Zapobiegaj przekroczeniu limitu transferu danych

Dodano: 5 sierpnia 2020
speed

Wciąż jest wiele miejsc, w których jedyną opcję korzystania z Internetu jest połączeniu komórkowe. Jest jednak haczyk: pakiety internetowe wielu dostawców usług mobilnych mają limity transferu, które szybko są wykorzystywane podczas intensywnego korzystania z Sieci.

Na szczęście Windows 10 oferuje funkcję, która umożliwia kontrolowanie ilości przesłanych danych. Wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz ustawienia systemu Windows, korzystając z kombinacji klawiszy [Windows]+[I]. W oknie Ustawienia kliknij Sieć i internet. Zmieni się zawartość okna.

  2. Kliknij pozycję Zużycie danych.

  3. Po prawej stronie okna w polu Pokaż ustawienia dla wybierz pozycję z listy dla połączenia, które jest realizowane przez sieć komórkową. Kliknij przycisk Ustaw limit. Otworzy się nowe okno.

  4. Korzystając z opcji Typ limitu, zdecyduj, czy chcesz, aby limit wykorzystania danych ma być ustawiony Comiesięcznie, Jednorazowo, czy Bez ograniczeń. Jeśli Twoja umowa zawiera informację o wykorzystaniu w skali miesiąca, wybierz Comiesięcznie jednym kliknięciem myszy.

Rys. 1. Ustaw, jak dużo danych chcesz wykorzystać w każdym miesiącu podczas korzystania z danego połączenia sieciowego

  1. Za pomocą kliknięcia na strzałkę w polu Data resetowania limitu określisz, od którego dnia danego miesiące ilość pobranych danych powinna znów zostać zresetowana do zera.

  2. Weź do ręki swoją umowę surfsticka lub sprawdź w internecie u dostawcy usług, jak dużo danych masz do dyspozycji. Z reguły jest to liczba podana w jednostce GB (gigabite, czytaj: gigabajt). W polu Limit transferu wprowadź żądane ograniczenie – np. 80% z 5 GB, a więc 4 GB.

  3. Kliknij pole Jednostka i wybierz z listy jednostkę GB (C) jednym kliknięciem. Na koniec wybierz Zapisz.

System Windows ostrzega natychmiast, gdy limit danych został niemal osiągnięty.

Dodatkowa wskazówka: nie wprowadzaj całej ilości danych, ale jedynie jej większą część, na przykład 4 z 5 GB. Tak więc po osiągnięciu limitu danych nadal będziesz dysponował rezerwą. Teraz będziesz mógł także surfować po Internecie lub wysyłać załączniki e-mailem nawet po osiągnięciu limitu. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności: powtórz kroki 1 i 2 i kliknij przycisk Usuń limit po prawej stronie okna. Następnie zobaczysz, ile danych pozostało dostępnych.

Rys. 2. Usuń limit danych, aby wykorzystać resztę dostępnego pakietu