Szybko zaznaczaj pliki w Eksploratorze Windows

Dodano: 5 sierpnia 2020
start

Eksplorator Windows należy do najczęściej używanego oprogramowania narzędziowego. Cały czas używasz go do otwierania plików i folderów, kopiujesz lub przenosisz je. Ważne jest więc, aby zaznaczać potrzebne pliki lub foldery dokładnie tak, jak chciałbyś.


Trzy różne metody pomogą Ci wybrać jeden lub więcej elementów tak szybko, jak to możliwe.

Metoda 1: Wybierz pojedynczy plik
To oczywiście najprostszy sposób. Klikasz raz lewym przyciskiem myszy plik lub folder w Eksploratorze Windows, a ten zostaje podświetlony. Plik zostaje w ten sposób zaznaczony.

Metoda 2: Zaznaczanie wielu plików znajdujących się obok siebie
Często musisz zaznaczyć całą grupę plików, aby je skopiować lub otworzyć w innym programie. Jeśli pliki znajdują się bezpośrednio obok siebie, uda Ci się za pomocą zaledwie dwóch kliknięć myszy:

  1. Kliknij lewym przyciskiem myszy na pierwszy plik, który chciałbyś zaznaczyć (spójrz na ilustrację).

  2. Przytrzymaj klawisz [Shift], a następnie kliknij ostatni plik, który chciałbyś zaznaczyć. Efekt? Cały obszar pomiędzy został zaznaczony i możesz go otworzyć lub w inny sposób edytować.

Rys. 1. Jednoczesne zaznaczanie wielu plików

Metoda 3: Zaznaczenie wielu plików znajdujących się w różnych miejscach
Jeśli chciałbyś wybrać kilka plików, które nie znajdują się bezpośrednio obok siebie, uda się je zaznaczyć w następujący sposób:

  1. Przytrzymaj klawisz [Ctrl] na klawiaturze i klikaj kolejne wymagane pliki jeden po drugim. W ten sposób zostają one zaznaczone, a Ty możesz je otwierać lub kopiować.

Warto również wiedzieć, że klawisz [Ctrl] pomaga, jeśli chcesz cofnąć zaznaczenie pojedynczych plików. Po prostu przytrzymaj klawisz [Ctrl] i kliknij plik, aby go odznaczyć.

Rys. 2. Zaznaczanie plików z pomocą klawisza [Ctrl]