Zapanuj nad pogodą

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 18 października 2018
pogoda-slonce

To ma być zima? Po raz kolejny słyszysz narzekanie na pogodę. Czy mamy do czynienia z globalną katastrofą klimatyczną? Czy pogoda zgubiła rytm? Czy my? Jak zapanować nad pogodą?

Rozmowa o pogodzie - doskonały przykład negatywnego myślenia 

„Panie, daj mi siłę, abym zmienił to, co mogę zmienić; daj mi cierpliwość, abym zniósł to, czego zmienić nie mogę, i daj mi mądrość, abym odróżnił jedno od drugiego”. Ten cytat teologa Friedricha Christopha Oetingera (1782) stał się sławny jako motto Anonimowych Alkoholików. Zawiera on również najważniejszy pogląd na temat pogody: słońce, burza, deszcz czy śnieg to kategoria druga – rzeczy, których nie można zmienić. Jednak marzenie o byciu silniejszym niż siły natury wydaje się być głęboko zakorzenioną cechą ludzką. Osoba, która buntuje się przeciwko niezmiennym faktom (np. twierdzi, że może latać) jest uważana za chorą. Jednak w przypadku pogody te negatywne emocje stały się pewnym rodzajem popularnego sportu. Nasza rada: żyj wbrew temu trendowi. 

Nasza rada 1: Precz ze Ścianą Płaczu Postanów, że nigdy nie będziesz narzekać na pogodę. Możesz być zły, że twoje ciało reaguje bólem głowy na zmiany ciśnienia. Jesteś na właściwej drodze, ponieważ możesz chronić się naturalnymi metodami lub technikami relaksacyjnymi. Jednakże, jeśli jesteś emocjonalnie nastawiony, że pogoda jest „zła” lub ”winna”, nigdy nie będziesz w stanie podjąć tak zbawiennego kroku.   Ubieraj się stosownie do pogody „Nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubranie”. Mądrość z Anglii, której ludzie u nas rzadko słuchają. To niesamowite, jak niewiele osób nosi u nas wodoodporne buty podczas deszczu. W Londynie, gdzie opady są obfite, kalosze są nadal często widywane. Dlaczego ten produkt ułatwiający życie nie jest już u nas spotykany? 

Nasza rada 2: Ciesz się deszczowym dniem Zaopatrz się w kalosze, parasol i płaszcz przeciwdeszczowy. Używaj tych rzeczy podczas deszczu, niezależnie od mody (istnieje również ładna odzież przeciwdeszczowa). Przechytrz pogodę. Chodź z przyjemnością przez kałuże. Przebierz się w pracy. Trzymaj tam parę eleganckich butów.  

Nasza rada 3: Sztuczka z płaszczem Ubierz się na cebulkę, gdy w chłodny dzień wybierasz się na zakupy do centrum handlowego. Stres, który dopada wielu ludzi po godzinie zakupów, często jest efektem przegrzania. Przewieś płaszcz przez ramię lub zastosuj specjalną sztuczkę: nie zabieraj najlepszego płaszcza i oddaj go do szatni w centrum handlowym. Ryzyko jego utraty nie jest zbyt duże. A Ty możesz spokojnie zrobić zakupy. 

Nasza rada 4: Elastyczne planowanie. Bądź elastyczny. Nie planuj wycieczek uzależnionych od konkretnej pogody. Przygotuj „plan B”, na przykład wizyta w aquaparku zamiast zaplanowanej wycieczki górskiej z dziećmi (na wypadek deszczu). Rzemieślnicy tacy jak blacharze czy budowlańcy całkowicie uzależnieni od pogody, rzadko narzekają na warunki atmosferyczne. Planują oni swoją pracę wielotorowo i oprócz prac na zewnątrz mają w zanadrzu wiele innych zadań, które mogą zostać wykonane w warsztacie.   

Zmień wyobrażenie na temat „pór roku” 

Dzieci uczą się w szkole podstawowej, że w grudniu pada śnieg, a w maju świeci słońce – krótko mówiąc, dzieci są zaprogramowane na rozczarowanie. Od ponad 100 lat klasyczne koncepcje pór roku nie są już prawdziwe i nie ma pewności, że pogoda była bardziej wiarygodna w minionych wiekach. Bardziej prawdopodobne jest to, że niektóre regiony miały wpływ na etykietowanie poszczególnych pór roku. Tak więc obraz Bożego Narodzenia jest zdominowany przez region górski – jednak i w górach białe święta bywały wyjątkiem. 

Nasza rada 5: Czytaj książki odpowiednie do pogody Weź angielski thriller, gdy na zewnątrz pada deszcz.
W upalny dzień przeczytaj powieść, której akcja rozgrywa się w tropikach. Nie na odwrót, w przeciwnym razie Twoje wewnętrzne wrażenia nie będą pasować do prawdziwej pogody, a to będzie ciężkie do zniesienia.   

Nasza rada 6: Odpowiedni napój Skorzystaj z porad w sklepie z herbatami: na deszczową pogodę pasuje na przykład herbata Assam, zielona herbata o smaku cytryny lub pomarańczy albo mieszanka ziół „brudna pogoda” (naprawdę taka istnieje!). W słoneczny dzień doskonała będzie herbata jaśminowa, do temperatury poniżej zera mieszanka wschodnia. Lub w deszczową pogodę gorąca, a gdy świeci słońce zimna woda. 

Czy kiedyś pogoda była lepsza? 

To pytanie jest doskonałym przykładem siły naszych myśli, jak można bez powodu poczuć się źle. Bez względu na to, jaka jest odpowiedź, nie ma ona wpływu na rzeczywistość, tylko na twoją motywację. Klimat na Ziemi zawsze ulegał zmianom, częściowo w znaczący sposób. Dlatego nie można mówić o „katastrofie klimatycznej”. Ludzie i wszystkie żywe stworzenia zawsze były w stanie dobrze przystosować się do zmieniających się warunków klimatycznych – i będą nadal to robić w przyszłości.

Nasza rada 7: Unikaj wartościowania w rozmowach Unikaj stwierdzeń, takich jak „zbyt zimno na tę porę roku” lub „zła pogoda”. Przyjmij pogodę jako dzieło siły wyższej, znak od Boga lub po prostu środek przeciwko monotonii. Powiedz na przykład: „Dzisiaj na zewnątrz jest szaro. To powinno oznaczać, że dbam o moje wewnętrzne kolory i moje wewnętrzne światło”.