Przesilenie wiosenne. 6 wskazówek gwarantujących przypływ energii: w ten sposób odzyskasz siły i chęć do działania

Dodano: 23 marca 2020
spacer


W końcu dni robią się coraz dłuższe, a na drzewach pojawiają się pierwsze zielone listki. Wydaje się, że to idealne warunki do tego, aby i samemu rozkwitnąć, aby poprawił się nastrój i by aktywniej podejść do każdego dnia. Jednak często dzieje się przeciwnie: czują się Państwo zmęczeni i apatyczni. Na przesilenie wiosenne zaleca się wiele rozwiązań. Większość z nich nie ma sensu. Wskazówki, których Państwu udzielamy, są potwierdzone naukowo i gwarantują skuteczność. Zachęcamy do ich wypróbowania.

1. Zatroszcz się o odpowiednią ilość regularnego snu
W pierwszych dniach wiosny naprzemienne działanie melatoniny i serotoniny całkowicie zaburza rytm dobowy. Pierwsze promienie słoneczne aktywują produkcję hormonu – serotoniny, która poprawia nastrój, podczas gdy jednocześnie nadal występuje wysokie stężenie hormonu odpowiedzialnego za senność – melatoniny. Dlatego już teraz dostosujcie Państwo swój rytm dobowy do słońca.

A tak możesz to zrobić: wstawajcie wcześnie rano z pierwszymi promieniami słońca i chodźcie wieczorem niezbyt późno spać. W ten sposób Państwa organizm będzie wytwarzał więcej serotoniny i coraz mniej melatoniny. Państwa rytm biologiczny zostanie uregulowany, a wyczekiwane ziewanie dopadnie Państwa dopiero wieczorem – a więc w odpowiednim momencie. Krótka drzemka od 20 do 30 minut może pomóc przeżyć drugą połowę dnia bardziej aktywnie.

2. Korzystaj z siły słońca
Słońce hamuje produkcję powodującej uczucie zmęczenia melatoniny i pobudza wytwarzanie serotoniny. Hormon ten poprawia nastrój i gwarantuje więcej energii. Wynika to z badań przeprowadzonych w 2016 roku na Uniwersytecie w Toronto i Vancouver na grupie 122 dorosłych osób z objawami depresyjnymi. Zostali oni poddani 8-tygodniowemu leczeniu antydepresantami lub fototerapii światłem imitującym światło słoneczne. Na koniec badań okazało się, że fototerapia była równie skuteczna jak podawanie leków.

A tak możesz to zrobić: wychodźcie wiosną jak najczęściej na zewnątrz. Jeśli pogoda jest brzydka, dobrym zastępnikiem może być lampa imitująca światło dzienne (patrz zdjęcie poniżej).


Sztuczne światło dzienne rozbudza

Lampy imitujące światło dzienne dostarczają pełne spektrum światła jakie emituje słońce. Powinni państwo wybrać lampę o sile przynajmniej 10 000 lux. Najlepiej posiedzieć przy lampie pół godziny rano. Korzystanie z lampy wieczorem działa niekorzystnie na organizm, ponieważ światło rozbudza.

3. Pobudź swój układ krwionośny
Wiosną temperatura powietrza wzrasta. Państwa organizm reaguje na zmiany temperatury rozszerzając naczynka krwionośne. W wyniku tego spada Państwa ciśnienie krwi, a to sprawia, że czują się Państwo zmęczeni i apatyczni.

