Patrz w przyszłość
O co chodzi: przedmioty pochodzące z wcześniejszych etapów życiowych.
Nasza porada: zachowaj swoje wspomnienia, ale rozstań się materialnie ze wszystkim, z czego nie możesz lub nie chcesz już korzystać. Sfotografuj przedmioty, których chcesz się pozbyć, i utwórz dla nich mały album zdjęciowy. Rozstanie jest skrajnie trudne? Wiąże się to przypuszczalnie z tym, że ubolewasz nad minionymi i „piękniejszymi” etapami życiowymi. Wnieś więcej radości do swojego obecnego życia i utwórz więcej miejsca na swoją przyszłość, pozbywając się rupieci!
Powiedz „wszystko albo nic”
O co chodzi: zepsute lub częściowo zepsute przedmioty.
Nasza porada: dokonaj realistycznych obliczeń, ile czasu i pieniędzy musisz zainwestować, by doprowadzić zepsute przedmioty do porządku. Chcesz naprawdę dokonać takiej inwestycji? Postaw sobie ponadto ultimatum. Do kiedy przykleisz na nowo nogi krzeseł lub zaniesiesz je do stolarza, do kiedy wyczyścisz obrus specjalnym preparatem do usuwania plam, do kiedy poszukasz w Internecie nowej pokrywki do dzbanka, do kiedy zaniesiesz kurtkę do krawca…?
Zaakceptuj siebie
O co chodzi: przedmioty zakupione do aktywności, na które już tak naprawdę wcale nie poświęcasz czasu.
Nasza porada: nabytki te z pewnością były połączone z dobrymi zamiarami („W 2013 roku zadbam w końcu o kondycję fizyczną”). Albo też wiązały się z rzeczami, które przystają do tego, w jaki sposób postrzegasz siebie („Jestem inteligentnym człowiekiem”). Zdobądź się wobec swojej osoby na szczerość: jeśli tak jest faktycznie, to dlaczego buty do biegania udało się wykorzystać zaledwie jednokrotnie do biegania w parku? Dlaczego wolisz czytać kryminały niż najnowszą poezję Jacka Podsiadły? Powiedz sobie: „Pragnę mieć lepszą kondycję fizyczną, ale bieganie po prostu nie sprawia mi przyjemności”; „Mam wiele zainteresowań umysłowych, ale wieczorami potrzebuję po prostu odprężającej lektury”. Umożliwi to pożegnanie się nie tylko z przedmiotami, ale i również z wyrzutami sumienia!
Uzyskaj informacje o aktualnej wartości
O co chodzi: przedmioty, których nabycie wiązało się kiedyś ze znacznymi wydatkami, dokonanymi przez ciebie lub kogoś innego.
Nasza porada: zapomnij o cenie zakupu oraz założeniu, że wartość starych rzeczy automatycznie musi rosnąć. Zbierz informacje o kwotach, jakie można by za nie otrzymać w razie odsprzedaży dzisiaj. Bardzo często wystarczy jeden rzut oka do Internetu, informacje można również pozyskać w specjalistycznym sklepie (antykwariacie, sklepie fotograficznym, sklepie z używaną odzieżą). Być może dowiesz się przy okazji, że rzekome precjoza nie są wcale tak wiele warte. Sprzedaż po takiej cenie nie wchodzi w grę? Podaruj je zatem komuś, kto taki podarek doceni.