A może lokata! Jak inwestować w prostych krokach?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 2 stycznia 2019
1802397a54ea04096adc27f9e9042e14612b788a-large

Inflacja to zjawisko… Formułka ta ma małą wartość dla przeciętnego odbiorcy. Zupełnie inaczej reagujemy, kiedy dowiadujemy się, że przez inflację posiadając 100 złotych możemy kupić mniej, niż rok wcześniej. Dlaczego? Tutaj właśnie trzeba przywołać zjawisko inflacji. Kiedy inflacja wynosi 2%, a w kolejnym roku 3%, to będziemy musieli ponieść koszty takiego wzrostu. Czyli nasze pieniądze utracą 3% siły nabywczej. Ukazując to obrazowo, jeśli za zestaw produktów rok temu zapłacono 100 zł, to po roku z 3% inflacją, zapłacimy 103 zł. Brzmi to niegroźnie? Jedynie na małych liczbach.

Trzymanie w skarpecie – to nie lokata

Przyznaj się sam przed sobą, ile z tego, co udało Ci się zgromadzić, to pieniądze, które po prostu leżą w mieszkaniu? Ukryte, spokojne, czekają na swoją godzinę. Tracą przy tym swój potencjał. Chociaż w tym ujęciu pieniądze przybierają osobową formę, to na chwilę potraktujmy je jako część Twojego realnego życia. Jeśli zgromadzone przez Ciebie pieniądze miałyby rosnąć i wzmacniać Twoją pozycję, warto, by ktoś nimi pokierował. Tutaj też pojawia się pierwsze rozwiązanie!

Proste rozwiązanie

Dobrą opcją, po uzbieraniu finansów na koncie oszczędnościowym, jest odkładanie konkretnych sum na lokatę. Pozwala to z jednej strony powstrzymać się przed wydawaniem zaoszczędzonego kapitału, a z drugiej lokata ta zabezpieczy nasze fundusze przed inflacją, czyli utratą siły nabywczej. Oznacza to, że w przyszłości będziemy mogli dysponować większym kapitałem. Jaką lokatę wybrać? Najlepiej taką, która będzie jednocześnie bezpłatna, jak i będzie oprocentowana na minimalnie 2.8%. Liczba ta nie jest przypadkowa, w zasadzie od tego poziomu procentowego mamy szanse ustrzec się przed inflacją, a także podatkiem. Pozostaje zatem czysty zysk. Oczywiście dziś 2,8% jest przedziałem bardzo realnym. Warto zatem znaleźć lokatę przewyższającą ten poziom.

Inwestycja na dłużej

Jeśli zgromadzony kapitał planujesz odłożyć na najbliższe kilka lat, zastanów się, czy nie warto wykorzystać obligacji. Takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ często gwarantuje określony procent powyżej inflacji. Daje to zatem sto procent gwarancji, że kapitał będzie zarabiał. Dodatkowo, obligacje często są obarczone małym ryzykiem, szczególnie obligacje skarbowe. Obligacje skarbu państwa możesz nabyć w oddziałach banku PKO SA, a także przez stronę www.obligacjeskarbowe.pl. To właśnie ten rodzaj obligacji jest polecany inwestorom początkującym.

Inwestycje dla zaawansowanych

Kolejnymi poziomami inwestowania są fundusze, akcje i obligacje korporacyjne. W następnych tygodniach poznasz, jak możesz inwestować za pośrednictwem akcji i funduszy, ponosząc przy tym akceptowalne ryzyko. Warto jednak, byś już teraz wiedział, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem straty. Zatem nim podejmiesz się inwestowania, utwierdź się w przekonaniu, że rozumiesz, jak dany instrument finansowy działa.

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.