5 częstych błędów w życzeniach powrotu do zdrowia i jak ich uniknąć

Dodano: 20 stycznia 2020
pacjent

„Oby córka szybko wróciła do zdrowia!”, słyszę, gdy tylko córka się rozchoruję i zgłaszam jej nieobecność w szkole. Chociaż większość pań w sekretariacie prawdopodobnie nie kojarzy dokładnie mojego dziecka, ten mały gest jest po prostu miły. Jak złożyć życzenia, by sprawiły komuś przyjemność?

Zaufaj sobie

Częsty błąd: ponieważ czujesz się niepewnie i nie wiesz co powinieneś napisać, całkowicie rezygnujesz ze złożenia życzeń.

Nasza rada: nie poddawaj się, jeśli nie jesteś w stanie od razu czego wymyślić. Załóż, że spisanie 4-5 zdań zajmie ci około pół godziny. Gdy tylko się zorientujesz, że ktoś z twoich znajomych jest na dłuższym zwolnieniu i prawdopodobnie jest poważniej chory, koniecznie napisz życzenia, by pacjent nie poczuł się zapomniany.

Wybierz odpowiedni kanał komunikacyjny

Częsty błąd: najszybciej można wysłać życzenia przez za pośrednictwem social mediów lub SMS-em.

Nasza rada: forma składania życzeń zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli kolega leży w domu z przeziębieniem, wystarczy wiadomość. Jeśli jednak po wypadku wyląduje w szpitalu, zdobądź adres i wyślij mu kartkę. Ponieważ prawie nikt nie spodziewa się otrzymywać poczty w szpitalu, radość jest tym większa. Ponadto, chory może mieć kartkę przy sobie i cieszyć się nią więcej niż raz.

Bądź realistyczny

Częsty błąd: aby dodać odwagi, nie składaj życzeń, które nie mają szansy się spełnić. Czy szwagier, który walczy z chorobą Leśniowskiego-Crohna rzeczywiście ma szanse na „szybki powrót to zdrowia”? Współpracownikowi na pewno nie będzie miło, gdy usłyszy „Mamy nadzieję, że spotkamy się na targach!”, gdy przeżył udar i ma poważne zaburzenia mowy.

Nasza rada: życzenia powinny być realistyczne. Dowiedz się więcej o stanie zdrowia pacjenta (ewentualnie zapytaj krewnych lub dobrych przyjaciół). Kiedy odwiedzasz kogoś lub rozmawiasz z nim przez telefon, możesz wyrazić życzenia krótkoterminowe. Życz im, by druga noc po operacji była lepsza niż pierwsza lub, że masz nadzieję, że nadal tak dobrze będą tolerowali chemioterapię.

Ekstra wskazówka: jeśli powrót do zdrowia jest daleką perspektywą lub dana osoba może umrzeć, wyślij wiadomość, że jesteś z tą osobą myślami. Na przykład, napisz do swojego znajomego, który znajduje się w hospicjum, że często myślicie o nim ze znajomymi i często o nim rozmawiacie. Dodaj, że  znajomi pozdrawiają go z całego serca.

Zaoferuj wsparcie

Częsty błąd: stawiasz na niezobowiązujące życzenia.

Nasza rada: zaoferuj konkretną pomoc. Zaproponuj na przykład, że odwiedzisz pacjenta po przeniesieniu do kliniki rehabilitacyjnej, że przywieziesz starszą matkę sąsiadki do szpitala na wizytę, że będziesz informował znajomych o stanie zdrowia pacjenta, by on i jego rodzina nie byli zasypywani pytaniami, że przyniesiesz coś smacznego do jedzenia, zrobisz zakupy lub przejmiesz na siebie obowiązki domowe.

Ekstra wskazówka: przy dłuższej chorobie nie poprzestawaj na jednorazowych życzeniach, ale regularnie sprawdzaj co słychać u pacjenta. Żeby o tym nie zapomnieć, zanotuj to w dzienniku.

Słowa kluczowe:
chorobapacjentżyczenia