroczystości, operacja, negocjacja podwyżki z szefem – ciąży ci ono na sercu i potrzebujesz wsparcia.

Nasza wskazówka: Nie zakładaj, że twoje otoczenie wie, jak bardzo się denerwujesz. Znajdź osobę, którą na pewno zrozumie twoje obawy. Opowiedz nie tylko o tym, jak się czujesz, ale mów również o tym, jak można ci pomóc. Na przykład, poproś swojego kolegę: „Czy przed rozmową z szefem przypomnisz mi, że mam prawo do odpowiedniej zapłaty za wykonywaną pracę?” Albo swojego partnera: „Chcę żebyś podczas przemówienia stał obok mnie.” Pamiętaj jednak, że nie w każdej sytuacji istnieje możliwość wsparcia w postaci fizycznej obecności.

Alternatywa: W swojej wyobraźni zabierz zaufaną osobę ze sobą. Wyobraź sobie, że siostra siedzi na krześle tuż przy stole operacyjnym lub dobry przyjaciel towarzyszy ci podczas negocjacji z szefem, kładąc ci rękę na ramieniu. Najlepiej jest poprosić tą osobę, by w danym momencie o tobie pomyślała i by mieć ze sobą coś, co do niej należy (zdjęcie, długopis, szalik).  

Szukanie pracy

Twój problem: Chcesz wesprzeć kogoś bliskiego w znalezieniu pracy lub sam poszukujesz czegoś nowego.

Nasza wskazówka: Powiedz jak największej liczbie osób w swoim otoczeniu, że syn szuka stażu w mediach lub że twoja dziewczyna szuka pracy na pół etatu po urlopie rodzicielskim. Nawet jeśli twój sąsiad pracuje w zupełnie innym miejscu, może usłyszeć o jakimś wakacie zupełnie przez przypadek! Jeśli jednak szukasz pracy dla siebie, ale masz stałe zajęcie, powinieneś powstrzymać się od rozpowszechniania tej informacji zbyt szeroko, w przeciwnym razie ryzykujesz, że dowie się o tym twój pracodawca. Znasz kogoś w branży z kontaktami? Niezależnie od tego, czy jesteś byłym kolegą z pracy, luźnym znajomym, czy dobrym przyjacielem, każdy, kto cię poleca (również twojego syna czy dziewczynę) swojemu szefowi, koledze czy działowi HR, musi być w stanie zrobić to z czystym sumieniem. Nie wystarczy, że jesteś sympatyczną osobą! Powinieneś także dostarczyć CV, które przekona daną osobę, że polecenie ciebie leży w interesie firmy i że warto cię zatrudnić. Swoją prośbę powinieneś skonstruować możliwie konkretnie: „Czy mógłbyś poprosić kolegę o przyjęcie studentów na staż?”