Proste kroki, które poprawią kulturę rozmowy

Dodano: 20 grudnia 2019
kultura rozmowy

Kobiety mówią 7 tys. słów dziennie, mężczyźni tylko 2 tys., ale oczywiście nie liczy się ilość słów, ale co i jak mówisz. Oto 5 dobrych postanowień, które możemy wziąć sobie do serca w 2020 roku.

1. Otwórz uszy
Postanowienie: Będę mniej mówić, a uważniej słuchać.
Sprawdź, jak przebiegają twoje rozmowy, kiedy pozwalasz innym na wypowiedź i rozmawiasz na tematy, które są dla nich ważne. Szczególnie, jeśli krytykujesz, mocno ważysz słowa. Im więcej popełniasz błędów w komunikacji, tym rzadziej ktoś będzie chciał cię wysłuchać. Jesteś typem milczka? Naucz się jeszcze uważniej słuchać. Wyobraź sobie, że będziesz musiał komuś powtórzyć to, co właśnie usłyszałeś.

2. Nie tylko mówić...
Postanowienie: Będę postępować tak, jak powiedziałem.
Mamy tendencje do szybkiego składania obietnic. „Niedługo do ciebie zadzwonię!”. Aby wcielić w życie swoje słowa, potrzebna jest nie tylko dobra wola, ale także odpowiednie planowanie. Zamień „niedługo zadzwonię” na konkretny wpis do kalendarza. Często obiecujesz więcej niż jesteś w stanie zrealizować? Od dziś obiecuj znacznie mniej! Jeśli uda ci się zrobić więcej, niż obiecałeś (np. dostarczyć pracę przed uzgodnionym terminem), to będziesz miał miłą niespodziankę.

3. Okazuj uwagę
Postanowienie: Będę traktował wszystkich z szacunkiem.
Jest to szczególnie trudne w przypadku osób, z którymi jesteś szczególnie blisko – własnej rodziny. W razie kłótni nie mówi nic, za co później musiałbyś przepraszać. Pozwól innym wyrazić swoją opinię. Przedyskutujcie kwestie, które was dotykają, zamiast samemu podejmować decyzje.
Postępuj tak samo względem osób, z którymi nie masz osobistych relacji – konduktorką w pociągu, personelem sprzątającym w biurze, kasjerem w supermarkecie. Witaj się i żegnaj w przyjazny sposób, zamiast krążyć we własnych myślach. Wyrażaj uznanie dla wykonywanej pracy. Pochwała lub uśmiech przy kasie w supermarkecie jest szczególnie skuteczna, ponieważ robi to bardzo niewielu klientów.

4. Zachęcaj
Postanowienie: Codziennie będę kogoś wspierał.
Zwróć uwagę na czyjeś małe postępy, których być może dana osoba nawet sama nie zauważyła. Wyraź podziw, że starsza sąsiadka radzi sobie ze spacerem do piekarni i z powrotem. Ktoś nie jest pewny siebie? Powiedz mu „Poradzisz sobie!” i zaoferuj mu pomoc „Jak mogę cię wesprzeć?”. Okaż zainteresowanie tym, co innym leży na sercu – aspiracjami zawodowymi nastolatków, planami brata dotyczącymi przebudowy, projektem sąsiedzkim, w który zaangażowała się twoja dziewczyna.

5. Prowadź dobre rozmowy
Postanowienie: Będę mówić do siebie tak, by czuć się z tym komfortowo.
Każdy od czasu do czasu mówi do siebie. Od „Muszę pamiętać o przelewie bankowym” do „idioto, znów popełniłeś jakąś gafę”. Nieważne, czy mówisz do siebie na „ty”, czy na „ja”. Liczy się wybór słów i ton głosu. Mów do siebie jak do dobrego przyjaciela lub przyjaciółki – cierpliwie, doceniając i wspierając samego siebie.