2 równe typy osobowości
Jak introwertycy mogą wydobyć swoje mocne strony
Co łączy biblijnego Mojżesza, laureata Nagrody Nobla Alberta Einsteina, reżysera Stevena Spielberga, prezesa Google Larry'ego Page'a i pisarkę Joanne Rowling (oprócz sukcesu)? Odpowiedź może zaskoczyć: introwertyczna osobowość. Uważa się, że jedna czwarta ludzi na świecie to introwertycy, choć może być ich więcej (nawet jedna trzecia), ponieważ wiele introwertycznych osób ukrywa się za maską ekstrawertyka. Jak uporać się z introwersją, radzi amerykańska trenerka negocjacji Susan Cain.
Ekstrawertyków cechuje dominująca osobowość, towarzyskość, poszukiwanie inspiracji, aktywność, miłość do ryzyka, szczerość, lekkoduszność i spontaniczność. Przyciąga ich świat zewnętrzny, ludzie i aktywności. Introwertyków z kolei cechuje rozwaga, powaga, introspekcyjne podejście, skupienie na wnętrzu, cisza, chęć samotności, wrażliwość i unikanie ryzyka. Przyciąga ich świat wewnętrzny, myśli i odczucia. Często introwersja i nieśmiałość idą w parze. Ideał „dobrego charakteru”, który łączył wiele introwertycznych cech, zmienił się w ideał „osobowości zwycięzcy” z wieloma cechami ekstrawertycznymi.
Nasza wskazówka: Pożegnaj się z rozpowszechnioną dziś ideą, że ludzie ekstrawertyczni są lepiej przygotowani do życia lub nawet „lepsi”. Oto kilka przykładów:
· Badania wykazały, że introwertycy są lepszymi szefami dla swoich pracowników, którzy wykazują inicjatywę.
· Zadziwiająco wielu kreatywnych ludzi jest introwertykami, ponieważ umiejętność samodzielnej pracy jest dla nich kluczowa.
· Ze względu na ich ostrożne podejście, jest mniej prawdopodobne, że introwertycy będą narażać na szwank współpracę z partnerem lub narażą oszczędności, podejmując decyzję o inwestycji wysokiego ryzyka.
Stwórz dobre środowisko dla introwertyków
Środowisko pracy: Na spotkaniach grupowych często przeważają ci, którzy mówią dużo, głośno i są w tym naprawdę dobrzy. Przenieś na pierwszy plan dobre pomysły introwertyków, w pierwszej kolejności zbierając sugestie mailem lub przeprowadzając burzę mózgów w parach.
Spotkania towarzyskie: Ekstrawertycy uwielbiają imprezy, na których poznają wielu nowych ludzi, a introwertycy wolą spotykać się w cztery oczy. Na imprezach introwertycy czują się lepiej, kiedy przy bufecie mogą znaleźć partnera do rozmowy, a następnie stanąć sobie z nim w kącie i porozmawiać, zamiast otaczać się wieloma potencjalnymi rozmówcami przy długim stole. Zadbaj o to, by w niektórych pokojach nie było słychać głośnej muzyki. Introwertycy są zazwyczaj bardziej wrażliwi na hałasy niż ekstrawertycy.
Tygrys nie potrafi zmienić pręg na swojej skórze ani lampart cętek...
... ale jako osoba introwertyczna możesz trochę zmienić swoją naturę i nauczyć się lepiej radzić sobie w sytuacjach, które są dla ciebie trudne. Najlepszym sposobem, jest robienie trudnych rzeczy, które są ważne dla ciebie lub bliskich ci osób. Stawiaj się w sytuacjach, których się boisz, np. rozmowa z kilkoma osobami. Nie skacz od razu na głęboką wodę. Stosuj metodę małych kroczków (składanie komuś życzeń przy innych gościach, zamiast przemówienia na środku sali).
Nasza wskazówka: Obserwuj swoją mimikę i mowę ciała w momentach, kiedy jesteś absolutnie pewny siebie (np. podczas rozmowy z przyjacielem). Aby w trudnych sytuacjach poczuć się lepiej, przyjmij właśnie taką pozę.
Gdy twoje dziecko jest introwertykiem
Zaakceptuj, że ma trudności z rzeczami, które inni robią w mgnieniu oka (np. wygłaszanie prezentacji) lub nawet sprawia im to przyjemność (np. przebywanie w grupie). Dziecko nie musi być popularne, by dobrze się rozwijać – 1 lub 2 prawdziwych przyjaciół to o wiele ważniejsza sprawa! Doceniaj jego introwertyczne zdolności – umiejętność obserwacji, mnóstwo pomysłów, wytrwałość itd.
Nasza wskazówka: Mimo to zawsze skonfrontuj swoje dziecko z nowymi ludźmi i nowymi sytuacjami, z którymi w twojej ocenie powinno sobie poradzić. Często pomocne jest wcześniejsze omówienie sytuacji komunikacyjnych, np.: co można powiedzieć komuś przez telefon, jeśli nie odebrała osoba, do której dzwoniliśmy? Jak można zakończyć rozmowę, jeśli umówiliście się na spotkanie?
Zachęcanie zamiast odcinania
Nie nazywaj introwertycznego dziecka „nieśmiałym” w jego obecności, ponieważ mogłoby to mieć na nie negatywny wpływ. Zachęć go, by postarał się zrobić dobre pierwsze wrażenie, nawet jeśli nie jest to dla niego w stu procentach komfortowe. Trzy podstawowe zasady: wyprostuj się, uśmiechaj się świadomie, szukaj kontaktu wzrokowego.
Nasza wskazówka: Poczuj, że wczucie się w nową sytuację może być zaletą – „przed moimi pierwszymi wycieczkami szkolnymi również byłam bardzo zdenerwowana. Ale z biegiem czasu sprawiały mi one coraz większą radość.”