Rozliczenia podatkowe – jak szybko i łatwo się rozliczyć?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 30 stycznia 2019
Rozliczenia

Zeznania podatkowe to coroczny obowiązek podatników. Wbrew pozorom rozliczenie podatkowe można przyśpieszyć, co więcej, z każdym rokiem pojawia się jeszcze więcej ułatwień dla podatników. Jakie uproszczenia w tym roku zaoferuje Urząd Skarbowy?

PIT-11 – podstawowy dokument

Deklarację PIT-11 otrzyma nie tylko pracownik związany umową o pracę. Dodatkowe druki PIT-11 otrzyma także ta osoba, która uzyskała przychody z tytułu: umowy zlecenia, dzieło, pobierania diety radnego, pracy nakładczej, stypendium naukowego, świadczeń z Funduszu Pracy, jak i innych.
Twój dokument PIT-11 pracodawca powinien przesłać zarówno do Urzędu Skarbowego, jak i do Ciebie. Dokument do Urzędu powinien dobrzeć do końca stycznia, natomiast my – podatnicy – powinniśmy otrzymać dokumenty do 28 lutego. Pamiętaj, że dodatkowe informacje możesz uzyskać na stronie www.podatki.gov.pl .

Urząd pomoże

Wraz ze zmianami przyjętymi 28 sierpnia 2018, zeznanie podatkowe za 2018 rok w pełni rozliczy za nas Urząd Skarbowy. Dzięki temu, od 15 lutego do 30 kwietnia będziemy mogli sprawdzić swój rozliczony PIT. Na Portalu Podatkowym będziemy mogli zweryfikować dane, sprawdzić, czy Urząd dobrze spełnił swoją funkcję, dodatkowo będziemy mogli sprawdzić rachunek bankowy, czy też zmienić podmiot, który otrzyma od nas 1%. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie drogą elektroniczną, zwrot podatku uzyskamy do 45 dni.

Czy trzeba coś robić?

Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie przez Urząd, oprócz weryfikacji danych nie musimy nic więcej robić. Oczywiście, jeśli nie zgodzimy się z wyliczeniami Urzędu, możemy przesłać swoje własne rozliczenie PIT, w takim wypadku Urząd uzna nasze rozliczenie za prawdziwe. Kolejne funkcje to edytowanie swoich ulg, możemy dodać nowe. 

Dobrze ilustruje to także poniższa infografika. Grafikę i więcej informacji można odnaleźć na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.

 

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.