Jak oszczędzać z głową?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 9 stycznia 2019
800b9f77426417e6703b473ae0ef409dc2c12f90-large

Oszczędzanie to z jednej strony odpowiednie gospodarowanie swoimi pieniędzmi, a z drugiej stworzenie indywidualnego podejścia do tego zagadnienia. Budowanie odpowiedniego nawyku wymaga wewnętrznej siły i przekonania, że może to się opłacać. Na szczęście istnieje kilka metod, które pozwolą Ci zorganizować swoje oszczędzanie.

Podstawowy odruch 

Pierwszym i najważniejszym elementem jest potraktowanie finansów, które chcesz oszczędzić jako stały koszt w swoim życiu. Tak samo, jak wydajesz pewną sumę na żywność i rachunki za telefon, tak też swoje oszczędności potraktuj jako comiesięczny wydatek. Możesz to potraktować jako nawyk wypłacenia wynagrodzenia dla siebie na przyszłe lata. Takie podejście pozwoli Ci zbudować świadomość wydatków, a także ułatwi ustalenie priorytetów.
Co więcej, wpłacanie na swoje konto oszczędnościowe pieniędzy zaraz po otrzymaniu przelewu z wynagrodzeniem, będzie stanowiło dodatkowy bufor przed nadmiernym wydawaniem. Innymi słowy, będziesz wiedział, że istnieją limity w wydatkach.

Stwórz swój cel 

Ogromnym ułatwieniem jest postawienie sobie celów oszczędnościowych. Może to być konkretny produkt, który chcesz kupić, samochód, wakacje. Warto pamiętać, że Twoim celem może być także konkretna suma odłożona na emeryturę, czy też „poduszka finansowa”, która pomoże Ci przetrwać trudniejszy okres finansowy.

Automatyczny proces 

Jeśli korzystasz z bankowości internetowej, możesz sprawdzić, czy Twój bank oferuje ułatwienia w oszczędzaniu. Podstawowym elementem jest odpowiednie konto oszczędnościowe, które najczęściej oprocentowane jest w granicach 1,2-1,5%. Jest to niewielka kwota, jednak pozwala zauważyć, że oszczędzanie ma sens. Posiadając taki rachunek, możesz zautomatyzować proces oszczędzania poprzez przelew stały. Najczęściej wystarczy, że wybierzesz konkretną sumę i comiesięczną datę realizacji zlecenia przelewu stałego. Dla Ciebie jest to kolejne uproszczenie, a dla Twoich finansów pewna kwota, którą oszczędzisz.

Oferty dodatkowe 

W codziennych wydatkach również możesz sporo zaoszczędzić. Sprawdź, czy Twój bank oferuje specjalne udogodnienia związane z oszczędzaniem. Część banków oferuje opcję wpłacania „końcówek” płatności na Twój rachunek oszczędnościowy. W praktyce wygląda to tak, że kiedy dokonujesz transakcji kartą na przykład na kwotę 5,80 zł, bank pobiera kwotę 6 zł, 20 groszy przeznaczając na Twoje konto. W codziennych wydatkach takie małe sumy mogą urosnąć do dużych kwot. Oczywiste jest, że dziś coraz więcej małych płatności wykonujemy za pośrednictwem karty. Innymi formami, które mogą wzmocnić Twoje finanse, są akcje promocyjne związane z aplikacjami, które dają zwrot za zakup za ich pośrednictwem. Tutaj dobrym przykładem może być aplikacja BLIK, która często promuje swoje akcje, dające zniżki za zakup za jej pośrednictwem. Obserwuj zatem zarówno rynek, jak i stronę swojego banku. Wszystkie akcje promocyjne są najczęściej głośno sygnalizowane przez partnerów akcji.

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.