Wystarczy 5 kroków do spełnienia swoich marzeń!

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 11 lutego 2019
Fotolia_62372388_Subscription_Monthly_XL

Co jest gorsze od niespełnionych marzeń? Marzenia, które naprawdę się spełniają, ale okazuje się, że wcale nie jesteśmy z tego powodu szczęśliwsi. Może to wynikać z faktu, że daliśmy się ponieść wyobrażeniom. Częściej jednak przyczyną jest nieumiejętność rozpoznania własnych pragnień, które kryją się za rzekomymi celami.

Podstawowa idea

Katarzyna chciałaby być następczynią swojego szefa. Józef i Maryla najchętniej przeprowadziliby się na wieś. Krzysztof chce zrzucić 10 kilogramów. Jednocześnie Katarzyna chciałaby zamienić biurko w biurze open space na pojedyncze stanowisko pracy z dostępem do obsługi technicznej. Józef i Maryla chcieliby również w 5 minut mieć dostęp do natury w każdy wolny wieczór i weekend. Krzysztof chce wziąć udział w maratonie firmowym już bez „współudziału” swojego piwnego brzuszka. Ale za czym tak naprawdę tęsknią? I czy postawiony sobie cel naprawdę jest najlepszą drogą do spełnienia marzeń?   Aby dowiedzieć się jakie są twoje marzenia, wyobraź sobie nie tylko docelową sytuację, ale także to, jak będziesz się wtedy czuł. Jak to zrobić?  

Krok 1: Wybierz marzenie

Na pewno masz jakieś plany i cele. Wybierz coś, co jest tak ważne, że możesz określić to mianem „marzenia”. Upewnij się, że nie grasz w tym marzeniu roli drugoplanowej („chciałabym by mój partner mniej pracował”), ani nie występujesz w nim w roli widza („chciałbym, by skończyła się wojna w Syrii”). W swoim marzeniu powinieneś grać główną rolę. „Marzę o tym, by wraz z mężem/żoną kupić domek letniskowy na Mazurach”, albo „Marzę o powołaniu sąsiedzkiej grupy mojej miejscowości w mediach społecznościowych”.  

Krok 2: Wyrusz w przyszłość

Wyobraź sobie dokładnie, jak będzie wyglądać twoje życie, gdy osiągniesz cel. Poświęć na to odpowiednio dużo czasu. Im więcej szczegółów sobie wyobrazisz, tym lepiej. Miej przed oczami film 3D, który aktywuje również inne twoje zmysły. Usłysz rozmowy na zakupach w mazurskiej mieścinie, poczuj zapach dziko rosnących róż, poczuj lekką bryzę na swojej skórze.  

Krok 3: Opisz swój stosunek do życia

Jak czułeś się podczas wyobrażania sobie przyszłości? Podsumuj swoje przeżycia przynajmniej trzema przymiotnikami. Nie wystarczy napisać, że czułeś się „dobrze” lub byłeś „zadowolony”, a miejsce było „ładne”. Szukaj w głowie wyrazistych, obrazowych przymiotników. Trudno ci opisać słowami wrażenia zmysłowe? Zainspiruj się listą pozytywnych przymiotników, którą łatwo znaleźć w Google. Przygotuj się na niespodzianki. Całkiem możliwe, że wymarzony domek letniskowy kojarzy się nie tylko z przymiotnikiem „zrelaksowany”, ale również z „aktywnym”, „przytulnym”, „ogromnym”, czy „prostym”.  

Krok 4: Dowiedz się za czym tak naprawdę tęsknisz

Skoncentruj się na trzech wypisanych przymiotnikach. Dzięki nim może ujrzysz swoje marzenie w zupełnie nowym świetle. Może na przykład masz nadzieję, że ten domek letniskowy będzie nowym, pozytywnym impulsem w twoim związku? Kiedy dojdziesz do tego, czego tak naprawdę chcesz, łatwiej będzie ci osiągnąć cel. Może bardziej odpowiedni byłaby działka bliżej miejsca zamieszkania, z której częściej moglibyście korzystać? A może zamiast na dom, lepiej przeznaczyć pieniądze na podróżowanie w nowe, nieznane miejsca? Możesz też odkryć, że tak naprawdę nie zależy ci na domku letniskowym, ale po prostu chcesz mieszkać w dużym domu wolnostojącym.  

Krok 5: Podejmij natychmiastowe działania

Może pewnego dnia zrealizujesz swoje marzenie i będziesz szczęśliwym właścicielem domu letniskowego w Mikołajkach (masz własną firmę, podróżujesz, masz przy sobie partnera, pracujesz nad książką, pracujesz mniej). Jednak do tego czasu nie możesz ignorować swoich potrzeb. Co możesz zrobić tu i teraz, by zadbać o swój związek? Albo: W jaki sposób możesz wygospodarować więcej miejsca w mieszkaniu?