Triki, dzięki którym radość ze świąt będzie jeszcze większa

Dodano: 16 grudnia 2019
boże narodzenie


Uprość i ulepsz święta Bożego Narodzenia. Nasze wskazówki pozwolą ci zaoszczędzić gorączkowy pośpiech i sprawisz, że świętowanie będzie wesołe i pełne luzu.


Rewolucja kulturowa
W wielu rodzinach i u wielu par tradycja świąteczna jest silna – ubieranie choinki, posiłki, program odwiedzin rodziny. Zazwyczaj nie tylko określa się plan działania, ale także przypisuje każdemu konkretne obowiązki.
Jak unikną stresu podczas tych przygotowań? Zorganizuj konferencję rodzinnych ministrów ds. Bożego Narodzenia. Wszyscy organizatorzy niech mówią otwarcie o swoich oczekiwaniach i życzeniach. Następnie przychodzi kolej na otwartą dyskusję. Z czego rezygnujemy w tym roku? Co nowego zrobimy? Kto bierze na siebie konkretne zadania? Nie używajmy argumentów „Zawsze ty to robiłeś.”, czy „Nikt nie potrafi zrobić tego tak, jak ty.” Bądź przygotowany na całkowite zerwanie z tradycjami. Pomyśl o tym, co wcześniej było nie do pomyślenia-że w Wigilię nie będzie na stole karpia, że mąż załatwia przynajmniej 50 proc. prezentów (nawet, jeśli robi to online), że choinkę ubierzecie razem dopiero 24 grudnia rano,  że prezenty dla najmłodszych członków rodziny załatwią nastolatkowie, że babcię i dziadka przed północą odwiezie taksówkarz, a nie członek rodziny.

Bez gorączki zakupów
Przygotowanie prezentów wymaga mnóstwa czasu i nerwów ze stali. Amerykańscy badacze Mary Steffel i Robyn LeBoeuf przeprowadzili serię eksperymentów, które wykazały, że mamy opory przed dawaniem kilku osobom podobnego prezentu i na siłę szukamy czegoś zindywidualizowanego.
Prezenty powinny pasować do obdarowywanych i nie muszą się od siebie różnić. Nie wahaj się dawać podobnych prezentów wielu osobom. Dołącz karteczkę mówiącą, że ten audiobook, czy książka były hitem ostatnich tygodni. W ten sposób wraz z prezentem przekazujesz swój entuzjazm. To łatwiejsze i skuteczniejsze, niż długi i mozolny proces zastanawiania się nad preferencjami każdej z obdarowywanych osób. Twój teść nie będzie mniej zadowolony z bestsellerowego thrillera, jeśli drugi egzemplarz podarujesz sąsiadowi (o czym prawdopodobnie nigdy się nie dowiedzą). Prezenty sprawiaj całym rodzinom, zamiast poszczególnym ich członkom. Taki wspólny podarek może być również dobrym pomysłem dla twojej rodziny– może każdy w ramach tej małej wspólnoty lubi planszówki lub gry komputerowe, ucieszy się z zaproszenia na spływ kajakowy lub vouchera do restauracji.

Dobry początek
Jeśli rodziną targają kłótnie, to z wyprzedzeniem zaproponuj przynajmniej chwilowy „rozejm”. Zacieśnijcie więzy. Zapytaj swojego partnera, czym aktualnie zajmuje się w pracy i jak możesz mu pomóc. Poza wspólnymi zakupami, ciesz się również czasem spędzonym na przyjemnościach: teatr, kino, koncert, restauracja itp. Spełnij niematerialne marzenia swoich dzieci, poświęcając im czas – czytaj razem z maluchami albo obejrzyj z nimi kilka filmików w Internecie.

Praktyczne porady dla gospodarzy...
czyli jak ułatwić sobie organizację najróżniejszych świąt.
•    Wykorzystaj zapasy z zamrażarki, by mieć miejsce na zamrożenie resztek po spotkaniach.
•    Policz naczynia, szklanki i sztućce. Wystarczy dla wszystkich gości? Jeśli nie, z kilkudniowym wyprzedzeniem poproś zaufaną osobę o przyniesienie dodatkowych, potrzebnych rzeczy.
•    Naładuj baterie w aparacie cyfrowym.
•    Odciąż pamięć, prosząc członka rodziny, by podczas imprezy przypominał ci o niektórych rzeczach: zaparzenie kawy, odwieszanie kurtek...
•    Zastanów się nad swoimi gośćmi i ich potrzebami: teść lubi położyć się na chwilę po posiłku, ciocia Maria nie może jeść orzechów, a synowie szwagierki potrzebują dużo ruchu. Co możesz zrobić, by wszyscy byli zadowoleni? Na liście gości umieść również samego siebie!