Jak pożegnać się z pupilem, gdy odchodzi?

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 4 marca 2019
Fotolia_217342472_Subscription_Monthly_M

Śmierć ukochanego zwierzaka to częste zjawisko, ale mało który właściciel jest na to przygotowany. Zebraliśmy kilka różnych doświadczeń dotyczących tego smutnego tematu.

 

Pomyśl o tym wcześniej

Zwierzęta domowe żyją dłużej niż te żyjące na wolności. Ich ostatnie miesiące, a czasem nawet lata, upływają pod znakiem choroby. Dysplazja stawu biodrowego, nowotwory złośliwe, cukrzyca, FIV (odpowiednik HIV u kotów)...

Nasza porada: od samego początku ustal z weterynarzem, jakie środki medyczne akceptujesz u swojego zwierzęcia. W ten sposób zaoszczędzisz sobie kłopotów z późniejszym omówieniem np. operacji serca lub stawu biodrowego, które kosztują kilka tysięcy złotych.

Ostatni spacer

Tylko 10% psów umiera śmiercią naturalną. Jeśli wraz z weterynarzem zadecydowałeś o eutanazji zwierzęcia, to nie jesteś bezdusznym, odosobnionym przypadkiem. Niemniej jednak jest to bardzo przygnębiające, gdy idziesz do weterynarza z żyjącym zwierzęciem w celu uśpienia.

Nasza porada: lekarz weterynarii powinien z wyprzedzeniem poinformować cię o przebiegu takiej procedury. Często najpierw podaje się środek uspokajający i przeciwbólowy. Drugi zastrzyk to zwyczajna narkoza. Dopiero gdy zadziała, zwierzę dostaje trzeci zastrzyk bezpośrednio w serce i powoli przestaje oddychać. Niektórzy weterynarze oferują również możliwość uśpienia psa w domu, w znanym mu środowisku.

 

Obiecaj coś sobie

„Gdy nasze zwierzę umrze, nie kupimy nowego przez co najmniej ___ miesięcy”. Umieść liczbę od 2 do 12 w pustym miejscu. Ponieważ, zgodnie z doświadczeniem prawie wszystkich właścicieli zwierząt domowych, po śmierci kocura Karola, jamniczki Danieli, lub świnki morskiej Miki w mieszkaniu panuje straszliwa pustka. To uczucie podobne do tego, które czujemy po śmierci człowieka („Tam zawsze leżał, gdy rano wstawałem...”). Nic dziwnego, że wiele osób tłumi tę pustkę i ból, zbyt szybko kupując coś, co tę pustkę wypełni.

Nasza porada: Przez co najmniej dwa miesiące sprawdź jak silnie tęsknisz za zwierzęciem domowym. Być może zauważysz, że dzieci niedługo wejdą w wiek, w którym nie będą chciały zajmować się zwierzakiem. A może będziesz cieszyć się brakiem pewnych ograniczeń?

Pomimo że śmierć ukochanego zwierzaka jest ciężkim doświadczeniem, niech pocieszy cię myśl, że był z tobą szczęśliwy i dostał od ciebie ogrom miłości.     

Słowa kluczowe:
pieszwierzę