Po co się męczyć? 10 trików kuchennych, których warto się nauczyć

Dodano: 16 grudnia 2020
kuchnia gotowanie

Boże Narodzenie to czas, który w dużej mierze spędzasz w kuchni? W tym roku spróbuj ułatwić sobie prace kuchenne. A jeśli należysz do osób, które nie przygotowują potraw świątecznych – te proste sztuczki przydadzą ci się w gotowaniu, pieczeniu i przechowywaniu. Stosuj je cały rok!

 

1. Do czego można używać tarki
Zabrakło ci masła i do pieczenia musisz sięgnąć po twarde jak skała masło z lodówki? Jeśli zetrzesz je do mąki na tarce o grubych oczkach, to ciasto wyjdzie idealne. Potrzebujesz dużych plastrów mozzarelli, np. do pizzy? Jeśli trudno ci ją pokroić nożem to tarka będzie idealna – po prostu przed tarciem włóż ser do zamrażarki.

2. Test na świeżość jajek
Jeśli nie przechowujesz jajek w oryginalnym opakowaniu, na którym widnieje data przydatności do spożycia, łatwo zapomnieć jak długo leżą w lodówce. Aby sprawdzić świeżość jajka, włóż je do szklanki z wodą. Jeśli unosi się na powierzchni, to jest tak stare, że nie wolno go jeść. Przyjmuje się, że im bardziej pionowo pływa jajko, tym jest starsze. Jeśli jednak leży na dnie szklanki, jest świeże i można je jeść nawet na surowo, np. jako kogel mogel. Jeśli jednak chcesz ugotować jajka na twardo, powinieneś użyć nieco starszych (ale takich, które jeszcze nadają się do spożycia), ponieważ łatwiej je obrać.

3. Obieranie pomarańczy
Większość ludzi mozolnie obiera pomarańczę kawałek po kawałku. Istnieje jednak wygodniejszy sposób. Odetnij najpierw obie końcówki owocu, następnie przetnij go na pół. Rozerwij dwie połówki pomarańczy. W ten sposób można trzymać owoc za skórkę i odrywać pojedyncze cząstki. Działa nawet, jeśli masz krótkie paznokcie!

4. Wałkowanie ciasta
Czy to na strudel jabłkowy czy herbatniki: aby ciasto było tak cienkie, jak lubisz, umieść je pomiędzy dwoma dużymi workami do zamrażania (które są nieco łatwiejsze w obsłudze niż folia spożywcza- patrz punkt 8).

5. Lody zamiast bloku lodowego
Po solidnym obiedzie masz już miejsce tylko na deser lodowy? Jeśli spontanicznie wyciągniesz lody z zamrażarki, to czasem są one twarde jak skała i wtedy trudno jest je porcjować. Można temu zaradzić. W jaki sposób? Przed umieszczeniem ich w zamrażarce zawsze owijaj pudełko z lodami woreczkiem do mrożenia. Pamiętaj, żeby wypuścić z woreczka jak najwięcej powietrza.

6. Mierzenie kleistych składników
Jeśli pojemnik, w którym ważysz na przykład miód czy syrop, zalejesz wcześniej bardzo gorącą wodą, to lepka masa łatwiej z niego wypłynie.

7. Przecinanie ciasta, by przełożyć je kremem
Żeby zminimalizować ryzyko, że ciasto złamie się przy przecinaniu, przetnij je... nicią (kuchenną, dentystyczną bez smaku lub po prostu nicią do szycia), zamiast używać do tego noża. Owiń ciasto dookoła nitką, skrzyżuj oba jej końce i zaciągnij pętlę. Żeby nić łatwiej przechodziła przez ciasto, wykałaczkami zaznacz w kilku miejscach połowę jego wysokości.

8. Walka z folią spożywczą
Jeśli w święta zabrakło pojemników na żywność, resztki można przechowywać w głębokich talerzach, owiniętych folią. Folię spożywczą też przechowuj w lodówce – gdy jest zimna, łatwiej się z nią obchodzić.

9. Podgrzewanie resztek
Nieważne, czy został ci makaron w sosie pomidorowym, czy potrawka z ryżu: resztki z poprzedniego dnia można szybko podgrzać w mikrofali. Irytujące jest jednak to, że większe ilości trzeba mieszać, by równo się ogrzewały. Jeśli nie chcesz tego robić, wypełnij naczynie, w którym podgrzewasz jedzenie tak, by potrawa wyglądała jak pączek z dziurką – środek zostaw pusty.

10. Kuchnia uniwersalna
Na co dzień wiele osób gotuje ciągle to samo. Rozszerz swój repertuar, wykorzystując do tego segregator ze sprawdzonymi przepisami. Za każdym razem, gdy ugotujesz coś pysznego, dodaj do segregatora recepturę (dla przepisów z książek kucharskich przeznacz osobną zakładkę). Szybki przegląd zbioru i już wiesz jakie łatwe było chilli con carne, które robiliście kilka miesięcy temu lub że od dłuższego czasu nie jedliście pysznego makaronu z warzywami. Sprawdzone przepisy mają ogromną przewagę nad nowymi. Dlaczego? Nawet jeśli coś ugotowałeś tylko raz, to po raz drugi pójdzie ci znacznie szybciej.