Co zrobić, gdy na lotnisku zaginie bagaż

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 14 sierpnia 2019
lotnisko

Nie pozwól, by zaginiony na lotnisku bagaż popsuł ci wakacje. Przyczyną może być brak oznaczeń identyfikacyjnych, błąd w transporcie albo  po prostu pechowy splot wydarzeń. Tak czy inaczej bagażu nie ma, a ty nie wiesz co robić. Oto rozwiązania…  

Nikt nie planuje zagubienia bagażu po drodze, dlatego mało kto zabezpiecza się przed tą ewentualnością. Warto jednak o tym pomyśleć jeszcze przed lotem i spakować do bagażu podręcznego niezbędne rzeczy, które pomogą przetrwać bez bagażu głównego. Takie rozwiązanie jest oczywiście doraźne, jednak bardzo przydatne.

Co jeszcze możesz zrobić, gdy zaginie ci bagaż? Jeśli nie wjechał na taśmą, to koniecznie zgłoś swoją zgubę. Udaj się do biura bagażu zagubionego, który znajduje się na danym lotnisku. To tam przeprowadzisz wszystkie formalności. Zacząć należy od zgłoszenia zguby i uzyskania dokumentu PIR (Property Irregularity Report). Będzie on podstawą do ewentualnych roszczeń wobec przewoźnika. By uzyskać PIR najczęściej należy okazać dowód tożsamości, bilet i kwit bagażowy z odprawy. To jest też dobry moment by opisać bagaż, możesz przedstawić jego zdjęcie (warto je mieć w telefonie na wszelki wypadek), co ułatwi jego odnalezienie. W biurze dowiesz się też, gdzie jest bagaż i kiedy możesz spodziewać się powrotu swojej zguby.

W zależności od linii i klasy przelotu, możesz uzyskać minimalne wsparcie ze strony linii lotniczych. Jeśli nikt nie zaproponuje ci „pakietu ratunkowego”, warto zapobiegawczo dowiedzieć się, czy możesz uzyskać coś takiego. Jest to najczęściej podstawowy komplet bielizny i małe kosmetyki. Innym rozwiązaniem jest kwota, którą otrzymasz na ratunkowe zakupy, warto wtedy brać ze sobą paragony, pozwoli to na odzyskanie części pieniędzy od przewoźnika.

Innym rozwiązaniem jest odszkodowanie. Sprawami zagubionego lub zniszczonego bagażu zarządza Konwencja Montrealska, z jej treścią zapoznasz się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Konwencja ta uprawnia cię do ubiegania się o odszkodowanie za zgubiony bagaż. Jego maksymalna wartość wynosi 1131 SDR (Special Drawing Rights), co oznacza Specjalne Prawa Ciągnienia i stanowi umowną jednostkę rozliczeniową. Jest to średnio kwota 5400-6000 zł. Warto pamiętać, że wartość zagubionego bagażu szacuje pasażer i to on powinien udowodnić oraz udokumentować wskazaną sumę. Reklamację możesz składać w związku ze zniszczeniem, zagubieniem i zwłoką w dostarczeniu bagażu. Odpowiednie wzory formularzy reklamacyjnych pobierzesz ze strony internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ale najlepiej ustalić to z przedstawicielem linii lotniczych.

Szymon Maj
Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.