Dlaczego nie powinieneś być zadowolony ze szklanki do połowy pełnej

Dodano: 9 grudnia 2019
optymizm

Czy ktoś kiedykolwiek dał ci dobrą radę, aby zawsze myśleć, że szklanka (sytuacja w życiu, możliwości) jest do połowy pełna, a nie pusta? Amerykańscy autorzy Tom Rath i Donald O. Clifton (ten ostatni uważany za „dziadka psychologii pozytywnego myślenia”) rozwinęli ten obraz w sposób, który – miejmy nadzieję – przemawia do ciebie tak samo jak do nas.  

Wiadro + chochla

Wyobraźmy sobie, że:

1. Nie jest to szklanka, a wiadro (a właściwie wiadra, bo każdy człowiek ma swoje).

2. Wiadra cały czas zmieniają stan napełnienia.

3. To ty odgrywasz w tym procesie kluczową rolę, ponieważ masz w ręku dużą chochlę, którą możesz opróżnić lub napełnić wiadra innych. Kiedy napełniasz wiadra innych, doceniając ich i uznając, napełniasz również swoje własne. W ten sposób zyskujesz siłę i pozytywne nastawienie.

Zwróć uwagę jak...

... traktujesz innych ludzi. Przez jeden dzień, zapisuj kogo spotykasz i gdzie. Zatem:

- Śniadanie w domu: partner, synowie.

- Klatka schodowa: sąsiadka.

- Metro: starsza pani szuka miejsca.

- Praca: spotkania z kolegami.

- Stołówka: lunch z pracownikami.

- Dom: dozorczyni.

Narysuj znak plus przy każdej sytuacji, w której wypełniłeś wiadro drugiej strony, a znak minus, jeśli je opróżniłeś. Skoncentruj się na własnych działaniach, a nie na tym, co powiedział lub zrobił twój rozmówca.

Wygraj 5:1

W szeroko cytowanym badaniu psychologicznym polegającym na ocenianiu rozmów par, amerykański badacz John Gottman stwierdził, że partnerzy, których stosunek pozytywnych do negatywnych momentów wynosił 5:1 były znacznie bardziej stabilne w dłuższej perspektywie niż pary, w których stosunek ten był mniej korzystny. Postaraj się osiągnąć wynik 5:1 w relacjach z innymi ludźmi. Dobrą rzeczą jest to, że nie musicie się wciąż uśmiechać fałszywie, ale możecie dostrzec słabości i błędy – a następnie omówić je lub poprawić.  

Zostań ekspertem pełnego wiadra

Laureat Nagrody Nobla profesor Daniel Kahneman obliczył, że każdego dnia doświadcza się około 20 tys. indywidualnych momentów, z których każdy trwa kilka sekund. To sporo szans na napełnienie wiader.

•             Pamiętaj o tym, gdy ktoś ułatwił ci życie (nawet jeśli jest to część ich pracy).

•             Powiedz komuś, kto stoi przed trudnym zadaniem, że w niego wierzysz.

•             Rób niespodziewane prezenty.

•             Skoncentruj się jako szef/nauczyciel/matka/ojciec/szkoleniowiec na wydobywaniu mocnych stron pracowników/uczniów/dzieci/zespołu.

•             Zaoferuj aktywną pomoc, zamiast zmuszać innych by cię o nią prosili.

•             Powiedz coś, co zainspiruje twojego rozmówcę.

•             Zwracaj się do ludzi po imieniu.  

Doceń bliskich

Wyobraź sobie co by było, gdybyś został poproszony o wygłoszenie mowy dla bliskiej ci osoby. O którym ze spotkań z nią chciałbyś opowiedzieć? Jakie podkreśliłbyś szczególne umiejętności lub cechy jej charakteru? Już dzisiaj dawaj ludziom wokół ciebie uznanie, na jakie zasługują!