Świąteczna gorączka pod kontrolą

Dodano: 16 grudnia 2019
christmass


Czy przygotowania do świąt powodują u ciebie frustrację? Spróbuj to zmienić. Być może dzięki temu do Wigilii dotrwasz w dobrym nastroju i unikniesz klasycznego świątecznego przemęczenia.


Co zrobić, a co zostawić

Stwórz listę rzeczy, których absolutnie nie jesteś w stanie zrobić. Zamieść na swojej negatywnej liście wszystko, co znajduje się w kategorii „nie jest to tak ważne”. Przykłady: zrezygnuj z lepienia pierogów, wciąż jeszcze możesz je zamówić. Daje ci to więcej czasu na ważniejsze działania. Zapisz, które z zaplanowanych wydatków nie przyczynią się pozytywnie do miłego spędzenia świąt i zrezygnuj z nich. Dzięki temu zyskasz na czasie, bo zakupy będą mniej trwały.

Dokładne planowanie, czy szerokie ramy czasowe?
Podziel ostatni tydzień przed świętami na 2 do 4 dłuższych okresów (np. od wtorku do czwartku, od piątku do niedzieli i od poniedziałku do Wigilii). Każdej z tych sekcji nadaj nagłówek (np. Świąteczne zakupy) albo nazwij czynność („Sprzątanie”). Zacznij od najważniejszego zadania. Nawet jeśli trwa ona dłużej niż oczekiwałeś, możesz je dokończyć.

Najpierw to, co nieprzyjemne, czy to, co proste?
Nieprzyjemne zadania (np. porządki) mogą być ekstremalnie energochłonne. Jeśli rano zaczniesz myć okna, może to popsuć twój nastrój na cały dzień. Dlatego zacznij od czegoś, co uważasz za łatwe. To może być rutynowe zadanie. Opróżnij kosz na śmieci, zetrzyj kurze albo zrób coś, co lubisz – np. zacznij od wymycia naczyń. To zainspiruje cię do uporania się z trudniejszymi zadaniami.

Teraz, czy później?
Jeśli przyjmiesz postawę "co masz zrobić jutro, zrób dziś", to liczba przydzielanych ci zadań będzie stale rosnąć. Naucz się zostawiać obowiązki, by „wolny wieczór” i „odpoczynek” nie były tylko pustymi wyrażeniami. Idź na wieczorny jogging, nawet jeśli o 20:00 chcesz jeszcze upiec makowiec. Przenieś zakupy na następny dzień i ciesz się wolnym popołudniem. Może po raz kolejny przejrzysz listę zakupów i coś nowego wpadnie ci do głowy? Pamiętaj, żeby nie da się zwariować. Święta nie muszą, by idealne.