Wzmocnijcie Państwo swój układ krwionośny. Przysłuży się to do lepszego ukrwienia organizmu. A tak możecie to zrobić:

dużo ruchu: uprawiajcie Państwo regularnie sport i korzystajcie z pięknej wiosennej pogody jeżdżąc na rowerze, uprawiając jogging lub spacerując.

naprzemienny prysznic: podczas brania prysznica zmieniajcie państwo wodę z ciepłej na zimną, w ten sposób naczynka krwionośne będą musiały się naprzemiennie rozszerzać i zwężać. Taki trening dla naczynek poprawia długofalowo dotlenienie organizmu. Rozpocznijcie Państwo naprzemienny prysznic od stóp i przesuwajcie się coraz wyżej w kierunku pupy. W trakcie jednej minuty kilkakrotnie zmieniajcie Państwo wodę z ciepłej na zimną i zakończcie całą procedurę zimnym prysznicem.

masaż przy użyciu szczotki: zacznijcie Państwo od stóp i dłoni i zawsze masujcie w kierunku serca. Zarezerwujcie na masaż od 5 do 10 minut każdego dnia, najlepiej rano, ponieważ chodzi o pobudzenie organizmu.

pobudzające pokarmy: zielona lub czarna herbata, kawa, lukrecja, owies, a także rośliny strączkowe pobudzają układ krwionośny.

4. Zapewnij swojemu organizmowi dostateczną ilość substancji odżywczych
Zimą często brakuje nam świeżych owoców. Kaloryczne i tłuste jedzenie świąteczne dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na witaminy, substancje mineralne i pierwiastki śladowe. W wyniku tego organizm jest zmęczony i spowolniony, ponieważ to substancje odżywcze mają funkcję pobudzającą organizm.

A tak możesz to zrobić: Przygotowujcie sobie Państwo codziennie świeżą sałatkę lub smoothie, które na wiosnę możecie wzbogacić w samodzielnie zebrane dzikie zioła (pokrzywa, mniszek lekarski, czosnek niedźwiedzi). Rośliny te zawierają często więcej substancji odżywczych niż przemysłowo uprawiane warzywa. Dodatkowymi źródłami energii idealnymi na wiosnę są samodzielnie uprawiane kiełki słonecznika, lucerny, pszenicy czy roślin strączkowych (można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością i sklepach bio).

Dodatkowa wskazówka: na wiosnę pobudzają również specjalne preparaty odżywcze dostępne w aptekach i zielarniach. Zawierają one specjalnie skomponowane substancje odżywcze z wielu różnych owoców, warzyw i orzechów.

5. Tyrozyna przeciwdziała zmęczeniu
Aminokwas tyrozyna jest istotny do produkcji adreanliny i hormonów tarczycy. Substancje te aktywują Państwa organizm, pobudzając m.in. częstość akcji serca, zaopatrzenie w tlen i metabolizm.

Pobudzające działanie tyrozyny i wpływ na szybkość reakcji potwierdziło badanie wykonane na holenderskim Uniwersytecie Leiden w 2014 roku. 32 uczestników przez 2 dni miało rozwiązywać zagadki. W trakcie badania podawano im sok pomarańczowy, który jednego dnia wzbogacony był o tyrozynę. W tym dniu wszystkie osoby miały lepsze wyniki.

A tak możesz to zrobić: dużo tyrozyny zawierają: twaróg, ser żółty, groszek, fasola i orzechy. Tyrozynę można też dostać w postaci proszku lub kapsułek, zakupionych w aptece (zalecana dawka dzienna to 500 do 1000 mg, o ile to możliwe, nie należy ich przyjmować wieczorem, ponieważ tyrozyna pobudza).

6. Uzupełnij braki żelaza
Stan zmęczenia może być wywołany niezdiagnozowanym niedoborem żelaza. Dlatego też warto kontrolować jego zawartość we krwi. Czerwony barwnik – hemoglobina, zawiera żelazo, bez którego nie jest w stanie transportować tlenu. A bez tlenu organizm nie może prawidłowo funkcjonować, ponieważ nie ma energii.

A tak możesz to zrobić: nawet jeśli nie cierpicie Państwo z powodu anemii i Państwa wyniki badania krwi są w normie (hemoglobina powyżej 12 g/dl), niska zawartość żelaza (ferrytyna poniżej 50 µg/l) może wywołać uczucie zmęczenia i apatii. W takim przypadku lekarz powinien przepisać Państwu preparat z żelazem, aby uzupełnić niedobór.

Dr. med. Michael Spitzbart