Czy twoja kuchnia to praktyczne miejsce? Najczęstsze pułapki i jak ich unikać

Dodano: 10 lutego 2021
wystrój kuchni

Kuchnia stała się dla wielu symbolem statusu. Wymagania wobec dawnego miejsca pracy znacznie wzrosły, ale nie liczy się tylko sprzęt. Dzięki poniższym wskazówkom zwiększysz radość z pracy w kuchni – niezależnie od tego, czy jest ona nowoczesna czy staromodna.

 

Podaj mi proszę deskę
Problem w kuchni: wiele rzeczy trudno jest wydostać z kuchennych szafek.

Nasza wskazówka: często wynika to z nieprawidłowej wysokości półek. Zmierz, ile miejsca potrzebujesz w każdej szafce. Ogólna zasada? Wysokość przedmiotów plus przynajmniej 10 cm. Następnie całkowicie opróżnij szafkę i przełóż półki na odpowiednią wysokość. Pozytywny efekt uboczny – zmniejszając przestrzeń w dotychczas źle wykorzystywanych miejscach, zyskujesz ją gdzieś indziej.

Ekstra wskazówka: powtarzaj tę czynność regularnie, ponieważ czasem zmienia się zawartość szafek. Coś się psuje, pęka, kupujesz inne szklanki, przesypujesz mąkę do ładnych słoików itd.

Pusta tablica
Problem w kuchni: na tablicy lub drzwiach lodówki wisi wszystko – listy zakupów, notatki dotyczące wydarzeń, wizytówki, sprawy szkolne, terminy wizyt u lekarza, lista kontrolna rzeczy do zrobienia na już... W chaosie notatek łatwo zgubić najważniejsze informacje.

Nasza wskazówka: zostaw tylko wiszące listy zakupów – są lepsze miejsca na wszystkie inne notatki. Przenieś wszystkie swoje spotkania do kalendarza. Niepewne terminy weź w nawiasy, nowe spotkania opatrz nazwiskiem osoby, z którą się zobaczysz. Zapisz numery telefonów ulubionych restauracji w swoim telefonie. Tymczasowo przechowuj ważne informacje (np. szkolne newslettery) w folderze informacyjnym, który zamontujesz w korytarzu, gdzie będą widoczne.

Ekstra wskazówka: przenoś notatki do smartfona. Zrobienie zdjęcia listy zakupów zajmuje chwile, a na pewno takiej listy nie zgubisz. Możesz zrobić zdjęcie odpadającego guzika, które przypomni ci o zakupie nici (i od razu widzisz w jakim kolorze będą ci one potrzebne). Zdjęcie z aktualną zawartością lodówki naprawdę działa – możesz szybko sprawdzić w supermarkecie, czy masz jeszcze jajka i masło!

Porządek pod zlewem
Problem w kuchni: szmatki, gąbki i środki czystości najczęściej przechowuje się pod zlewem. Przypadkowo rozsypany proszek i cieknąca rura szybko jednak sprawią, że trudno dostępna przestrzeń będzie wyglądać nieestetycznie i wydawać się zagracona.

Nasza wskazówka: cokolwiek znajduje się pod zlewem, musi być wodoodporne! Na podłodze należy położyć wodoodporną matę, którą w razie potrzeby można usunąć i wyczyścić. Przełóż kapsułki
lub proszek do zmywarki do plastikowego pojemnika z pokrywką, by nic się nie rozsypało i nie rozlało. Najlepiej stosować kilka plastikowych pudełek: jedno do zmywarki, drugie na detergenty, a trzecie na gąbki i ściereczki. Środki czyszczące ze sprayem można powiesić na haczyku po wewnętrznej stronie drzwi.

Ekstra wskazówka: Google zawiera niesamowite pomysły projektowe specjalnie dla tej przestrzeni. Aktywuj wyszukiwanie obrazów i wpisz „pod zlewem” (w cudzysłowie).

Przyjrzyj się uważnie wszystkim gadżetom kuchennym
Problem w kuchni: wszystkie rodzaje narzędzi i drobnego sprzętu zajmują cenną przestrzeń. Tarka do czosnku – prezent od kolegi z Grecji. Maszyna do popcornu, którą zażyczyła sobie 5-letnia córka. Garnek do gotowania ryżu, który spontanicznie kupiłaś na wyprzedaży.

Nasza wskazówka: Zbierz wszystkie gadżety kuchenne na blacie roboczym i posortuj je na 4 kategorie. 1. Używane codziennie: Te rzeczy – i tylko te! – mogą zajmować ważne miejsce na powierzchni roboczej (np. czajnik).
2. Używane regularnie / praktyczne: Wszystkie te rzeczy należy schować do szafek kuchennych (np. blender do smoothie).
3. Rzadko używane, ale lubiane: powinny znaleźć się w spiżarni lub piwnicy (np. gofrownica).
4. Rzadko potrzebne lub nigdy nie używane: Odłóż, oddaj lub sprzedaj (np. obieraczka do przygotowywania makaronu warzywnego).

Ekstra wskazówka: jeśli właśnie kupiłeś robota kuchennego, Thermomix lub ekspres do kawy, natychmiast przeprowadź rewizję gadżetów i sprawdź, które stały się zbędne w kontekście nowego zakupu.

 

Ruth Drost-Hüttl