Przewlekłe choroby Jak radzić sobie z problemami zdrowotnymi?

Dodano: 21 października 2019
choroba

Przewlekłe choroby dotykają coraz więcej osób. Czy to reumatyzm czy cukrzyca, choroba wieńcowa, czy też borelioza, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Takie diagnozy zawsze oznaczają duże zmiany w życiu. Zebraliśmy zatem kilka porad dla chorych i ich bliskich.

Pozwól sobie na smutek
Nie tylko utrata bliskiej osoby, ale również utrata perspektyw w życiu powoduje smutek u większości ludzi. Pozwól sobie na chwilę żalu, nawet jeśli minęło już parę lat i uważasz, że poradziłeś już sobie z trudnymi przeżyciami (podobnie, jak w przypadku utraty bliskiej osoby).

Gwiżdż na zasady
Aby utrzymać jak najwyższą jakość życia, należy być przygotowanym na łamanie konwencji społecznych i ubieganie się o pomoc. Masz bardzo restrykcyjną dietę? Zamiast odmawiać szefowi i przepraszać go, że nie przyjdziesz na kolację, poproś go z wyprzedzeniem o możliwość zamówienia czegoś spoza karty. Szybko odczuwasz ból, gdy stoisz? Wypożycz wózek inwalidzki i przewodnika audio, aby odwiedzić muzeum i móc spokojnie pozwiedzać.

Nie rozmyślaj o życiu „przed”
Nie powstrzymuj się przed przywracaniem pięknych wspomnień z czasów przed chorobą, gdy jeszcze nic cię nie ograniczało. Pamiętasz zimę, kiedy jeździliście z partnerem na najtrudniejszych stokach lub czasy, gdy braliście udział w debatach naukowych (zanim choroba wpłynęła na możliwość poruszania się i mowę). Nie chodź jednak z głową w chmurach: nawet w tych „lepszych” czasach były gorsze dni – coś się nie udało, pokłóciliście się z partnerem lub miałeś ochotę rzucić wszystko i wyjechać z kraju.

Plan awaryjny
Przewlekła choroba niesie ze sobą wiele ograniczeń w życiu codziennym. Należy przyjmować tabletki dokładnie i regularnie wraz z posiłkami. Nie możesz po prostu podbiec, jeśli autobus pojawił się na przystanku za wcześnie. Bądź przygotowany na to, że nie wszystko idzie gładko. Miej tabletki ze sobą, nawet jeśli powinieneś być już w domu o danej godzinie. Przygotuj sobie drobne i numer telefonu, by móc zadzwonić po taksówkę, gdyby uciekający autobus miał być przyczyną twojego spóźnienia.

Podejmuj małe wyzwania
Masz problemy z rachunkami, dzieci mają słabe oceny, a toaleta się zatkała? Nie oczekuj, że oszczędzisz sobie tych wszystkich przeciwności. Jeśli będziesz żądać od życia „rekompensaty za trudności”, możesz się rozczarować.

Ignoruj rady w dobrej wierze
Każdy, kto ma problemy zdrowotne, często otrzymuje wiele rad, o które wcale nie prosił. Koleżanka zna pierwszorzędnego osteopatę, przyjaciel poleca terapię ajurwedyjską w Indiach, a ciotka postawiłaby na radykalną zmianę diety. Najprawdopodobniej zdążysz oszaleć, nim spróbujesz tego wszystkiego (a przy okazji wydasz wszystkie pieniądze). Pozostań ostrożny i krytyczny, nawet jeśli metody alternatywne obiecują fenomenalną poprawę lub nawet pełne uzdrowienie.

Nie obwiniaj choroby o wszystko
Nie każda fizyczna dolegliwość, która cię spotka, jest koniecznie związana z twoim stanem zdrowia. W żargonie medycznym mówi się, że można mieć i wszy i pchły. Czy choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje na przykład ból brzucha? A może masz problemy z wyrostkiem? W razie wątpliwości udaj się do lekarza.

Spróbuj
W niektóre dni choroba ma nad tobą większą kontrolę, w inne mniejszą. Zwłaszcza, gdy cierpisz, próbujesz jakkolwiek przetrwać dzień. Wtedy możesz po prostu spróbować: „Dziś ugotuję pyszny obiad” – „Spróbuję nie denerwować się na dzieci.” – „Spróbuję zrobić choć jedno ćwiczenie.” A jeśli nie dasz rady? Daj sobie drugą szansę.

Zadbaj o innych
Nie pozwól, aby twoje myśli obracały się wyłącznie wokół twojej choroby. Co możesz zrobić dla innych? Nawet jeśli jest to tylko mały gest, spowoduje, że nie będziesz ciągle skupiony na sobie i dodatkowo poprawisz sobie humor, sprawiając radość innym.