Jak przyjąć gości w domu? Poznaj 5 złotych zasad
Spotkania z najbliższymi, oczywiście przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, poprawią nam nastrój w tych ponurych czasach. Organizacja przyjęcia w domu może jednak wiązać się ze sporym stresem. Gospodarz obawia się czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy każdy będzie czuł się komfortowo. Jak uniknąć niepotrzebnych nerwów? Przede wszystkim, zadbajmy o swoje dobre samopoczucie oraz spełnijmy potrzeby gości. Oto 5 złotych zasad, które pomogą nam zorganizować przyjęcie idealne.
1. Traktuj gościa tak, jak sam chcesz być traktowany
Złotą zasadą przyjmowania gości w domu jest traktowanie ich z szacunkiem i jednoczesną serdecznością, zaczynając już od zaproszenia na przyjęcie. Przecież tak właśnie chce się czuć każdy z nich. Niezależnie od tego, czy są to Święta Bożego Narodzenia czy uroczystość urodzinowa, podczas rozmowy podaj jak najwięcej szczegółów spotkania. Gość powinien wiedzieć jaka jest okazja, czas oraz miejsce spotkania. Pomyśl także o transporcie, szczególnie jeśli jedną z osób zaproszonych jest ktoś starszy lub mieszkający kilkaset kilometrów dalej. Już przy zaproszeniu, zaproponuj jakieś rozwiązanie, np. wezwanie taksówki na swój koszt, wysłanie współmałżonka czy siostry, a także ewentualną możliwość noclegu.
Miłym i kulturalnym gestem jest powitanie oraz pożegnanie gości osobiście. Nie rób tego w fartuchu kuchennym i nie wspominaj na wstępie o tym, ile czasu poświęciłeś na przygotowywanie posiłków. Lepiej powitaj ich z uśmiechem i pytaniem, jak wyglądał dojazd albo co ciekawego robili do południa w domu. Jeśli kilkoro gości jednocześnie znajduje się w przedpokoju, pomóż im wzajemnie się poznać. Przedstaw ich krótko, zostawiając pole do dalszej rozmowy.
2. Nie stawiaj gościa w niezręcznej sytuacji
Nie wymagaj od swoich gości, np. zdjęcia butów czy odłożenia torebki do innego pokoju. Propozycja kapci domowych jest nie na miejscu, dlatego pozwól gościom decydować samodzielnie.
Już od samego momentu wejścia, trzeba zadbać o miłą atmosferę. Posadź gości w taki sposób, aby nikt nie czuł się niezręcznie. Dyskretnie i z klasą wskaż miejsce do siedzenia, choć najlepszym sposobem jest ustawienie winietek z imionami. Weź pod uwagę, że starsza lub dobrze zbudowana osoba, może czuć się niekomfortowo podczas przeciskania się między gośćmi, by dotrzeć na swoje miejsce.
Jeśli wśród zaproszonych gości, są osoby, których nie znasz, a np. znajome partnerowi, postaraj się z nimi chwilę porozmawiać. Nie dawaj też do zrozumienia, że ktoś jest dla ciebie ważniejszy czy odniósł większy sukces. Zdecydowanie lepiej jest dowiedzieć się jeszcze przed spotkaniem, jakie są zainteresowania np. kuzynki partnera. Podczas rozmowy, postaraj się do niej włączyć swoich znajomych. Dzięki temu, mogą nawiązać się nowe przyjaźnie.
Każdy gość ma swoje własne upodobania, co do jedzenia i picia, musisz to szanować. Namawianie do spróbowania kolejnego dania czy wypicia kieliszka wina jest nie na miejscu. Może to sprawić, że gość poczuje się zakłopotany, kiedy reszta zaproszonych zwróci na niego uwagę. Zaproponuj, a jeśli dostaniesz odpowiedź odmowną - uszanuj to.
To samo dotyczy kontrowersyjnych tematów, czyli polityki, finansów i wiary. Nigdy nie poruszaj tych zagadnień, wiedząc, że ktoś może poczuć się urażony albo wybuchnie złością.
3. Pomyśl o każdym gościu i dbaj o jego potrzeby
Jeszcze przed spotkaniem, przemyśl gdzie goście będą mogli odwiesić płaszcz lub czy będzie miejsce do odłożenia torebki po herbacie. Te drobne szczegóły mogą wpłynąć na dyskomfort gości. Wśród zaproszonych jest osoba paląca? Jeśli o tym wiesz, możesz przekazać dyskretnie informację o popielniczce znajdującej się na tarasie. Zapraszasz osobę, która nie je mięsa? Zadbaj o jej potrzeby i nie traktuj tego jak przeszkodę. Jedno danie bez mięsa nie zepsuje twojego przyjęcia, a wręcz odwrotnie. Gość poczuje się doceniony.
Podczas organizacji spotkania w domu, najlepiej stworzyć kilka stref. Miejsce przy stole to oczywiście główny punkt spotkania, jednak nie jedyny. Warto pomyśleć o miejscu na odpoczynek, np. na kanapie dla osób starszych. Jeśli wśród osób zaproszonych są także dzieci, zorganizuj miejsce przy stoliku do kawy np. na rysowanie czy układanie puzzli. Możesz wcześniej przygotować kredki i puste kartki, jednak często to rodzice dbają o zabranie ze sobą zabawek. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność.
Cały czas sprawdzaj też, czy niczego twoim gościom nie brakuje- zarówno przy stole, jak i np. w toalecie. Nagły brak papieru toaletowego będzie świadczyć o twoim zaniedbaniu.
Każdy gość po wyjściu z twojego domu, powinien poczuć się zauważony. Właśnie dlatego, poświęć przynajmniej kilkanaście minut na rozmowę z każdym z nich. Pokaż, że każdy jest dla ciebie ważny. Pamiętaj, że komplementy zawsze są mile widziane, dlatego nie wahaj się pochwalić czyjś strój, fryzurę czy poczucie humoru.
4. Wpadka? Zamień ją w żart
Wpadki się zdarzają i jest to normalne. Mogą dotyczyć zarówno ciebie, jak i gości, dlatego warto je obrócić w żart. Coś wylało się przez przypadek na obrus? Nie rób z tego wielkiej tragedii, a przede wszystkim - nie odnoś się negatywnie do gościa, który to zrobił. Powiedz, że nic się nie stało, starając się zachować pozytywną atmosferę. Przecież po spotkaniu i tak będziesz robić pranie. Jeśli przez przypadek podasz komuś napój, którego nie chciał, obróć to w żart. Powiedz np., że jest szalony dzień i wróć do swoich obowiązków.
5. Sztuka przyjmowania prezentów
Jeśli organizujesz przyjęcie urodzinowe i goście będą obdarowywać cię prezentami, pamiętaj o tym, aby otworzyć je w ich obecności. Możesz to zrobić już przy wręczeniu lub zorganizować 10 minut na odpakowanie podarunków po jedzeniu. Po rozpakowaniu prezentu, podziękuj za niego. Możesz także powiedzieć kilka miłych słów, np. o trafionym odcieniu bluzki. Jeśli prezent ci się nie podoba, zachowaj spokój i przemilcz to. Także przesadne komplementowanie nietrafionego podarunku może spotkać się z negatywnym odbiorem.