4x4- sprytne pytania, które warto sobie zadać

Dodano: 19 sierpnia 2019
Prostsze życie

Zebraliśmy szereg alternatywnych pytań. Spróbuj na nie odpowiedzieć. A żeby zadanie przyniosło jeszcze lepsze rezultaty, spośród nich wybierz te, które chcesz z kimś omówić. Z naszego doświadczenia wynika, że olśnienie przynoszą rozmowy z ludźmi spoza własnej rodziny lub najbliższego kręgu przyjaciół.  

Zebraliśmy szereg alternatywnych pytań. Spróbuj na nie odpowiedzieć. A żeby zadanie przyniosło jeszcze lepsze rezultaty, spośród nich wybierz te, które chcesz z kimś omówić. Z naszego doświadczenia wynika, że olśnienie przynoszą rozmowy z ludźmi spoza własnej rodziny lub najbliższego kręgu przyjaciół.

Pytania o konsumpcjonizm

1.    Założyciel Ikea Ingvar Kamprad wolał kupować swoje ubrania na pchlim targu. Może warto brać z niego przykład. Zastanów się, gdzie mieścisz się w swoich możliwościach finansowych? Co z tego masz?
2.    W jakim stopniu jakość twojego życia (radość) cierpi z powodu poziomu życia (majętność)?
3.    Czego masz wystarczająco dużo – koszulek, artykułów spożywczych, desek do krojenia, długopisów, etc.?
4.    Co jest dla ciebie ważne? Rodzina, wartości i kolekcjonowanie przyjemnych wspomnień czy może kariera, zaspokajanie ambicji, powiększanie majątku?

Działania i harmonogramy

1.    Skomplikowane maszyny psują się łatwiej niż proste narzędzia. Czy twoje codzienne planowanie przypomina raczej proste narzędzie, czy skomplikowane urządzenie? Gdzie znajdują się słabe punkty?
2.    Wiele drzew trzeba przycinać regularnie, aby przynosiły więcej owoców. Którą z wielu czynności powinieneś wykonywać, aby uczynić swoje życie bardziej owocnym?
3.    Czy wieczorem jesteś wyczerpany fizycznie lub psychicznie? Zidentyfikuj trzy główne przyczyny tego zjawiska.
4.    Które dziedziny życia są obecnie dla ciebie największym wyzwaniem? Jak możesz teraz zarządzać swoimi zadaniami przy mniejszym nakładzie pracy lub czasu?

Doświadczenia życiowe

1.    Wypytaj o wspomnienia o swoich dziadków. W jaki sposób ich życie było trudniejsze od twojego? A co było łatwiejsze?
2.    Na jakim etapie twoje życie było najłatwiejsze? Byłeś wtedy szczęśliwy? Co sprawiło, że twoje życie stało się bardziej skomplikowane?
3.    Gdy pakujesz się na urlop, czy ograniczasz się do tego, co jest zdecydowanie konieczne, czy też zabierasz ze sobą mnóstwo rzeczy, których być może będziesz potrzebować?
4.    W jakich sytuacjach powiedzenie „mniej znaczy więcej” sprawdziło się u ciebie?

Zmiana stylu życia

1.    Czy twoje życie byłoby łatwiejsze, gdybyś miał duży dom lub ogromne mieszkanie lub mniej miejsca niż masz obecnie?
2.    W latach 60. tylko kilka procent gospodarstw domowych posiadało pralkę, dziś jest to kilkadziesiąt. Jaka maszyna musiałaby zostać wynaleziona, aby jeszcze bardziej ułatwić ci życie?
3.    Jak prostszy styl życia wpłynąłby na relacje z innymi ludźmi? Które relacje by ucierpiały, a które zyskałyby na intensywności? Dlaczego?
4.    Wyobraź sobie, że przez rok będziesz musiał mieszkać w biednym azjatyckim kraju w prostej chacie. Co zyskujesz, a co tracisz?