Zaczęło się od ciekawej akcji – ponieważ byłam poirytowana brudnymi drobniakami w portfelu, zebrałam je wszystkie do słoiczka. Ale co z nimi zrobić? W internecie sprawdziłam jak o nie zadbać – wlać do środka mieszankę octu i soli, mocno wstrząsnąć wypłukać i osuszyć ręcznikiem. Od tego czasu każdego dnia cieszę się pięknie błyszczącymi pieniędzmi i regularnie wkładam je do portfela, jako drobne do wykorzystania.
Czysty pieniądz - jak zadbać o swój związek z pieniędzmi?
Podobno jeśli dba się o pieniądze, one się odwdzięczą i będą do ciebie lgnęły. Tak mówi filozofia feng shui. Spróbować nie zaszkodzi. Kto wie, może zmiana podejścia do pieniędzy poprawi twoją sytuację finansową.
Dosłowne „wypranie” pieniędzy było dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Zauważyłam, że kryje się za tym myśl podobna do przesądu z bajki „Stoliczku nakryj się” – że pieniądze przynoszą szczęście. Okazało się, że czyste sprawiają mi pewnego rodzaju radość. Wiele ludzi uważa jednak, że pieniądze są równie uciążliwe jak ciężko zarobiony kawałek chleba. Jeśli masz ich dużo, martwisz się o jak najlepszą inwestycję i o to, że mogą ci je odebrać włamywacze, oszuści lub urząd skarbowy. Jeśli masz niewiele, zależy ci na tym, by związać koniec z końcem i zadbać o swoją przyszłość.
Nasza wskazówka: pomyśl o swoich pierwszych doświadczeniach z pieniędzmi. Czy w rodzinie, z której pochodzisz, były one powodem kłótni – długi, spory o spadek, ciągły konflikt między „wiecznym oszczędzającym”, a „finansowym lekkoduchem”? Czy doświadczyłeś dużych strat – na przykład z powodu gwałtownie spadających cen akcji lub bezrobocia? Czy pieniądze były obecnym tematem, czy wręcz przeciwnie – stanowiły tabu? A może wstydziłeś się w dzieciństwie, że masz więcej lub mniej pieniędzy niż inni? Czy kiedykolwiek zostałeś wykorzystany lub oszukany?
Twoje wczesne doświadczenia stworzyły w tobie obraz pieniądza, którego nie pozbędziesz się tak łatwo. Jeśli doświadczyłeś braku pieniędzy, zawodowo staniesz na rzęsach, by nigdy ich nie brakowało albo oszalejesz, wiecznie się o nie martwiąc. A jeśli masz ich sporo, możesz łatwo stać się osobą nieostrożną, niewdzięczną lub cyniczną.
Nasza wskazówka: wyobraź sobie pieniądze jako osobę. Czy są dla ciebie czarującym mężczyzną, z którym zawsze przekładasz spotkanie? A może gangsterem grożącym ci bronią? Przebierańcem, z którym nie chcesz się pokazywać publicznie? Kapryśną kobietą, dla której trzeba być stale miłym, by jej nie urazić?
Plus wyobrażania sobie pieniędzy, jako osoby, jest taki, że zawsze można zmienić ten obraz. Wyrzucić wizję niesympatycznej osoby i wyobrazić sobie pieniądze jako dobrego przyjaciela. Jako kogoś, kto mieszka za rogiem i kogo nigdy nie stracisz z oczu. Jako osobę, na której możesz polegać, w trudniejszych chwilach. Przyjaciela, który dodaje ci odwagi.
Nasza wskazówka: weź udział w takim eksperymencie, nawet jeśli zawiesiłeś broń z „gangsterem” z twoich myśli lub chwilowo udobruchałeś kapryśną kobietą. Luźniejszy (ale nie niedbały!) związek z pieniędzmi często sprawia, że inne rzeczy w życiu idą w ruch. Fakt, że pieniądze są twoim przyjacielem i cię nie zawiodą, może dać ci niezbędny impuls do dokonania długo oczekiwanej zmiany zawodowej. Twój nowy przyjaciel może także porozmawiać z tobą prostym językiem na temat zabezpieczenia na starość, dzięki czemu podejmiesz w końcu jakieś kroki i będziesz mógł spokojniej patrzeć w przyszłość.
Twoje pieniądze nigdy nie będą całkowicie czyste – za pieniądzem stoją zbyt skomplikowane mechanizmy gospodarcze. Ale nawet jeśli podejmujesz kroki we właściwym kierunku, możesz zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.
• Przejdź do renomowanego banku.
• Inwestuj pieniądze w etycznie i ekologicznie uzasadnione projekty. Inwestowanie w jedną firmę ekologiczną może być ryzykowne. Dobrze zarządzane, zrównoważone fundusze są dużo bezpieczniejsze.
• Wykorzystaj zarobione pieniądze, aby dbać nie tylko o siebie i swoich bliskich, ale także o innych ludzi. Najlepszym sposobem jest przekazanie darowizny na rzecz organizacji charytatywnej. Jednym ze sposobów wspierania osób o niskich dochodach, a jednocześnie udzielania im pomocy, jest napiwek (kurierzy, kelnerzy).