Spraw, by twoje dziecko odnosiły sukces w szkole!

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 8 marca 2019
Fotolia_123039004_Subscription_Monthly_M

Kto ma dobre oceny, nazywany zaczyna być kujonem, co rozumiane jest dziś jako obraźliwe słowo. Wizerunek ambitnych uczniów jest szczególnie w szkołach średnich tak zły, że niektórzy z nich  specjalnie zdobywają złe oceny. Jak można temu zaradzić? Poniżej kilka wypróbowanych wskazówek.

 

Zadbaj o lepszy wizerunek szkolnych osiągnięć

Tak naprawdę dzieci uczą się chętnie. Bieganie, mówienie, nauka pisania to wspaniałe sukcesy, które każde dziecko chętnie by odniosło. Dlaczego? Gdyż otrzymuje za nie pochwały! Później, w wieku dojrzewania, wszystko się zmienia: ambicja nie jest już trendy.

Nasza porada: zmień obrany kurs. Używaj słów typu „ambicja” lub „sukces” w pozytywny sposób. Opowiedz, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był świetnym uczniem (ale nie opowiada o tym tak głośno, jak inni źli uczniowie). Opowiedz, które nielubiane przez ciebie przedmioty, pomogły ci potem w nieoczekiwany sposób w życiu.

Stwórz sprzyjającą nauce atmosferę

Dorośli często szybko formułują wypowiedzi: „Chemia była dla mnie zawsze straszna” lub „Nie miałem żadnego talentu do pisania wypracowań”. Takie wypowiedzi są prezentem dla twoich dzieci. Jednak postępowanie w odwrotny sposób również nie pomaga: z pewnością denerwujące by było chwalenie się podczas kolacji swoją wiedzą historyczną lub wypowiadanie fizycznych formuł.

Nasza porada: podejdź poważnie do powiedzenia „uczymy się przez całe życie” i rozpocznij naukę czegoś nowego – nowego języka, salsy, geografii, robótek ręcznych itd. Nie ma znaczenia, co wybierzesz. W otoczeniu, w którym dalsze kształcenie jest oczywistością, łatwiej  będzie młodzieży zająć się odrabianiem lekcji.

Super wskazówka: zaoferuj, że dzisiaj wyjątkowo ty odrobisz zadania domowe twojego dziecka. Będzie się mogło tobie przyglądać i udzielać ci wskazówek. Bądź gotowy na zdumiewające doświadczenie!

Zapomnij o ocenach

W Szwecji uczniowie przez pierwsze 8 klas nie otrzymują żadnych ocen. Zamiast tego rozwijają z nauczycielami indywidualny plan, czego najchętniej sami chcieliby się uczyć. Kto nie daje sam rady, otrzymuje dodatkowe wsparcie. Wynik: mniejszy strach, dzieci cieszą się na spędzenie dnia w szkole.

Nasza porada: przynajmniej w swoim domu zakończ dramat z ocenami. Pozwól nastolatkowi, aby w kolejnym roku szkolnym nie musiał mówić, jakie ma oceny. Zamień to na (realistyczne) uzgodnienie celu, a odpowiedzialność za jego zrealizowanie sceduj na ręce swojego dziecka.

Pozwól na nowy początek

Duże luki w wiedzy; klasa, w której twoje dziecko nie czuje się dobrze; szkoła, w której wielu nauczycieli przechodzi na emeryturę — czy takie rzeczy trzeba po prostu znosić? Stań się aktywny! Być może pomocne okażą się profesjonalne korepetycje? Coaching dla trudnej klasy przy pomocy szkolnego pracownika socjalnego? Zamiana na inną klasę, szkołę lub rodzaj szkoły? Pół roku za granicą jako forma wytchnienia?

Nasza porada: przeanalizuj daną sytuację razem z dzieckiem i pedagogiem lub nauczycielem, do którego obydwoje macie zaufanie. Ważna jest całkowita szczerość: nie ma sensu inwestowanie pieniędzy w dodatkowe korepetycje, jeżeli twoje dziecko nie wykazuje jakiejkolwiek woli nauki francuskich słówek!

Odkryj nowe pola nauki

I to najlepiej obszary, które będziesz mógł wspólnie z uczniem w twojej rodzinie (wnuczęta, siostrzeńcy) opracowywać na nowo: ekologiczne zakupy i gotowanie, podstawowa wiedza na temat aktualnej sytuacji politycznej, wygłaszanie pełnych humorów mów z okazji urodzin itd. Stwórz sytuacje, w których dziecko będzie miało możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.

Nasza porada: jeżeli podróżujesz za granicę, poznaj kilka najważniejszych słówek w używanym tam języku. Nakręć na miejscu smartfonem film wideo, na którym widać, jak twoje dziecko komunikuje się z lokalnymi mieszkańcami.

 

Prezentuj kontakty w świecie zawodowym

Zabierz nastolatka do swojego miejsca pracy. Zachęć go do zadawania szczerych pytań dotyczących zarobków, radości, jaką sprawia ci ten zawód, jakie miałeś najlepsze i najgorsze momenty. Nie musisz w ogóle prezentować powiązania tego co właśnie robicie ze szkolną nauką. Nasza porada: Strona edukacjazpasja.pl to przykład nawiązania wspaniałej relacji między nauczycielem a uczniem. Podpatrz zagadnienie z drugiej strony – opowieści o wykonywanej profesji oraz o tym, dlaczego warto się uczyć i zawodowo angażować, pokrzepiają i stanowią źródło inspiracji!

Słowa kluczowe:
edukacjanaukarodzina