Sprawdź, który typ kreatywności jest Ci najbliższy!

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 8 marca 2019

Wiele osób wychodzi z założenia, że nie należą one do osób kreatywnych. Jednak każdy z nas ma artystyczną naturę! Nie daj jej umrzeć. Kiedy jesteś kreatywny, pobudzasz swój mózg, zwiększasz energię, zmniejszasz poziom stresu i stajesz się szczęśliwszy.

Uwierz w swój potencjał twórczy

Marcin maluje akwarelami w wolnym czasie? Twoja przyjaciółka Patrycja umiejętnie urządziła swoje mieszkanie? Sąsiedzi tworzą razem rodzinny zespół muzyczny? Możesz ich za to podziwiać, ale nie musisz się do nich porównywać.

Nasza wskazówka: Odkryj swój własny wyraz kreatywności. Pomoże ci zapytanie bliskich ci osób o mocne strony twojej twórczości. Na przykład: Opracowywanie ustawienia na regałach, gdy w pokoju brakuje miejsca... sugerowanie ekspedientce w kwiaciarni z jakich kwiatów powinien być bukiet... tworzenie smacznego posiłku z tego, co masz w lodówce... rzucanie pomysłami przy pisaniu wiersza na okrągłą rocznicę...

Odkryj swoją motywację

Amerykańska autorka Meta Wagner, która wykłada pisanie na Uniwersytecie w Bostonie, wyróżnia 5 typów kreatywnych ludzi. Przyporządkuj siebie do któregoś z nich!

1. Gwiazdy chcą zaimponować innym ludziom i pragną oklasków oraz uznania.

2. Artyści lubią pracę twórczą. To wszystko, czego potrzebują.

3. Łamacze konwencji chcą przekraczać granice i tworzyć rzeczy niestworzone.

4. Wrażliwi wyrażają poprzez sztukę swoje najgłębsze uczucia oraz doświadczenia.

5. Ratujący świat chcą we wszystkim, co robią, widzieć głębszy sens.

Nasza wskazówka: Wykorzystaj to, jakim typem jesteś! Jak to zrobić?

Jako gwiazda

Możliwości jakie dają media społecznościowe są dla ciebie czymś wspaniałym. Pokaż swoją twórczość w Internecie. Prezentuj swoje zdjęcia na Instagramie lub Flickrze, publikuj swoje najlepsze, wymyślone przez siebie przepisy na portalu kulinarnym lub publikuj nagrania swojego zespołu na YouTube.

Nasza wskazówka: Nie porównuj się z najlepszymi. Niech będą twoją inspiracją! Każda forma sztuki to ogromne pole, w którym znajdzie się miejsce dla wielu osób.

Jako artysta

Zainwestuj w rzeczy, które sprawiają, że przyjemność z twórczości będzie jeszcze większa – bardziej stabilna sztaluga, lepszy ustnik do klarnetu, czy profesjonalna patelnia do ryb. Rozszerz swój repertuar – jeśli tworzysz fantastyczne desery, może jesteś też w stanie ugotować niesamowite dania główne. Nie „sprzedawaj” swoich usług poniżej ich wartości. Nawet jeśli po prostu sprawia ci radość goszczenie innych i robisz to regularnie, pozwól od czasu do czasu zaprosić się do restauracji lub na koncert.

Nasza wskazówka: Spotkaj się z ludźmi, którzy znają się na obszarach graniczących z twoją specjalizacją. Pozwól na przykład muzykowi-hobbyście napisać muzykę do twojego wiersza.

Jako łamacz konwencji

Połącz różne techniki, składniki, motywy. Ugotuj coś „hindusko-wegańskiego”. Pokaż na zdjęciu motyw główny w niekonwencjonalny sposób. Udekoruj swój salon nie tylko pięknymi kwiatami, ale wykorzystaj również lustra lub niezwykłe dzieła sztuki. Uzupełnij tekst kartki z życzeniami słowami obcojęzycznymi.

Nasza wskazówka: Jako osoba, która opiera się utartym schematom, łatwo możesz rozpoznać innych nonkonformistów. Możecie nawzajem się inspirować.

Jako osoba wrażliwa

Wyrażaj całą gamę swoich emocji – radość i smutek, emocje i wewnętrzny spokój. Nie fotografuj jedynie ładnych budynków, ale również brzydkie zakątki miasta. Stwórz playlistę piosenek dla wszystkich stanów emocjonalnych i śpiewaj do odpowiednich utworów, w zależności od nastroju. Wypróbuj, jak smakuje to samo danie z różnymi przyprawami.

Nasza wskazówka: Nawet jeśli nie zależy ci na uznaniu, nie trzymaj swojej twórczości tylko dla siebie. Niezależnie od tego, czy myślisz o zmarłym przyjacielu w kręgu przyjaciół, czy siedzisz ze znajomymi i świetnie się bawisz – pokaż to odpowiednią piosenką.

Jako osoba ratująca świat

Jest wiele obszarów, w których wsparcie wolontariuszy będzie mile widziane. Niezależnie od tego, czy jest to projektowanie plakatów dla inicjatywy obywatelskiej, dekorowanie kościoła w twojej okolicy, czy też tworzenie popołudniowych warsztatów dla dzieci znajdujących się w niekorzystnej sytuacji rodzinnej. Zaproponuj wykorzystanie swoich umiejętności twórczych.

Nasza wskazówka: Jeśli wykorzystujesz swoją kreatywność wyłącznie do „wyższych celów”, ich wewnętrzne źródło wysycha. Nie używaj długopisów lub Photoshopa tylko wtedy, gdy projektujesz plakaty dla inicjatyw obywatelskich. Nie gotuj z fantazją jedynie, gdy gotujesz dla kogoś. Rób to również dlatego, że się tym cieszysz!