Na czym nie warto oszczędzać?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 15 stycznia 2019
04c89a15b069fabf0b33c07567e894fde8cd38de-large

Oszczędzanie to bardzo przydatna umiejętność. Jeśli jednak potraktujemy je zbyt sumiennie, może okazać się, że oszczędzamy na tych obszarach, które powinny pozostać prawie nienaruszone. Dlatego tak istotne jest zweryfikowanie, gdzie warto przeznaczyć pełną kwotę, na wartościowy produkt. Niekiedy sztuczne oszczędności na jakości mogą okazać się odłożonym w czasie wydatkiem.

Dieta

Podstawą codziennego funkcjonowania jest odpowiednia żywność. Oszczędzanie na jakości tego, co jemy, może mieć okropne skutki dla naszego zdrowia. Jest to w zasadzie oczywiste, pojawia się jednak pytanie, jak można jednocześnie jeść zdrowo i nie odczuć tej decyzji na swoim koncie. Wbrew pozorom jest to dość proste, odpowiedź przychodzi wraz z wykorzystaniem planowania diety na każdy dzień bądź nawet tydzień. Zaplanowanie odpowiedniego schematu żywienia może dać Ci ogromną satysfakcję. Jeśli nie czujesz się w tym obszarze na siłach, warto poprosić o pomoc dietetyka. Tygodniowy spis dań w odpowiednich porach pozwoli z jednej strony urozmaicić odżywianie, a z drugiej uniknąć wydawania pieniędzy na elementy słabe jakościowo – przetworzone przekąski, szybkie dania, gotowe produkty.

Materac

Zaraz po diecie, bardzo istotny dla codzienności jest sen. Odpowiedni materac to często klucz do dobrej regeneracji. Do wyboru jest wiele modeli materaców, od pianowych, przez sprężynowe i lateksowe. W zależności od preferencji można wybierać odpowiednie warianty. Ciekawą opcją są materace japońskie – futony. Są to materace zwijane. W Japonii przyjęły się ze względu na możliwość oszczędności miejsca. Materace te służą zarówno za siedzisko, jak i za miejsce do snu. Wykonane są z wielu warstw bawełny lub wełny. Oczywiście można również znaleźć materace, w których wypełnieniem są naturalne łupinki, bądź sztuczne pianki.

Okulary

Wybór odpowiednich okularów to zakup na lata. Tutaj warto wziąć pod uwagę fakt, że jeśli mamy zdiagnozowaną wadę wzroku, bądź też praca wymaga od nas noszenia okularów, przedmiot ten będzie wykorzystywany niemal codziennie. Oznacza to, że wybór tanich oprawek, czy szkieł może być dla nas dużym błędem. Oczywiście, nie warto przepłacać, jednak racjonalnie należy ocenić to, w jakich sytuacjach będziemy korzystać z okularów.

Sprzęt komputerowy

Ten element powinien przemówić szczególnie do tych, którzy pracują zawodowo z komputerem. Często powtarzającym się wydatkiem jest klawiatura. Kupno dobrej jakości klawiatury to pewny koszt. Dla osób, które związane są z pisaniem na klawiaturze, poleca się klawiatury mechaniczne, które oprócz zdecydowanie większego komfortu, dają także większą wytrzymałość sprzętu. Koszt klawiatury mechanicznej to około 200 zł za produkt ze średniej półki. W przypadku doboru sprzętu komputerowego warto również wybrać sprawdzone modele myszek.

Buty

Odpowiednio wybrane obuwie to często zbawienie dla naszego zdrowia i portfela. Co prawda, często produkty popularnych marek szybko ulegają zniszczeniu po jednym sezonie. To jednak jeśli chodzi o buty bardziej formalne – skórzane bądź te ze skóry ekologicznej – wybór półśrodków będzie niezbyt dobrą decyzją. Oczywiście, tutaj warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy korzystać z danego typu obuwia. Wybór butów w odpowiedniej jakości będzie szczególnie istotny w przypadku obuwia zimowego. Tutaj warto zastanowić się, nad kupnem butów od firm, które zajmują się jedynie takim rodzajem obuwia.

Edukacja

Ostatnim punktem, który jest istotny a może nawet i najważniejszy jest edukacja i zdobywanie kompetencji. W dobie zmieniającego się świata, trwałe edukowanie siebie jest jednym z najistotniejszych elementów kariery. Często zarobione pieniądze wolimy przeznaczyć na dobra materialne, zamiast na wzmocnienie swoich kompetencji. Prawda jest taka, że większy zwrot uzyskamy dzięki kursowi językowemu czy dobrej książce. Interesującą opcją mogą być miesięczniki branżowe, które stawiają na rozwój w wielu obszarach.

Bardzo ciekawym eksperymentem myślowym jest obliczenie wartości Twojej jednej godziny. Niektórzy mówią, że w czasie, kiedy podejmujesz dodatkową edukację, czy szkolenie, wartość Twojej jednej godziny wzrasta nawet o 30%. Możesz zastanowić się, na ile możesz wycenić swoją jedną godzinę pracy. Można zrobić to także przez podzielenie swojej pensji przez ilość przepracowanych godzin. W rzeczywistości jednak najwięcej do myślenia daje spojrzenie na roczną skalę swojego zysku, co pozwala zauważyć, czy wartość Twojej jednej godziny wzrasta, czy też nie. Jeśli nie, może to być znak, że warto to zmienić przez większy wkład w szkolenie siebie!

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.