Nowa technika medytacji na złagodzenie bólu

Beate Rossbach

Autor: Beate Rossbach

Dodano: 4 lutego 2019
feab77d27dde41e762a6445fe410dd3293cdcd04-large

Naukowcy z Wake-Forrest-Klinik w Winston-Salem w Stanach Zjednoczonych sprawdzili, jak specjalna technika medytacji łagodzi odczuwanie bólu.

Wprowadzili 75 uczestników w tajniki tak zwanej medytacji uważności (mindfullness). Tak samo liczna grupa kontrolna zapoznała się jedynie z prostymi ćwiczeniami oddechowymi. Po trwającym 4 dni treningu uczestników poddano bodźcowi bólowemu spowodowanymi przez wysoką temperaturę, który przyłożono do ich łydek. Medytacja okazała się tutaj bardziej skutecznym środki przeciwbólowym. W przeciwieństwie do grupy kontrolnej osoby medytujące postrzegały doznany ból jako o 25% słabszy. Jak wyjaśniają w styczniu 2016 naukowcy na łamach magazynu Journal of Neuroscience, medytacja może pomóc przy bólach przewlekłych, dzięki czemu możliwe jest zmniejszanie dawek leków przeciwbólowych lub całkowite uniknięcie ich przyjmowania.

Beate Rossbach radzi: Medytacja uważności korzysta ćwiczeń rozluźniających pochodzących z buddyzmu zen, tak zwanego body-scan. Polega ona na przechodzeniu „w głowie” wszystkich części ciała i „wczuwaniu się” w nie.

Beate Rossbach

Autor: Beate Rossbach

naturopatka i psychoterapeutka, redaktor medyczna