Karty kredytowe – jak z nich skutecznie korzystać?

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Dodano: 20 lutego 2019
527285ef83a2a250b1585bf1049cfa4c072ac606-large

Karty kredytowe mogą być bardzo przydatne, jednak należy pamiętać, że zarzucenie rozwagi w korzystaniu z tego narzędzia może być poważnym ciosem dla naszych finansów. Jak bezpieczne korzystać z karty kredytowej? Czym jest okres bezodsetkowy?

Podstawowym narzędziem płatniczym na rynku jest karta debetowa. Jest połączona z rachunkiem ROR (rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy). Przy płatności kartą debetową pobierane są automatycznie pieniądze z naszego rachunku. Jeśli na rachunku nie ma odpowiedniej kwoty, płatność zostanie odrzucona. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być użycie karty kredytowej.

Karta kredytowa – obcy rachunek

Zupełnie inaczej wygląda korzystanie z karty kredytowej. Użytkownik, który korzysta z karty, w rzeczywistości wydaje pieniądze, które należą do banku. Jest to zupełnie oddzielny rachunek, na którym mamy ustalony pewny limit zadłużenia. Należy wiedzieć i pamiętać o tym, że należności i zadłużenia trzeba spłacać regularnie. W przeciwnym razie kiedy minie okres bezodsetkowy, bank naliczy nam dodatkowe odsetki.

Okres bez odsetek

W zależności od wybranej oferty banku, karta kredytowa posiada pewien okres, w którym nie zapłacimy żadnych odsetek. Najczęściej okres ten wynosi około 50 dni. Częścią atrakcyjnej oferty są dłuższe okresy bezodsetkowe. Okres bezodsetkowy to zdecydowanie największa zaleta wszystkich kart kredytowych. Racjonalne korzystanie z tego narzędzia pozwala zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe, trzeba jednak pamiętać, że z karty należy korzystać bardzo rozsądnie. Uniknięcie odsetek jest jednak stosunkowo proste, należy pamiętać o terminowej spłacie zadłużenia. Najlepiej jest ustalić konkretne przedziały czasowe, w których spłacimy nasze zadłużenie.

Opłaty – na co zwrócić uwagę?

Wraz z wyborem konkretnej karty, trzeba pamiętać o pojawiających się opłatach cyklicznych. Wszystkie niezbędne dane odnajdziesz w tabelach stawek, które załączone są do oferty banku.
Istotne mogą być takie elementy, jak: opłata roczna lub miesięczna za prowadzenie karty, opłata za wydanie karty dodatkowej – przydatne w przypadku chęci korzystania z rachunku przez więcej niż jedną osobę, opłaty za wydanie duplikatu – czasami może się zdarzyć, że zgubimy lub stracimy kartę, opłata za przekroczenie limitu, opłata za ubezpieczenie karty.

Kiedy warto korzystać z karty?   

Wybór karty powinien być związany z osobistymi przemyśleniami na temat naszych wydatków. Jeśli karta będzie posiadała zbyt krótki okres bezodsetkowy, automatycznie przestaje być atrakcyjna w dłuższej perspektywie, ponieważ wiąże się to traktowaniem jej jako zamiennika karty debetowej. Z drugiej strony, nieużywanie karty będzie generowało dodatkowe koszty, które wiążą się z opłatami stałymi. Korzystanie regularne z karty kredytowej jest rozsądne, jednak jedynie w przypadku, gdy mamy możliwość spłacenia zobowiązania w terminie.

Szymon  Maj

Autor: Szymon Maj

Redaktor Serwisu Inwestora. Aktywnie inwestuje na rynku akcyjnym. Nieruchomościami zainteresował się wraz z inwestycją w spółki z sektora nieruchomości. W przeszłości związany z portalami FXMag i MySaver.