Żywność
Ten obszar często jest dużym obciążeniem dla naszego portfela. Jest to związane ze zwykłymi potrzebami, które każdy z nas posiada. Wydaje się to niekiedy wręcz niemożliwe, by zmniejszyć wydatki na jedzenie. W większości przypadków, próby oszczędzania na jakości produktów kończą się zdecydowanie negatywnie. Warto zatem przemyśleć możliwości łączenia małych zakupów w duże pakiety. Tutaj dobrym rozwiązaniem są wszystkie platformy, które funkcjonują na zasadzie supermarketów/dyskontów online. Przykładem może być sklep Frisco bądź platformy supermarketów stacjonarnych – Tesco, Auchan, Piotr i Paweł. Przemyśl, czy zakupy online zrobione raz w tygodniu, nie będą dla Ciebie rozsądną alternatywą. Oszczędzisz dzięki temu czas, jak i paliwo.
Warto w tym wypadku spojrzeć na to z perspektywy liczb. Załóżmy, że duże zakupy pochłoną Ci około jednej godziny na wybór produktów. Kolejna godzina to czas na dojazd. Daje to już dwie godziny. Do całości należy doliczyć fakt, że duże zakupy będą wymagały większej siły i zaangażowania z Twojej strony. Daje to już dwie godziny i dyskomfort związany z wnoszeniem zakupów. A jest to dopiero początek. W alternatywie mamy już wspomnianą platformę www.frisco.pl, zakupy na tej stronie powyżej 250 złotych gwarantują bezpłatną dostawę. W przypadku wyboru opcji dostawy kurierem jest to 300 zł. Perspektywa oszczędzonego czasu, braku kolejek, jak i większej wygody, jest warta do rozważenia!
Leki i suplementy
Podobnie wyglądają zakupy produktów farmaceutycznych. Ostatnio miałem okazję zrobić zakupy związane z witaminami. Gdy przejrzałem oferty sklepów stacjonarnych, zauważyłem ogromne różnice cenowe pomiędzy produktami sprzedawanymi internetowo a tymi dostępnymi w aptekach. Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, jednak różnice w cenach sięgają niekiedy nawet 40 procent!
Następnym razem, jeśli będziesz kupować produkty farmaceutyczne, sprawdź za ile można je nabyć przez internet.
Negocjuj umowy
Rada ta wydaje się oczywista, jednak zastanów się, kiedy ostatnio zdecydowałeś się na negocjowanie kosztów związanych ze swoją umową? Warto robić to jak najczęściej, szczególnie w momencie, kiedy jesteś klientem z długim stażem, a umowa dobiega końca. Tutaj warto przypomnieć o możliwości renegocjowania umów związanych z telefonią i Internetem. W przypadku internetu możesz wykorzystać narzędzie ze strony www.pro.speedtest.pl. Platforma ta pomoże Ci sprawdzić, czy prędkość internetu, którą gwarantuje sprzedawca, jest rzeczywiście prawdziwa.
Jeśli możesz przewidzieć swoją aktywność i korzystanie z energii elektrycznej, warto zapoznać się z ofertami dzień/noc (G12). Oferty te w przypadku energii elektrycznej pozwalają zaoszczędzić pieniądze przez korzystanie z taryfy nocnej w opłatach. W wolnej chwili możesz również przejrzeć oferty konkurencyjne, korzystając z wielu dostępnych porównań internetowych, wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszesz hasło: „porównanie cen energii”.
Sprawdź siebie
Często pomysły na oszczędności pojawiają się spontanicznie. Przeanalizuj swój tryb życia. Sprawdź, gdzie ponosisz duże koszty, a gdzie kwoty za dane usługi są relatywnie niskie. Czasami szukanie oszczędności może już być pierwszym krokiem do rozbudzenia w sobie chęci do trwałego oszczędzania. Pamiętaj także, że nawet 20 złotych miesięcznie, w perspektywie rocznej daje już 240 złotych. Jest to z jednej strony dość niska liczba, jednak po kilku latach widać, że 20 złotych to dobry początek do zbudowania swoich małych oszczędności.