Po prostu próbuj!
Pomachaj do telefonu! Pierwsze kroki z wideorozmowami
Wideorozmowy to symbol supertechnologii już w najwcześniejszych filmach science fiction. Ale przyszłość jest dziś. Dysponujemy komputerami, tabletami i smartfonami¬, które zupełnie swobodnie umożliwiają nam prowadzenie rozmów wideo.
Wiele osób regularnie korzysta teraz z komunikatorów do rozmów z rodziną lub przyjaciółmi mieszkającymi gdzieś dalej. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie dla rodzin. Dziadkowie, którzy nie mieszkają w tej samej miejscowości, mogą na żywo porozmawiać z wnukami, a ekran dużo bardziej przyciąga młodych ludzi, niż słuchawka telefonu. Programy te ograniczają również konieczność podróżowania służbowego. Za ich pośrednictwem coraz częściej przeprowadza się również rozmowy kwalifikacyjne.
Nasza wskazówka: spróbuj koniecznie! Przy odrobinie praktyki szybko „załapiesz” jak to działa. Wszystko, czego potrzebujesz, to urządzenie z dostępem do internetu z głośnikiem, kamerą i mikrofonem (wbudowanym lub podłączonym kablem) oraz odpowiedni program.
Do czego przyda się Skype
Zaletą w porównaniu z klasyczną rozmową telefoniczną jest to, że widzisz wyraz twarzy i gesty rozmówcy. Nieporozumienia występują rzadziej, a atmosfera jest bardziej osobista. Ponieważ rozmowa za pośrednictwem np. Skype’a jest żywsza niż rozmowa przez telefon, zadbaj o to, by nikomu dookoła nie przeszkadzać (np. w biurze typu open space).
Nasza wskazówka: Skype wymaga skupienia. Ponieważ w odróżnieniu od telefonu, rozmówca nie może potajemnie poświęcić się wszelkim drugorzędnym zajęciom (i ty też nie możesz).
Jak dobrze przeprowadzić wideorozmowę
Rozmówcy widzą siebie nawzajem ale także swoje otoczenie. Rozmawiasz z dziewczyną? Idź z tabletem do ogrodu, aby mogła cieszyć się pięknym, zielonym tłem. Gdy kontaktujesz się z potencjalnym klientem, usiądź z laptopem w taki sposób, aby widział ścianę z książkami referencyjnymi. W trakcie (prywatnej) rozmowy weź do ręki coś, co może wywołać uśmiech rozmówcy - przytulankę z czasów młodości, rysunek dziecka albo piękny, nowy kapelusz.
Nasza wskazówka: sam wyglądasz najlepiej, gdy kamera „spogląda” na ciebie lekko z góry. Jeśli korzystasz z notebooka lub tabletu, w razie potrzeby umieść pod podstawką grubą książkę. Gdy rozmawiasz na komputerze PC idealnym rozwiązaniem będzie kamera na podstawce, którą umieścisz bezpośrednio przed ekranem. Jeśli spojrzysz na osobę, z którą rozmawiasz, twoje spojrzenie wyląduje niemal dokładnie w kamerze. W ten sposób rozmowa jest bardziej osobista.
Czego nie powinno być widać
Sprawdź tło, zwłaszcza przed profesjonalnymi rozmowami, poprzez obejrzenie własnego zdjęcia („Ustawienia” -> „Dźwięk i obraz”). Odłóż na bok powieść erotyczną, zabawkę dla dzieci lub prywatne materiały.
Nasza wskazówka: jeśli klikniesz na symbol z dwoma ekranami, twój rozmówca będzie w stanie zobaczyć twój monitor. Bardzo przydatna funkcja, jeśli planujesz coś wspólnie lub chcesz pokazać np. mamie poszczególne funkcje programu. Należy jednak uważać, aby nie aktywować funkcji przypadkowo. W przeciwnym razie twój rozmówca zobaczy, jakie maile masz w skrzynce odbiorczej.
Licz się ze złośliwością technologii
Im więcej uczestników np. Skype'a, tym więcej problemów może się pojawić. - Przy rozmowie z kilkoma osobami, pierwszy kwadrans jest zawsze o problemach technicznych - twierdzi wielu częstych użytkowników. Niedoświadczeni uczestnicy zmagają się z problemami audio. Jak temu zaradzić? Kliknij „Działania” w prawym górnym rogu okna Skype'a. Następnie wybierz „Opcje” - „Ogólne” - „Ustawienia audio” - „Głośniki” i wybierz odpowiednie wyjście.
Nasza wskazówka: zaplanuj trochę więcej czasu. Jeśli chcesz rozpocząć spotkanie telefoniczne o godz. 10:00 rano, rozpocznij nawiązywanie połączeń o godz. 9:50. Jeśli rozmówca ma mało czasu, uzgodnij z nim, że dołączy równo o 10:00.
Co zrobić, by obraz się nie zacinał
Jeśli w środku rozmowy partner nagle „zamiera” i niczego nie słyszysz, zazwyczaj jest to spowodowane słabym łączem internetowym. Wina może leżeć po twojej stronie lub po stronie rozmówcy. Używasz notebooka? Możesz spróbować podłączyć się za pomocą kabla. Korzystasz z tabletu lub komórki? Jeśli połączenie jest słabe (wskazywane przez mniejszą liczbę pasków w telefonie), zbliż się do routera.
Nasza wskazówka: zamknij przeglądarkę internetową i wszystkie inne aplikacje internetowe, które¬ konkurują z komunikatorem o internet.