Czym jest i do czego służy Blockchain

Dodano: 27 września 2021
bitcoin

W ostatnich latach nowa cyfrowa waluta internetowa ,,Bitcoin” zyskała sławę – nie tylko z powodu ogromnego wzrostu wartości, który nastąpił w międzyczasie. Przy tej okazji zawsze mówi się o gotówce cyfrowej, która jest zarządzana za pośrednictwem tak zwanego ,,blockchaina”. Ale co to właściwie oznacza?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że waluta Bitcoin nie jest emitowana przez żaden bank, który sprawuje pieczę nad finansowymi transakcjami między uczestniczącymi w nich partnerami biznesowymi. Dlatego nie istnieje niezależny powiernik, który zadbałby o odpowiednie poręczenie (i pobierałby opłaty). Należało więc wymyślić inną metodę, która uniemożliwiłaby dokonanie oszustwa podczas transakcji płatniczej z udziałem Bitcoina.

W efekcie powstał Blockchain (czytaj: blokczejn, dosłownie ,,łańcuch blokowy”). Jest to baza danych, w której rejestrowane są wszystkie zmiany stanu gotówki, a więc zapisywana jest każda transakcja. To, co wyróżnia Blockchain, to fakt, że zapisuje się na każdym komputerze na całym świecie, który bierze udział w procesie płatności Bitcoin. I wszędzie w każdym miejscu obowiązuje ten sam sposób przetwarzania danych.

Na przykład jeśli użytkownik wykonuje przelew, dochodzi do zmiany w bazie danych. O tej zmianie zostaną powiadomione wszystkie inne komputery podpięte pod sieć.

Teraz operacja jest weryfikowana: na przykład czy stan konta płatnika jest wystarczający do wykonania przelewu? Jeśli dwa inne podłączone komputery niezależnie od siebie uznają operację za prawidłową, zmiana zostanie wprowadzona do bazy danych Blockchain na całym świecie. Teraz wszystko zostało uaktualnione, a Ty możesz przeprowadzić kolejną operację finansową.

Rys. 1. Możesz na żywo obserwować transakcje realizowane z wykorzystaniem BitCoina

Więcej bezpieczeństwa, niższe koszty

Główną zaletą tej operacji jest fakt, że nie istnieje bank, który nalicza opłaty za prowizje i inne koszty. Dodatkowo przestaną Cię interesować interesy biznesowe lub polityczne banku. Waluta cyfrowa może być więc tańsza i bardziej demokratyczna niż tradycyjny pieniądz.

Dzięki udziałowi wielu podłączonych komputerów Blockchain jest niezwykle trudny do dokonania oszustwa za jego pośrednictwem lub do dokonania ataku hakerskiego. Każda próba oszustwa musiałaby mieć miejsce na wszystkich komputerach jednocześnie, aby poprawnie odnotować zmianę w Blockchian – a jest to praktycznie niemożliwa sztuka. Oznacza to jedno: sposób płatności jest nie tylko tani, ale przede wszystkim bezpieczny.