Wiadro + chochla
Wyobraźmy sobie, że:
1. Nie jest to szklanka, a wiadro (a właściwie wiadra, bo każdy człowiek ma swoje).
2. Wiadra cały czas zmieniają stan napełnienia.
3. To ty odgrywasz w tym procesie kluczową rolę, ponieważ masz w ręku dużą chochlę, którą możesz opróżnić lub napełnić wiadra innych. Kiedy napełniasz wiadra innych, doceniając ich i uznając, napełniasz również swoje własne. W ten sposób zyskujesz siłę i pozytywne nastawienie.
Zwróć uwagę jak...
... traktujesz innych ludzi. Przez jeden dzień, zapisuj kogo spotykasz i gdzie. Zatem:
- Śniadanie w domu: partner, synowie.
- Klatka schodowa: sąsiadka.
- Metro: starsza pani szuka miejsca.
- Praca: spotkania z kolegami.
- Stołówka: lunch z pracownikami.
- Dom: dozorczyni.
Narysuj znak plus przy każdej sytuacji, w której wypełniłeś wiadro drugiej strony, a znak minus, jeśli je opróżniłeś. Skoncentruj się na własnych działaniach, a nie na tym, co powiedział lub zrobił twój rozmówca.
Wygraj 5:1
W szeroko cytowanym badaniu psychologicznym polegającym na ocenianiu rozmów par, amerykański badacz John Gottman stwierdził, że partnerzy, których stosunek pozytywnych do negatywnych momentów wynosił 5:1 były znacznie bardziej stabilne w dłuższej perspektywie niż pary, w których stosunek ten był mniej korzystny. Postaraj się osiągnąć wynik 5:1 w relacjach z innymi ludźmi. Dobrą rzeczą jest to, że nie musicie się wciąż uśmiechać fałszywie, ale możecie dostrzec słabości i błędy – a następnie omówić je lub poprawić.
Zostań ekspertem pełnego wiadra
Laureat Nagrody Nobla profesor Daniel Kahneman obliczył, że każdego dnia doświadcza się około 20 tys. indywidualnych momentów, z których każdy trwa kilka sekund. To sporo szans na napełnienie wiader.
• Pamiętaj o tym, gdy ktoś ułatwił ci życie (nawet jeśli jest to część ich pracy).
• Powiedz komuś, kto stoi przed trudnym zadaniem, że w niego wierzysz.
• Rób niespodziewane prezenty.
• Skoncentruj się jako szef/nauczyciel/matka/ojciec/szkoleniowiec na wydobywaniu mocnych stron pracowników/uczniów/dzieci/zespołu.
• Zaoferuj aktywną pomoc, zamiast zmuszać innych by cię o nią prosili.
• Powiedz coś, co zainspiruje twojego rozmówcę.
• Zwracaj się do ludzi po imieniu.
Doceń bliskich
Wyobraź sobie co by było, gdybyś został poproszony o wygłoszenie mowy dla bliskiej ci osoby. O którym ze spotkań z nią chciałbyś opowiedzieć? Jakie podkreśliłbyś szczególne umiejętności lub cechy jej charakteru? Już dzisiaj dawaj ludziom wokół ciebie uznanie, na jakie zasługują!