Zerowy PIT dla młodych – co warto o nim wiedzieć?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 17 maja 2019
pit zerowy

Zerowy PIT to nowe rozwiązanie dla młodych, które gwarantuje ułatwienia w pracy zawodowej. Jest jednak kilka punktów, o których warto pamiętać.

Na obecną chwilę dokładne informacje na temat ulg podatkowych dla młodych nie są do końca określone. Jest jednak kilka elementów pewnych lub prawie potwierdzonych. Pierwszą informacją jest fakt, że ulgi będą dotyczyć osób, które są zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie. Zerowy PIT nie obejmie samozatrudnionych, dla nich dostępne są już pewne ulgi i ułatwienia. Tutaj warto także wspomnieć o ograniczeniach wiekowych, ulgi w ramach PIT-u zerowego będą dotyczyć tylko osób do 26 roku życia.

Na zwolnieniu z opodatkowania nie skorzystają także osoby, które zarabiają powyżej 85 tys. 528 zł netto rocznie. Oznacza to, że osoby zarabiające 7 127,33 zł netto miesięcznie muszą pogodzić się z brakiem ułatwień. Takie podejście ma zapobiec możliwym nadużyciom.

Jak duże ulgi

Kwota, którą otrzymujesz na konto bankowe to oczywiście kwota netto z zarobków. W przypadku umowy o pracę, przy zarobkach 3 tys. brutto, kwota brutto to suma zarobków netto i kwoty przeznaczonej na składkę emerytalną (292,80 zł), na ubezpieczenie rentowe (45 zł), chorobowe (73,50 zł), 232,98 zł pochłania zdrowotne, z kolei zaliczka PIT wynosi 199 zł. Oznacza to, że przy zerowym PIT zarobki młodego pracownika zostaną powiększone o 199 zł miesięcznie. Da to w sumie 2 tys. 388 zł netto rocznie. Ustawa wejdzie w życie 1 października.

Zmianie ma ulec także stawka PIT dla pierwszego progu dochodowego. Zmniejszy się z 18 do 17 procent. Takie rozwiązania mają dać kilkadziesiąt złotych dodatkowego przychodu miesięcznie.

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.