Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Dodano: 9 stycznia 2019
b82bd822224d16216f3870ff21039c884ecfef50-large

Jest to powszechny system oszczędzania na emeryturę, który wg zapowiedzi ma szansę zrewolucjonizować polski system emerytalny. PPK mają umożliwiać gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Zebrane pieniądze w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mają być prywatną własnością ich uczestników, a pierwsi pracownicy będą mogli oszczędzać środki już w połowie 2019 roku.

Dla kogo jest ten program?

Skierowany do ponad 11 milionów polskich pracowników program ma automatycznie objąć wszystkich pracowników w wieku od 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe. Oznacza to, że PPK nie obejmą osób samozatrudnionych, służb mundurowych oraz rolników.

Sposób działania
Pracownicze Plany Kapitałowe wg założeń mają zapewnić wyższe emerytury kosztem niższych pensji. Na nasze przyszłe świadczenie będziemy mogli przeznaczyć od 2 do 4% pensji. Drugie tyle, tj. od 1,5 do 4% dołoży pracodawca. Z kolei Skarb Państwa, przy pomocy Funduszy Pracy ma dołożyć do tych kwot 250 zł jako „wpłata powitalna” oraz 240 zł stałej wpłaty rocznej.

Od kiedy i ile możemy zaoszczędzić?

Przepisy dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Pierwsze firmy objęte programem to takie, które zatrudniają ponad 250 osób. Na dostosowanie się do przepisów mają czas do 1 lipca.

Przy pomocy kalkulatora udostępnionego przez Polski Fundusz Rozwoju możemy wyliczyć, że przeciętny Polak, który zacząłby w tym roku oszczędzać na emeryturę w ramach PPK, jest w stanie odłożyć dodatkowe 191 tysięcy zł.

Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Psycholog, dziennikarz, redaktor naczelny i wydawca lokalnego czasopisma „Mamy Ochotę”. Współautor kilku książek. Prywatnie amator sportu, nowych technologii i dobrej muzyki. W wolnych chwilach słucha winyli i planuje podbój kosmosu, w międzyczasie tworząc swoją pierwszą autorską powieść.