Czy przysługuje Ci odszkodowanie za upał w pracy?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 21 lipca 2019
upał w pracy

Miniony miesiąc był najgorętszym czerwcem w ostatnich latach, a takich miesięcy będzie coraz więcej. Sierpień też zapowiada się upalnie. Wysoką temperaturę z pewnością odczuły osoby, które pracowały w dość ekstremalnych warunkach. W takiej sytuacji warto pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pewne ułatwienia w czasie upałów. Podpowiadamy jakie.

Należy pamiętać, że upał w pracy należy rozumieć przez temperaturę przekraczającą 25 stopni, przy pracach na zewnątrz i 28 stopni przy pracach w pomieszczeniach. Jest to podstawowa informacja, która pozwoli Ci uzyskać pewne udogodnienia od pracodawcy.

Udogodnienia dla pracowników

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest stworzenie udogodnień do przetrwania upałów – zapewnienie zimnych napojów w przypadku pracowników na otwartych przestrzeniach oraz zapewnienie wody do mycia. Istotne jest to, że udogodnienia te dotyczą także pracowników fizycznych, którzy świadczą usługi na innej podstawie niż stosunek pracy. Oprócz dostarczenia napojów, pracodawca musi zadbać o to, aby w czasie upałów zapewnić swoim pracownikom odpowiednią temperaturę, umożliwiającą pracę w pomieszczeniach, gdzie przebywają. W przypadku gdy w zakładzie pracy nie ma klimatyzacji, pracodawca powinien zapewnić odpowiednie wentylatory. Opcjonalnym wyjściem, które nie jest uregulowane prawnie jest skrócenie czasu pracy. O tym jednak decyduje indywidualnie pracodawca. 

Kiedy należy się odszkodowanie

Co możesz zrobić, gdy pracodawca nie zastosował się do powyższych zasad i przepisów? Może się zdarzyć, że w pewnym momencie trudne warunki w pracy wpłyną na Twoje zdrowie. Najważniejszym elementem w przypadku ewentualnego uszczerbku, jest wykazanie, że jest on powiązany z niedostatecznym zadbaniem o komfort pracy pracownika. W przypadku skutecznego powiązania uszczerbku z zaniedbaniem firmy, możesz uzyskać stosowne odszkodowanie.
Warto pamiętać, że takie podejście jest zdecydowanie racjonalne. Pracodawca z zasady powinien zadbać o Twój komfort pracy, bo jest to korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla niego. W przypadku, gdy pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, należy zadbać o komfort samemu. Oczywiście, często wystarczy po prostu zwrócenie uwagi na konkretny problem, jednak jeśli nie będzie to skuteczne, trzeba zdecydować się na mocniejsze kroki.

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.