Tak trudno to wyrzucić! Kiedy i czy w ogóle warto pozbywać się sentymentalnych pamiątek

Dodano: 25 listopada 2020
pamiątki

Sukienka, którą 17-letnia teraz córka miała na sobie pierwszego dnia w przedszkolu. Pocztówki i listy z ostatnich 20-30 lat. Zestaw do herbaty - pamiątka. Notatki z wykładów ze studiów. Zadziwiająco wiele rzeczy przechowujemy z powodów sentymentalnych. Jak uniknąć sytuacji, w której dom staje się muzeum?

 

 

Kwestia przyszłości...
... jest tu kluczowa. Można ją sobie uświadomić, pytając: „Czy korzystam z tego?” Bądź szczery wobec siebie! Ile kubków, które przywieźliście z wakacji, stoi nieużywanych w szafie? Jeśli potrzebujesz informacji, nie przeglądasz przecież starych materiałów ze studiów. Kiedy twoje dzieci doczekają się swoich dzieci, najpewniej nie będą ich ubierać w ubrania, które same nosiły.

Klasa, a nie masa
Oczywiście można zachować na pamiątkę czerwoną sukienkę córki, ale po co ci do tego dziesiątki innych ubrań z czasów przedszkolnych, pudełko pełne rysunków, stare książki z obrazkami? Zbierz wszystkie pamiątki, które przypominają ci o danej osobie, doświadczeniu lub okresie życia i sfotografuj je. Wybierz dwie lub trzy najważniejsze z nich. Reszty się pozbądź i oddychaj swobodnie!

Pomoc w podejmowaniu decyzji
Nie bądź sam przy sortowaniu – łatwiej pozbyć się pamiątek, gdy masz pomoc. Potrzebujesz jednak przyjaciela z wyczuciem, który jednocześnie jest dobrym słuchaczem. Ale uwaga! Nie pomoże ci osoba, która będzie sprawdzać wartość twojej designerskiej torebki w internecie, gdy ty tłumaczysz jej, że była kupiona za pierwszą pensję.

Idź na całość!
Głównym celem wybranych przedmiotów jest budzenie wspomnień. Nie chowaj skarbów, tylko znajdź im ważne miejsce. Powieś na ścianie obraz, który kupiłeś w Zakopanem. Wyjmij listy dziadka z pudełka po butach i stwórz z nich album. Bilety do muzeów i na koncerty, które odwiedziliście w zeszłym roku, możesz umieścić w ramie, poprzyczepiane do sznureczków. Wygospodaruj półkę na regale i co jakiś czas zmieniaj znajdujące się tam „eksponaty”.

Ani szafa, ani piwnica
Oddziel miejsce pamiątek od codziennej przestrzeni. Jeśli tego nie zrobisz, to „nie będziesz miał się w co ubrać”, choć szafa będzie pękać w szwach (od ubrań-pamiątek). Chroń swoje wspomnienia przed zniszczeniem. Jeśli koniecznie chcesz zachować swoją suknię ślubną, przechowuj ją w suchym miejscu w odpowiednim pudełku. Szczególnie złym miejscem na pamiątki jest piwnica. Ubrania nieuchronnie zaczną pachnieć stęchlizną, może pęknąć rura kanalizacyjna lub przytrafić się inna katastrofa – to zagraża pamiątkom.

Oddaj w dobre ręce
Nie przeceniaj wartości materialnej rzeczy, które mają dla ciebie wartość emocjonalną. Audiofil, który ogląda kolekcję winyli po twojej zmarłej ciotce, nie czuje zapachu ciasta, które zawsze robiła na niedzielne spotkanie. Raczej kalkuluje, czy uda mu się sprzedać płyty z przebojami rodem z PRL-u. Ważniejsze od pieniędzy jest poczucie, że przyszły właściciel jest zadowolony z kupionych od ciebie skarbów. W razie potrzeby po prostu je oddaj!

Patrz przed siebie
Zbyt duże przywiązanie do starych rzeczy może być oznaką smutku, że pewne etapy życia już minęły. Zastanów się lepiej, jak możesz ukształtować swoje dzisiejsze życie tak, abyś był szczęśliwy? Niech pamiątki będą inspiracją, a nie powodem smutku.

 

Ruth Drost-Huttl
Słowa kluczowe:
porządki w domu