Spowolnij starzenie się swoich komórek

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 8 marca 2019
Fotolia_194205689_Subscription_Monthly_M

Marzysz, aby mieć znowu 25 lat? Nie! Ale z pewnością nie chcesz się zestarzeć i być chory. Profesor biologii molekularnej i noblistka w dziedzinie medycyny Elizabeth Blackburn odkryła, co przyspiesza proces starzenia i jak można go spowolnić. Wraz z profesor psychologii i badaczką procesów starzenia Elissą Epel opublikowały interesujące wyniki badań na ten temat.

Co sprawia, że się starzejemy?

Krótka podróż do świata biologii: na zakończeniach naszych chromosomów (struktury w komórkach, które zawierają geny) znajdują się tzw. telomery. Podobnie jak plastikowe nasadki na sznurówkach chronią przed postrzępieniem, telomery dbają o to, aby nasz genotyp nie został uszkodzony. Z biegiem lat telomery ulegają skróceniu, co prowadzi do starzenia komórek i chorób takich jak demencja, cukrzyca i nowotwory.

Sposoby na przeciwdziałanie starzeniu komórek

Telomery podlegają ciągłemu procesowi odnowy dzięki enzymowi zwanemu telomerazą. Dany styl życia wspiera lub ogranicza tworzenie się tego enzymu, dzięki któremu naprawdę można ponownie wydłużyć telomery. Aktywnie przeciwdziałaj przedwczesnym procesom starzenia! Znanych jest wiele zasad zdrowego trybu życia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek obu autorek książki, które nas najbardziej zadziwiły i przekonały.

Zmień sposób myślenia

Wynik: czy pojęcie „starość” łączysz z takimi określeniami jak „mrukliwy”, „ponury” lub „niedołężny”? Tym samym istnieje zagrożenie, że ty również upodobnisz się do tego stereotypowego wizerunku i wygenerujesz problemy zdrowotne!

Wskazówki na odmłodzenie

Jeżeli zobaczysz mrukliwą, starszą osobę, pomyśl sobie, jak ty w tym wieku będziesz emanować ufnością i życzliwością. Wyszukaj sobie dobry wzorzec starości –  przykładowo ciocię, która mimo 90 przeżytych lat nadal cieszy się słysząc śmiech dzieci na basenie.

Żyj tutaj i teraz

Wynik: osoby z wyższą zdolnością do koncentracji mają również dłuższe telomery.

Wskazówki na odmłodzenie: Polepsz swoją koncentrację na co dzień. Zamocuj przy monitorze komputera lub na lodówce symbol znaku zapytania. Za każdym razem, gdy na niego spojrzysz, zadaj sobie pytanie: „O czym teraz myślę?” – i skieruj swoje myśli tam, gdzie chciałbyś, aby były one skierowane. Korzystaj z technik, które obecnie są uważane za techniki Dalekiego Wschodu, mimo że wcześniej znane były również w naszej kulturze: medytacja, wyważone postępowanie z własnym ciałem (joga, Qigong itd.).

Przyjmuj stresujące sytuacje z większą swobodą

Wynik: nawet chroniczny stres niekoniecznie szkodzi telomerom. To, czy chroniczny stres będzie oddziaływał negatywnie, zależy od twojej reakcji na stresującą sytuację.

Wskazówki na odmłodzenie

Jeżeli nie możesz zmienić zewnętrznych okoliczności, które powodują twój stres, wówczas zmień na nie swoją reakcję. Nie odsuwaj nieprzyjemnych uczuć. Zapamiętuj, co cię obciąża i jak na to reagujesz (wściekłość, nerwowość, potliwość, „kamienie w żołądku”?). Nie rozpamiętuj jednak tych sytuacji. Odciągnij swoją uwagę lub skoncentruj się na tym, co jest dla ciebie ważne (patrz poprzedni punkt). Nie czyń sobie wyrzutów, że znalazłeś się w takiej sytuacji. Działaj z dużą ufnością,  zbierając fakty na temat: co przemawia za tym, że uda mi się to skutecznie zwalczyć? Otwórz oczy na pozytywne aspekty, które dana sytuacja, mimo że jest tak obciążająca, może przynieść ze sobą.

Czy w nagłych, stresowych sytuacjach czujesz, jak bardzo jesteś spięty? Wówczas zinterpretuj swoje napięcie, jako coś, co pomaga ci w odniesieniu sukcesu.

Rozpoczynaj dzień od dobrego humoru

Wynik: kobiety, które budzą się w dobrym humorze, należały podczas przeprowadzonych badań do grupy kobiet z wyższym poziomem telomerazy niż kobiety „wstające rano lewą nogą” lub kobiety nękane problemami.

Wskazówki na odmłodzenie: Pierwsze momenty po przebudzeniu mogą ukształtować w znaczny sposób cały dzień. Nie rozpoczynaj dnia od tego, że jeszcze leżąc w łóżku przeglądasz w myślach swoją listę rzeczy do zrobienia. Skieruj zamiast tego swoje myśli w miłym kierunku, który będzie każdego dnia oddziaływał na ciebie jako pierwszy. Blackburn i Epel zalecają przykładowo: „Jestem pełna życia, a nowy dzień mnie wita!”.

Wysypiaj się

Wynik: zdrowe telomery potrzebują przynajmniej 7 godzin snu dziennie. Niektóre osoby potrzebują oczywiście 8 do 9 godzin, ale tylko 5% ludności potrzebuje mniej niż 7 godzin. Wraz z wiekiem wzrasta ochronne działanie snu.

Wskazówki na odmłodzenie: Nie próbuj „przechytrzyć” swojego zapotrzebowania na sen, gdyż będąc stale przemęczonym, nie będziesz czerpać przyjemności z życia. Czy jesteś często zmęczony w ciągu dnia? Dopasuj swój czas udawania się na spoczynek do twojego zapotrzebowania na sen. Aby szybko zasnąć, podaruj sobie każdego dnia chroniony czas przejściowy między fazą aktywną a „odpłynięciem” w krainę snu. Zwiększaj ten czas w krokach 5-minutowych, aż rozpoznasz różnicę. Stwórz wraz ze swoją partnerką/partnerem „projekt dobrego zasypiania” i przykładowo uzgodnijcie, że każdego wieczora przed zaśnięciem udacie się na krótki spacer.

Zadbaj o kondycję

Wynik: sport regeneruje telomery. Najbardziej efektywne działanie: 1. Aerobowy trening wytrzymałościowy z tętnem poniżej 140 uderzeń serca na minutę – takie wyniki zapewnia przykładowo stary, dobry jogging, podczas którego można bez problemów rozmawiać z towarzyszem biegania. 2. Bardzo intensywny trening interwałowy (HIT), podczas którego po krótkiej fazie obciążenia następuje przerwa lub faza z mniejszym obciążeniem.