Ile kosztują złe nałogi?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 20 lutego 2019
6aa23b676cb095d3fe7869a6ffb33fc40fcc23f7-large

Według niektórych ekspertów oszczędzać można na wszystkim. Nie jest to jednak dobre podejście, nie warto oszczędzać na przykład na zdrowej diecie. Opłaca się jednak oszczędzać na wydatkach na nałogi. Ile można zyskać, gdy obetnie się wydatki na używki? Przeanalizujmy to na przykładzie wydatków na papierosy.

Podstawowe dane, które są niezbędne do obliczeń to liczba paczek dziennie, które standardowo przeznacza się na papierosy. Jeśli założymy, że statystyczny palacz wypali 1 paczkę dziennie, a cena jednej paczki to od minimalnie 12 złotych, to minimalnie wydasz 4380 złotych.

Spalone pieniądze

Rzeczywiście jednak koszt jednej paczki to nawet 15 złotych, a niektórzy palą dwie lub więcej paczek dziennie. Przy dwóch paczkach dziennie łącznie z papierosami spalasz nawet 10950 złotych. Jest to ogromna suma, a przecież na paleniu się nie kończy. Dodatkowym elementem są gumy do żucia i zapalniczki. Jeśli przyjmiemy, że na ten element wydajemy 50 złotych miesięcznie, rocznie jest to kwota 600 złotych.

Koniec z paleniem?

Oczywiście, jeden artykuł nie zmieni Twoich przyzwyczajeń. Jednak, jak zauważysz, sumy, które tutaj się pojawiają, są ogromne. Wiedza o tym, jak wiele możesz stracić przez palenie, to podstawowy element, by zmienić swoje przyzwyczajenia, a przynajmniej postarać się spojrzeć na swoje wydatki z innej strony. Dobrym wyjściem w przypadku zmiany swoich przyzwyczajeń jest ustalenie pewnych reguł, które będziesz przestrzegać. Takie podejście będzie z jednej strony stanowić dla Ciebie zabezpieczenie przed nagłym złamaniem postanowienia, a z drugiej strony będzie motywacją, która pomoże Ci zauważyć sens swoich działań. Jak do tego się zabrać?

System motywacyjny

Dla większości osób znakomitym środkiem motywacyjnym są pieniądze. Jeśli nie chcesz rezygnować ze swojego nałogu od razu, możesz zastosować procentowe zmniejszanie środków, które przeznaczasz na określony cel. Istotnym czynnikiem jest to, by cel miał dla Ciebie dużą wartość. Może to być nawet cel konsumpcyjny, taki jak wycieczka lub zakup lepszego sprzętu komputerowego. Oczywiście, możesz przeznaczyć zaoszczędzone środki także na inwestycje lub lokatę. Wybór należy do Ciebie. Dobrym pierwszym krokiem będzie postanowienie, że na papierosy zaczniesz przeznaczać 90% dotychczasowej sumy. Przy założeniu, że co tydzień, lub miesiąc suma ta będzie malała o kolejne procenty, szybko przekonasz się, jak dużo przeznaczasz na palenie.

Trudności w realizacji

Nałóg jakikolwiek z zasady jest dla nas trudny do przezwyciężenia. Trzeba z tym się pogodzić i znaleźć w sobie odpowiednią ilość siły woli, jak i podstaw naukowych, by dane nałogi przezwyciężyć. Ogromną rolę we wszystkich nałogach odkrywa świadomość tego, co się traci. W przypadku palenia, oprócz zdrowia z pewnością tracisz także i swoje pieniądze. Dla niektórych to właśnie ten drugi czynnik jest zdecydowanie większą motywacją. Na koniec trzeba pamiętać, że nałogiem nie zawsze można nazwać podjadanie czekolady lub wypicie napoju gazowanego. Zarówno do walki z nałogami, jak i do oszczędzania, warto podchodzić racjonalnie.

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.