Trzymanie w skarpecie – to nie lokata
Przyznaj się sam przed sobą, ile z tego, co udało Ci się zgromadzić, to pieniądze, które po prostu leżą w mieszkaniu? Ukryte, spokojne, czekają na swoją godzinę. Tracą przy tym swój potencjał. Chociaż w tym ujęciu pieniądze przybierają osobową formę, to na chwilę potraktujmy je jako część Twojego realnego życia. Jeśli zgromadzone przez Ciebie pieniądze miałyby rosnąć i wzmacniać Twoją pozycję, warto, by ktoś nimi pokierował. Tutaj też pojawia się pierwsze rozwiązanie!
Proste rozwiązanie
Dobrą opcją, po uzbieraniu finansów na koncie oszczędnościowym, jest odkładanie konkretnych sum na lokatę. Pozwala to z jednej strony powstrzymać się przed wydawaniem zaoszczędzonego kapitału, a z drugiej lokata ta zabezpieczy nasze fundusze przed inflacją, czyli utratą siły nabywczej. Oznacza to, że w przyszłości będziemy mogli dysponować większym kapitałem. Jaką lokatę wybrać? Najlepiej taką, która będzie jednocześnie bezpłatna, jak i będzie oprocentowana na minimalnie 2.8%. Liczba ta nie jest przypadkowa, w zasadzie od tego poziomu procentowego mamy szanse ustrzec się przed inflacją, a także podatkiem. Pozostaje zatem czysty zysk. Oczywiście dziś 2,8% jest przedziałem bardzo realnym. Warto zatem znaleźć lokatę przewyższającą ten poziom.
Inwestycja na dłużej
Jeśli zgromadzony kapitał planujesz odłożyć na najbliższe kilka lat, zastanów się, czy nie warto wykorzystać obligacji. Takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ często gwarantuje określony procent powyżej inflacji. Daje to zatem sto procent gwarancji, że kapitał będzie zarabiał. Dodatkowo, obligacje często są obarczone małym ryzykiem, szczególnie obligacje skarbowe. Obligacje skarbu państwa możesz nabyć w oddziałach banku PKO SA, a także przez stronę www.obligacjeskarbowe.pl. To właśnie ten rodzaj obligacji jest polecany inwestorom początkującym.
Inwestycje dla zaawansowanych
Kolejnymi poziomami inwestowania są fundusze, akcje i obligacje korporacyjne. W następnych tygodniach poznasz, jak możesz inwestować za pośrednictwem akcji i funduszy, ponosząc przy tym akceptowalne ryzyko. Warto jednak, byś już teraz wiedział, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem straty. Zatem nim podejmiesz się inwestowania, utwierdź się w przekonaniu, że rozumiesz, jak dany instrument finansowy działa.